Siema! Po raz 26. gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

W niedzielę, 14 stycznia 2018 roku, ruszył 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gdańszczanki i gdańszczanie będą mogli pomóc na dziesiątki sposobów. Na ogólnopolskim koncie WOŚP od rana jest już 12 milionów złotych. Relacja na żywo na gdansk.pl od godz. 14.00.

Siema! Po raz 26. gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy
A
A
data publikacji: 14 stycznia 2018 r.

Dają mali, dają duzi - wszyscy gramy z WOŚP. Do końca świata i jeden dzień dłużej!
Dają mali, dają duzi - wszyscy gramy z WOŚP. Do końca świata i jeden dzień dłużej!
Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Finał 26. WOŚP ruszył od rana. Sztaby Orkiestry są w 1700 miejscach w Polsce i na świecie (m.in. Anglia, Norwegia, Szkocja, USA). Grają wszyscy: od Jurka Owsiaka, przez muzyków, sportowców, celebrytów, artystów, część polityków, po 120 tysięcy wolontariuszy i miliony tych, którzy wpłacają pieniądze na WOŚP. Dziś wszyscy jesteśmy Orkiestrą! 

W Gdańsku setki wolontariuszy będą zbierać pieniądze do puszek, będą grać koncerty, będą piec ciasta, będą dawać pokazy taneczne, sportowe, pierwszej pomocy. Będą akcje sportowe: wiosłowanie dla WOŚP czy jazda na rowerch dla WOŚP.

O godzinie 10.30 na plaży przy ulicy Jantarowej w gdańskim Jelitkowie dla WOŚP kąpały się morsy. 

Polskiego Związku Tenisa Stołowego, od godz. 10 do 16, w swoim centrum przy ul. Meissnera 3 organizuje akcję "Tenisiści Stołowi dla WOŚP". Każdy chętny, po złożeniu datku do puszki WOŚP, będzie mógł zagrać w tenisa stołowego z wybranym zawodnikiem czy zawodniczką, np. Natalią Partyką.

Wszystko o WOŚP w Gdańsku na stronie Gdańsk dla Orkiestry oraz na stronie FB Gdańska dla Orkiestry

Przez 25 lat WOŚP zebrał 825 milionów złotych i kupił za to 48 200 urządzeń medycznych dla ratowania życia Polaków.

W zeszłym roku tylko w Gdańsku kwestującym udało się zebrać rekordową sumę ponad 911 tys zł.

W tym roku zbieramy na wyrównanie szans w leczeniu noworodków, w tym na pompy insulinowe dla cukrzyków i sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci.

Do pomocy włączyły się firmy, takie jak Allegro, operator sieci Play czy mBank. Można więc pomóc, wysyłając smsa o treści SERCE na numer 75 565 ((koszt wysłania jednej wiadomości SMS wynosi 5 PLN NETTO (6,15 PLN z VAT). Dostaniecie wtedy smsa zwrotnego o treści "Ponad podziałami jest to, co kochamy! Dziękujemy Jurek Owsiak i Fundacja". 

Można oglądać relację na zywo na stronie Playa (im więcej widzów ogląda, tym więcej pieniędzy na WOŚP).

Posiadacze konta w mBank, jeśli wpłacą pieniądze na WOŚP przez ten bank, to bank podwoi ich wpłatę

Firma Drutex S.A. została Złotym Sponsorem Koncertu „Gdańsk dla Orkiestry”. Na Targu Węglowym w Gdańsku od godz. 15 zagrają m.in. Mrozu, Sound and Grace, Marta i Klenczon Projekt. Ponadto Drutex przekazał na WOŚP 100 tysięcy zł z przeznaczeniem na zakup sprzętu ratującego zdrowie i życie dzieci na oddziałach noworodkowych w Polsce.

Aukcje! Aukcje! Aukcje! 

Odbędą się setki aukcji na stronie Allegro: do zlicytowania i wygrania m,in. koszulka Bayernu Monachium Roberta Lewandowskiego i dwa bilety na mecz Bundesligi od Roberta; narty Piotra Żyły i Kamila Stocha; koszulka piłkarskiej reprezentacji Niemiec U21 z podpisami zawodników od konsula Niemiec w Polsce; okulary Muńka Staszczyka z zespołu T.Love, spacer z Leszkiem Balcerowiczem; konstytucja z podpisem Aleksandra Kwaśniewskiego; maszynopis piosenki “Róbmy swoje” Wojciecha Młynarskiego, kolacja przygotowana przez Karola Okrasę, inkografia Edwarda Dwurnika, kolekcja 200 płyt winylowych nieżyjącej już wybitnej poetki Julii Hartwig, specjalnie rzeźbione, wykonane ręcznie krzesło gdańskie, wręczone Andrzejowi Wajdzie wraz z z tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gdańska w marcu 2016 roku, gitara Slasha z Guns'n'Roses i i setki innych.

