Historia jachtu płk. Ryszarda Kukluńskiego
Pułkownik Ryszard Kukliński był wysokim oficerem Ludowego Wojska Polskiego w czasach PRL, który pracował m.in. w Sztabie Generalnym. W 1972 r. w czasie rejsu jachtowego do Europy Zachodniej zaoferował chęć współpracy z wywiadem amerykańskim (CIA). Nosił kryptonim Jack Strong. Przekazał amerykanom m.in. plany wprowadzenia stanu wojennego przeciwko "Solidarności". Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości odwiedził ojczyznę. W 1998 r. w Gdańsku uhonorwany został tytułem Honorowego Obywatela Miasta.
Jack Strong reaktywacja. Jacht płk. Kuklińskiego będzie odbudowany - każdy może pomóc
Jego jacht został zbudowany w 1965 roku w Stoczni Jachtowej im. Josepha Conrada. To dwumasztowy, mahoniowy, pełnomorski jacht balastowy typu Opal (pierwsza jednostka z tej serii). Po ucieczce Ryszarda Kuklińskiego do Stanów Zjednoczonych jednostkę skonfiskowano. W 1986 r. odkupił ją Yacht Klub Polski w Gdyni,a potem firma Atlas, która sfinansowała kapitalny remont. Jacht został przekazany ponownie pułkownikowi, który w podarował go w testamencie Chrześcijańskiej Szkole pod Żaglami. Nowy armator nadał mu nazwę „Strażnik Poranka”. Siedem lat temu mocno wyeksploatowany jacht został przeholowany do Mariny Gdańsk, a następnie do Błotnika. O jego remont zabiega Fundacja Jack Strong.
Nowa kampania Fundacji Jack Strong
- Dziś na YouTube pojawił się nowy odcinek „Historii bez cenzury”, który nieprzypadkowo poświęcony będzie generałowi Ryszardowi Kuklińskiemu, pierwszemu polskiemu oficerowi w NATO, najsłynniejszemu polskiemu szpiegowi. To on był właścicielem „Strażnika Poranka” i to on pozostawił po sobie testament, by jego jacht służył kształceniu młodych ludzi – mówi Leszek Pochroń-Frankowski, prezes fundacji Jack Strong. – W najnowszym odcinku „Historii bez cenzury”, pojawi się też informacja o naszej zbiórce, która ma uchronić jacht przed jego ostatecznym unicestwieniem. Bardzo nas to cieszy, bo filmy z tej serii mają nawet miliony wyświetleń.
Ale to nie jedyny pomysł organizatorów zbiórki, by zachęcić do wpłat. Rozpoczynają się też wyjątkowe licytacje. Do wygrania np. kurtka Rafała Froni z wyprawy na K2. Dodatkowo zwycięzca otrzyma jedną z książek himalaisty z dedykacją oraz kamyczek ze szczytu Broad Peaku, który zdobył w 2022. Swoje książki na licytacje przekazał także historyk o światowej sławie, prof. Norman Davies, który jest jednym z ambasadorów akcji na rzecz odbudowy jachtu.
Wśród innych twarzy tego projektu są też m.in. aktor Mirosław Baka, piosenkarka Natalia Przybysz, kapitan Roman Paszke, kapitan Joanna Pajkowska, kapitan Jerzy Jaszczuk, podróżnicy Marek Kamiński i Jan Mela oraz himalaiści Miłka Raulin i Rafał Fronia.
- W życiu trzeba mieć jakiś cel i do niego dążyć. Tutaj jest fantastyczny pomysł, by odbudować jacht. Zachęcam, bardzo, bardzo namawiam, żeby wesprzeć tę akcję – mówi kapitan Joanna Pajkowska.
Uratujmy zabytkowy jacht!
Jak mówią organizatorzy zbiórki, niestety “Strażnik Poranka” umiera… Mając prawie 57 lat, będąc pierwszym takim jachtem, zbudowanym w powojennej Polsce, powoli odchodzi w niepamięć. Już za chwilę nie pozostanie po nim nic, prócz kilku spróchniałych belek i historii ludzi, którzy mieli możliwość nim żeglować.
Każdy może wesprzeć akcję na siepomaga.pl.
- Zaangażujemy się w odbudowę jachtu Ryszarda Kuklińskiego, aby mógł wrócić na morza i oceny i szkolić kolejne pokolenia młodych żeglarzy – zachęca aktor Mirosław Baka.
Organizatorzy akcji cały czas podkreślają, że po wyremontowaniu jach będzie służył edukacji morskiej młodzieży. Prezes Fundacji Jack Strong zapowiada organizowanie rejsów m.in dla podopiecznych Fundacji Happy Kids z Domów Dziecka oraz z Rodzin Zastępczych.
Zobacz relację z rejsu organizowanego przez Fundację Jack Strong:
Dotąd na odbudowę jachtu zebrano łącznie 88 tys. zł, co jest sporym sukcesem. Kwota ta rośnie, dzięki ofiarności darczyńców. Wciąż potrzeba ponad miliona złotych.