• Start
  • Wiadomości
  • Odkryj nowe przystanki na mapie 759. Jarmarku św. Dominika. PLAN JARMARKU

Odkryj nowe przystanki na mapie 759. Jarmarku św. Dominika. PLAN JARMARKU

W sobotę, 27 lipca, rozpoczyna się 759. Jarmark św. Dominika. Dobrze znana gdańszczanom i turystom impreza w tym roku zaskoczy wieloma nowościami. Mowa m.in. o nowych przestrzeniach - stoiska po raz pierwszy zawitają na Długie Ogrody, a na Ołowiance ruszy kino letnie. Jarmark potrwa do 18 sierpnia.
( Publikacja: 20.07.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przystanek Ołowianka - „przedproża” Jarmarku św. Dominika. Tu dobrze zjesz
Przystanek Ołowianka - „przedproża” Jarmarku św. Dominika. Tu dobrze zjesz
Fot. Anna Rezulak / KFP

 

Jak co roku uliczki, skwery i tereny zielone gdańskiego Śródmieścia na trzy tygodnie zamienią się w przestrzeń handlu i zabawy za sprawą Jarmarku św. Dominika. 759. edycja zaskoczy jednak licznymi nowościami - w tym nowymi miejscami, w których będzie odbywała się impreza.

Bez zmian pozostanie strefa artystycznego rękodzieła - kopalnia rzeczy pięknych, oryginalnych, wytwarzanych z pasją i pomysłem, oraz z produktami regionalnymi i orientalnymi smakołykami. Rzemieślnicy, artyści i sprzedawcy produktów regionalnych jak zwykle rozstawią się na ulicach: Pańska, Węglarska, Kołodziejska i Tkacka, a także na Świętego Ducha, Szerokiej i Straganiarskiej oraz przecinających je Grobli I, II, III i IV. Także Rybackie i Długie Pobrzeże i Zielony Most aż do Stągiewnej oferować będą wszelkie dobra od wystawców z aż 12. krajów świata. W sumie na odwiedzających czekać będzie 750 stoisk.

Jeśli poczujemy, że doskwiera nam głód i czas na chwilę oddechu, to najlepiej zatrzymać się na jednym z kulinarnych przystanków. Będzie ich w tym roku na terenie Jarmarku sześć: Przystanek Plac Kobzdeja, Przystanek Park Świętopełka, Przystanek Targ Rybny, Przystanek Ołowianka, Przystanek Długie Ogrody i Nocne Food Trucki przy Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Każdy oferować będzie inny rodzaj kuchni, i tylko od odwiedzających będzie zależało, jaki smak wybiorą, na słono czy na słodko, na ciepło czy na zimno, orientalnie czy regionalnie.

Nowością jest specjalna wspomniana strefa gastronomiczna na Wyspie Ołowianka, która ruszyła nieco wcześniej - już w czerwcu, stanowi więc niejako przedsmak Jarmarku. Na smakoszy kulinarnych specjałów czeka strefa gastronomiczna licząca 14 stoisk (240 m kw.), na których znaleźć można dania i przekąski zarówno tradycyjnej kuchni polskiej, jak i kuchni hiszpańskiej, francuskiej czy azjatyckiej. Zwolennicy piwa rzemieślniczego również spędzą tu wiele satysfakcjonujących chwil.

Więcej: Jarmark św. Dominika coraz bliżej. Strefa gastronomiczna na Ołowiance - tu dobrze zjesz

 

Ponadto w czasie Jarmarku na Ołowiance czekać będzie wiele atrakcji kulturalnych - jak kino letnie z bezpłatnymi seansami filmowy, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. A w sobotę, 17 sierpnia, tu właśnie odbędzie się wielki finał Jarmarku, które z pewnością zapadnie w pamięci odwiedzających - organizatorzy przygotowali bowiem Największe Magic Show w Polsce w wykonaniu mistrza dużych iluzji, finalisty programu „Mam Talent” Marcina Muszyńskiego. Podczas spektaklu artysta zaprezentuje sztuczki, które zaprezentował w telewizji, ale i premierową, sensacyjną sztukę z Latającym Fortepianem. 


PLAN JARMARKU ŚW. DOMINIKA (kliknij w mapę, aby powiększyć)

plan_jarmark_sw_dominika_2019 mala


Po raz pierwszy też Jarmark św. Dominika obejmie Długie Ogrody, gdzie został przeniesiony tzw. targ staroci. Tu znajdą się stoiska antykwariuszy i kolekcjonerów, które wcześniej można było znaleźć m.in. przy Podwalu Staromiejskim. W nowej lokalizacji kupimy nie tylko przedmioty z historią - swoje miejsce w specjalnej strefie gastronomicznej będą miały także kramy z jedzeniem, podobne do tych na Ołowiance.

Jak co roku życiem zatętni i Długi Targ - w pierwszą niedzielę Jarmarku, 28 lipca, zabytkowa ulica zapachnie chlebem i rozstrzygnięte zostaną dwa konkursy: na Najlepszy chleb domowego wypieku i na Smakołyk Święta Chleba.


759. Jarmark Św. Dominika odbędzie się w dniach 27 lipca-18 sierpnia. PROGRAM: jarmarkdominika.pl