Ale będą też małe, osiedlowe aukcje, gdzie lokalni artyści, sportowy, czy kucharze, będą licytować swoje prace.

W Gdańsku też niezwykle atrakcyjne aukcje:

Gdański Ogród Zoologiczny postanowił wesprzeć Wielką Orkiestrę Pomocy w nietypowy sposób i wpadł na świetny pomysł. Osoba, która wymyśli imię dla najmłodszej lwicy z niedawno urodzonego miotu i wylicytuje to imię na Allegro, zostanie rodzicem chrzestnym młodziutkiej samicy.

- Wydaliśmy polecenie naszym lwom, by tak skalkulowały przyjście na świat młodych lwiątek, aby zbiegło się to z finałem WOŚP - zażartował Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego. - Polecenie zostało zrealizowane w stu procentach, na świat przyszły młode lwiątka, a wśród tej czwórki jest jedna, najpiękniejsza samiczka. Imię dla niej będzie przedmiotem aukcji na portalu Allegro. Czyli, kto zapłaci więcej, będzie miał sympatyczny zaszczyt nadać imię dla małej lwicy.

Aukcję znajdziemy tutaj:

http://aukcje.wosp.org.pl/wylicytuj-imie-nowonarodzonej-lwicy-i5840815

Prócz imienia lwicy, wśród licytacji wystawionych przez Miasto Gdańsk, jest wiele innych, ciekawych propozycji.Jedna z aukcji dotyczy piłki na której autograf złożył król strzelców - Robert Lewandowski. Piłka została przekazana na gdańską aukcję przez Złotego Sponsora koncertu "Gdańsk dla Orkiestry"- firmę Drutex S.A., wiodącego producenta stolarki okienno-drzwiowej w Europie.

Aukcję znajdziemy tutaj:

http://aukcje.wosp.org.pl/pilka-z-autografem-roberta-lewandowskiego-i5827450

Fani piłki nożnej powinni też zainteresować się aukcją w której zdobyć można piłkę z podpisami piłkarzy reprezentacji Polski. Autografy zostały złożone na piłce 1 czerwca 2016 roku po meczu towarzyskim z reprezentacją Holandii, który został rozegranym na Stadionie Energa Gdańsk.

Aukcję znajdziemy tutaj:

http://aukcje.wosp.org.pl/pilka-z-podpisami-pilkarzy-reprezentacji-polski-i5841562

Dla niektórych cennym nabytkiem może być pióro wieczne, którym prezydent Paweł Adamowicz podpisał w październiku 2017r., umowę finansująca in-vitro dla mieszkańców.

Aukcję znajdziemy tutaj:

http://aukcje.wosp.org.pl/pioro-wieczne-od-prez-gdanska-pawla-adamowicza-i5891767

Wśród licytacji znajdziemy także fragment poszycia ze Stadionu Energa Gdańsk, pakiety startowe z nr 1 w gdańskim maratonie i triathlonie, rejsy czy ubrania z autografami.

Wszystkie aukcje związane z naszym miastem, znajdą Państwo tu:

http://aukcje.wosp.org.pl/listing?sellerId=27627169


Relacje na żywo w tv i internecie! 

Finał WOŚP można śledzić w telewizji TVN24, TVN oraz w TTV. W tej ostatniej wejścia o 10:00, 13:20, 16:00, 18:05 i 19:45.

Oczywiście na gdansk.pl będzie relacja od godz. 14. Będziemy w gdańskim sztabie w Zbrojowni przy Targu Węglowym. Będą wywiady, relacje, informacje na bieżąco. Oglądajcie nas! 

Biorąc udział w licytacji na stronie WOŚP, można wygrać udział w "Szkle Kontaktowym" w TVN24 w roli komentatora i wybrać sobie współprowadzącego!

Można też wygrać współprowadzenie programów w Radiu Zet, w Esce, być na okładce Newsweeka, redagować dziennik Fakt! 

WOŚP jest na Instagramie  i na Twitterze


Autobusy dla WOŚP 

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie uruchomiono trzy specjalne linie:

 • linia XXVI obsługiwana przez zabytkowe tramwaje (Konstal 102Na oraz Ring) na trasie: SIEDLCE - Dworzec Główny - Opera Bałtycka - Jaśkowa Dolina - Strzyża PKM - OLIWA PĘTLA
 • linia 26 obsługiwana przez zabytkowy autobus (Jelcz 043 "Ogórek") na trasie: OLIWA PĘTLA - SOPOT REJA
 • linia 026 obsługiwana przez zabytkowe trolejbusy (ZiU 682B oraz Skoda 9Tr) na trasie: GDYNIA DWORZEC GŁÓWNY - 10 Lutego - Świętojańska - Wzgórze Św. Maksymiliana - Orłowo SKM - Kamienny Potok SKM - Sopot, Bohaterów Monte Cassino - SOPOT REJA

Więcej tutaj.

Sztaby w Gdańsku 

W Gdańsku poza sztabem głównym jest 12 sztabów w dzielnicach.

Chełm

Drugi największy i najstarszy, bo funkcjonujący nieprzerwanie od 25 lat, sztab w Gdańsku działa przy Szkole Podstawowej nr 8 na Chełmie.

- Gramy dokładnie tyle lat, ile istnieje nasza szkoła - mówi Katarzyna Kędzioł z SP nr 8. - Kwestuje u nas już drugie pokolenie. Orkiestra ma naprawdę wielki edukacyjny wymiar! Dzieci w sobotę przychodzą do szkoły, żeby przygotować nasz finał i nikt nie musi ich do tego namawiać. Po prostu cieszą się, że pomagają i to jest wspaniałe. Trzydziestu ze 180 naszych wolontariuszy to obecni uczniowie, pozostali to absolwenci i osoby, które od lat zżyły się z naszym sztabem. Kwestują w różnych miejscach, najmłodsi na terenie dzielnicy, pozostali tam, gdzie chcą. Szkolny finał w najstarszym sztabie Gdańska to klasyka: licytacja, kiermasz, pokazy pierwszej pomocy, kawiarenka... a na koniec własne światełko do nieba.

Osowa

Zaledwie o jeden rok krócej działa sztab przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 na Osowej. 90 skupionych w nim wolontariuszy to nie tylko uczniowie tutejszego gimnazjum, ale także osoby od początku wierne osowskiemu sztabowi.

- Zaczynali z nami jako dzieci, a teraz kontynuują jako dorośli, często już w duecie ze swoim potomstwem uczącym się w naszej szkole - opowiada Aleksandra Ślusarczyk, szefowa sztabu na Osowej.

WOŚP w tej dzielnicy łączy się z utartymi od lat zwyczajami. Co roku przed budynkiem szkoły ok. godz. 20 - 20.30 wypuszczane jest “światełko do nieba” (jak zapewnia szefowa sztabu, w tym roku będzie wyjątkowo efektowne, bo udało się zaangażować hojnego sponsora), a pierwsza grupa wolontariuszy już o 4 rano w niedzielę kwestuje wśród pasażerów pierwszego samolotu na gdańskim lotnisku.

- Naszych wolontariuszy spotkać będzie można oczywiście także w dzielnicy, np. pod kościołami i w Centrum Handlowym Osowa, które rozpoczęło z nami współpracę w tym roku. Na pewno będą też pod halą Olivia. W Sopocie i na Głównym Mieście pojawią się nasi rekonstruktorzy, fani amerykańskiej armii - wylicza Aleksandra Ślusarczyk.

Wrzeszcz Dolny

Sztab przy Szkole nr 49 działa także od 24 lat. Organizuje go przyszkolny szczep ZHP im. Szarych Szeregów, a dokładnie komendant szczepu Mariusz Dobrowolski.

- O pierwszym finale Orkiestry dowiedziałem się w dniu, w którym się odbywał, przy drugim zgłosiłem się za późno, ale od trzeciego działamy już non stop, zawsze jest to sztab harcerski, ponieważ jako nieliczni z całej Chorągwi Gdańskiej ZHP bierzemy udział w zbiórce - podkreśla Mariusz Dobrowolski. - Co roku pytamy naszych harcerzy i zuchów, czy chcą przyłączyć się do WOŚP. Przez tyle lat nie zdarzyło się, żeby dzieci i ich rodzice, których wsparcie przy zbiórce jest niezbędne, nie chciały być wolontariuszami Orkiestry. To wspaniała okazja, by pokazać dzieciom, że w życiu nie tylko się bierze, ale że można dać coś od siebie. Wielkie podziękowania należą się Renacie Jurkiewicz, dyrektor SP nr 49 za użyczenie pomieszczeń w szkole, w której zawsze mieści się nasz sztab.

W sztabie jest 60 wolontariuszy, około 45 z nich to harcerze i zuchy. Pozostali to doświadczeni, kwestujący już wcześniej młodzi ludzie z okolicznych szkół. Wolontariusze z tego sztabu pojawią się we Wrzeszczu, na Zaspie, na Głównym Mieście, a także na trasie nadmorskiej między Brzeźnem a molo w Sopocie.

Wrzeszcz Górny

Szkoła Podstawowa nr 45 prowadzi własny sztab od siedemnastu lat, ale tradycja grania w orkiestrze, początkowo w budynku szkoły, sięga czasów, gdy Bursztynowe Oko pod wodzą zmarłych niedawno Magdy i Yacha Paszkiewiczów było główną siłą orkiestry w Gdańsku.

Szkolny finał nabrał rozmachu od kiedy Czterdziesta Piąta nawiązała współpracę z handlowym sąsiadem - centrum handlowym Manhattan i w jego murach organizuje orkiestrowe wydarzenie już jako sztab, w tym roku we współpracy z działającą tutaj Gdańską Szkołą Artystyczną. W godz. 10 - 17 zaplanowano liczne występy uczniów i uczestników zajęć w GSA.

Ciekawostką szkolnego finału w centrum handlowym jest udział Macieja Kosycarza, który od pięciu lat licytuje podczas tego wydarzenia nie tylko swoje albumy (autografy gwarantowane!). W kwestowaniu udział weźmie 25 osób, uczniów najłatwiej będzie spotkać w Manhattanie i okolicach, absolwenci i sympatycy od lat udzielający się w sztabie, pojawią się ze swoimi skarbonkami m. in. we Wrzeszczu.

- W gronie wolontariuszy zadebiutuje nasz uczeń, który jako wcześniak leżał w orkiestrowym inkubatorze. Jego rodzice powiedzieli, że są bardzo szczęśliwi, że w tym roku będą mogli wrzucić pieniądze do jego orkiestrowej puszki - mówi Ewa Kulińska, szefowa sztabu przy SP nr 45.

Szkoła Podstawowa nr 27 debiutuje jako organizator sztabu. Będzie tu działać 20 wolontariuszy, 14 to uczniowie Dwudziestej Siódmej, pozostała szóstka to gimnazjaliści i licealiści z okolicznych szkół.

- Zdecydowaliśmy się założyć sztab, bo jako szkoła mamy duże możliwości, których szkoda byłoby nie wykorzystać - mówi Aneta Wieczorek, szefowa sztabu. - Nie mówię tu tylko o dobrej bazie sportowej, ale także o wspaniałych rodzicach naszych uczniów. Większość z warsztatów, które w ramach finału odbędą się w naszej szkole, prowadzą właśnie rodzice.

SP nr 27 do udziału w swoim finale zaprasza wszystkich chętnych, nie tylko z dzielnicy.

Orunia - Lipce - Św. Wojciech

Trudno co do roku określić, który tu już finał w historii sztabu przy Szkole Podstawowej nr 56, ale na pewno było ich już kilkanaście.

- Sztab oparty jest na naszych uczniach, którzy zbierają pieniądze do puszek razem z nauczycielami, bardzo chcemy ich wciągać w wolontariat na rzecz Orkiestry - mówi Karolina Mielewska, szefowa sztabu. - W tym roku będziemy mieć 45 wolontariuszy z naszej szkoły i 10 z sąsiedniej Gdańskiej Szkoły Podstawowej, którą po raz pierwszy zaprosiliśmy do współpracy. Nie robimy żadnej imprezy, skupiamy się na kwestowaniu na zewnątrz.

Uczniów z puszkami spotkać będzie można nie tylko w okolicach szkoły (przy ul. Małomiejskiej), ale także na Górnej Oruni i Chełmie. Datek można będzie pozostawić także w szkole (od godz. 10 do 17).

- W zeszłym roku zebraliśmy rekordowe 15 tys. zł i zamierzamy pobić ten wynik - zapowiada szefowa sztabu z Pięćdziesiątej Szóstej.

Śródmieście

Strategia orkiestrowego sztabu działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym od 2005 r. jest podobna - 40 młodych wolontariuszy skupi się na ulicznym kwestowaniu.

- Nie zdradzę, gdzie będzie można spotkać naszych wolontariuszy, bo tak jak grzybiarze, tak i my mamy swoje sprawdzone miejsca - śmieje się Bożena Lewandowicz, szefowa sztabu. - W poprzednich latach, w nieco tylko większej grupie, udało nam się zebrać więcej niż w pewnym mieście na północy Polski. Generalnie skupiamy się na Starówce.

Orkiestrowy sztab działający w Pałacu Młodzieży od siedmiu lat grać będzie tylko w godz. 12 - 14, ale za to intensywnie. Zaplanowano koncerty w wykonaniu młodych muzyków uczęszczających na zajęcia do pałacu - repertuar sięga od muzyki dawnej po rocka. Seniorki z zaprzyjaźnionego Klubu Seniora Motława upieką ciasta, podobnie rodzice małych artystów. Będzie można polepić w glinie i kupić ciekawe wyroby plastyczne powstałe podczas pałacowych zajęć. Kwestowaniem zajmie się tu pięcioro wolontariuszy. 

Strzyża

W tej dzielnicy sztab WOŚP istnieje od trzech lat i jest raczej nietypowy, jak uważa jego szefowa Anita Płonowska, która zanim wzięłą organizację w swoje ręce, przez siedem lat była wolontariuszką Orkiestry: - Jestem mieszkanką Strzyży, sztab organizuję przy współpracy z radą dzielnicy, ale nie działamy ściśle na terenie Strzyży.

Część z tutejszych 45 wolontariuszy to członkowie Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego lub wielbiciele zabytkowych pojazdów. Kwestować będą w zabytkowych tramwajach, trolejbusach i autobusie, które podczas 26. finału wyjadą na ulice Trójmiasta, kursując po specjalnie wyznaczonych trasach (w Gdańsku okolicznościowe tramwaje jeździć będą między Oliwą a Siedlcami).

- Trasy są pomyślane w taki sposób, by można było, przesiadając się z jednego zabytkowego pojazdu na drugi, dojechać z Gdańska do Gdyni - tłumaczy Anita Płonowska, która na co dzień pełni funkcję prezesa PSSTM. - Wstęp na przejazd jest bezpłatny, ale wpłaty do “konduktorskiej” skarbonki na rzecz Orkiestry są mile widziane.

Tutaj znaleźć można rozkład jazdy wośpowych linii i informacje o zabytkowych pojazdach, którymi będzie można się przejechać tego wyjątkowego dnia.

Partnerzy akcji: ZTM w Gdańsku, GAiT, ZKM w Gdyni, PKT w Gdyni, MZKZG.

Pozostali wolontariusze ze strzyżowego sztabu kwestować będą na terenie dzielnicy i w jej okolicach, także w najbliższych centrach handlowych.

Przymorze Wielkie

Sztab przy Radzie Dzielnicy Przymorze Wielkie powstał po raz pierwszy. Jego szefem jest Mateusz Janota, jeden z dzielnicowych radnych.

- Cześć z 20 wolontariuszy z pewnością kwestować będzie w dzielnicy, reszta w wybranych przez siebie lokalizacjach - informuje Mateusz Janota - Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się w Gimnazjum nr 19, w którym mieści się również siedziba rady, startujemy o godz. 14.30. Przygotowaliśmy atrakcje sportowe, kulinarne, plastyczne i oczywiście, licytację.

Nie sposób opisać wszystkich miejsc (głównie szkół), które biorą udział w XXVI finale WOŚP w Gdańsku. Fundacja ogranicza poszczególnym miastom liczbę sztabów mogących powstać na ich terenie ze względów organizacyjnych i zachęca, by łączyć się w większe grupy, bo tak jest wygodniej. Każdy sztab rozlicza się z Fundacją WOŚP osobno, tymczasem w kraju i na świecie funkcjonuje ich ponad 1700.

Przy największym sztabie w Gdańsku (Regionalnego Centrum Wolontariatu) działać będą następujące szkoły/grupy zorganizowane, część z nich także w dzielnicach, w których mają swoją siedzibę. Warto zajrzeć na ich strony internetowe i profile na Fb, by przekonać się co szykują.

 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2
 • GAK Wyspa Skarbów
 • Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa
 • III Szkoła Podstawowa STO
 • Politechnika Gdańska
 • Pozytywna Szkoła Podstawowa
 • Szkoła Podstawowa nr 3 (ZSO nr 7),11, 19, 58, 70 i Gimnazjum nr 46, SP nr 89
 • VII LO, VIII LO, XV LO
 • Wyższa Szkoła Bankowa
 • Zespół Szkół Łączności
 • Zespół Szkół Sportowych i Ogólnoształcących
 • Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego
 • Gimnazjum im Jana De La Sallle
 • Ochotnicza Straż Pożarna ŚwibnoSebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora