• Start
  • Wiadomości
  • Aleksandra Dulkiewicz i Rafał Trzaskowski: o przyszłości Polski opartej na wartościach

O przyszłości Polski opartej na wartościach - mówili w Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz i Rafał Trzaskowski 

Zielony ład, edukacja oparta na wartościach i tożsamość - to najważniejsze sprawy na przyszłość według prezydent Gdańska. Plan odbudowy Rzeczypospolitej oparty na prawdzie, równości i sprawiedliwości przedstawił też prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Samorządowcy mówili o tym w sobotę, 12 czerwca 2021 roku, na wspólnej konferencji w Gdańsku. Okazją do wspólnych wystąpień była zbiórka podpisów pod inicjatywą ustawy "Likwidacja abonamentu i TVP Info".
12.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przy okazji wizyty w Gdańsku, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO wystąpił na wspólnej konferencji z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska
Przy okazji wizyty w Gdańsku, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO wystąpił na wspólnej konferencji z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska
fot. kadr z filmu

 

W sobotę, 12 czerwca 2021 r. gościem Gdańska był Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, który na skwerze Ołowianka zbierał podpisy pod projektem ustawy wspólnie z wolontariuszami Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Likwidacja abonamentu i TVP Info". Likwidacja tych podmiotów była jednym z punktów programu kampanii prezydenckiej tego polityka. Rafał Trzaskowski zapowiedział, że podpisy będą zbierane 20 czerwca po raz drugi, już w całej Polsce.

Ale spotkanie z mieszkańcami Gdańska było również okazją dla Rafała Trzaskowskiego do przedstawienia większego programu - programu odbudowy dla Polski. Na wspólnej konferencji, w sobotnie popołudnie o przyszłości mówiła też prezydent Gdańska.

Aleksandra Dulkiewicz: - Problemem dzisiejszej Polski jest podział. Codziennie słucham gdańszczanek i gdańszczan i wiem, że dzisiaj trzeba postawić na trzy sprawy: zielony ład, edukację opartą na wartościach i tożsamość. 

Pod hasłem solidarność, prezydent Gdańska rozumie dziś solidarność pokoleń wyrażającej się troską o ochronę środowiska. Jak zachować dziedzictwo przyrody dla następnych pokoleń, jak produkować energię, podróżować, handlować, wspierać a nie niszczyć środowiska - zastanawiała się prezydent Gdańska.

Aleksandra Dulkiewicz: - Misją samorządu dzisiaj jest rozpocząć w Polsce zieloną rewolucję. Ta zmiana, która nas czeka nie jest ani lewicowa, ani prawicowa. Nie jest też partyjna. W zielonej zmianie chodzi o dobro wspólne nas, którzy żyjemy dzisiaj i tych, którzy przyjdą po nas. Zielona zmiana zaczyna się od codziennych działań na rzecz wspólnoty. Jej motorem niech będzie odpowiedzialność za przyszłość naszego najbliższego podwórza, Gdańska, Polski, ale także Europy. To znak rozpoznawczy Nowej Europy, ale i zadanie dla każdego z nas. Proste codzienne rzeczy: segreguj śmieci, nie wprowadzaj w obieg plastiku, nie pal w piecu byle czym, oszczędzaj wodę i energię, korzystaj z komunikacji miejskiej, nadawaj ubraniom drugie życie. 

kobieta w okularach stoi za pulpitem, po lewej mężczyzna w garniturze, w tle flagi Polski
Aleksandra Dulkiewicz: - Zielona zmiana zaczyna się od codziennych działań na rzecz wspólnoty
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Dobra edukacja, na co zwracała uwagę Aleksandra Dulkiewicz, oparta być musi na wartościach, musi przygotować dzieci do życia we współczesnym świecie, uczyć dialogu i krytycznego myślenia. Ale to nie wszystko.

Aleksandra Dulkiewicz: - Nie będzie dobrej edukacji bez szanowanych i dobrze opłacanych nauczycieli. Współczesna edukacja musi przygotowywać do odporności na kłamstwo i wszelką manipulację. Chcemy nowoczesnego państwa? Nowoczesnego samorządu? Musimy teraz postawić na edukację XXI wieku. Edukacja przyszłości to nie tylko edukacja dla dzieci i młodzieży, doświadczenie samorządu pokazuje, że na współczesną edukację trzeba patrzeć jako na proces uczenia się przez całe życie. Wkład Gdańska w ten proces doskonalenia się polega także na tym, że wraz z innymi samorządami powołaliśmy Studium im. Pawła Adamowicza.

Prezydent przypomniała też, że polską tożsamością jest solidarność

Aleksandra Dulkiewicz: - Tożsamość jest kluczem do wielkie zmiany, cyfrowej rewolucji, rewolucji technologicznych, ale też daje nam poczucie bezpieczeństwa i buduje nowoczesną wspólnotę. Zaczyna się w przywiązaniu do swojego podwórka, dzielnicy miasta czy wsi. W przekonaniu, że z innymi łączy nas wspólna pamięć i symbole i - co dzisiaj szalenie ważne - wspólne plany na przyszłość

Rafał Trzaskowski mówił o potrzebie zmiany, również w nas samych, przekonując, że Polsce nie są dziś potrzebne nowe partie czy twarze, ale plan odbudowy Rzeczpospolitej oparty na wartościach.

- Ja taki plan mam - zapewniał. - Plan odbudowy musi się przede wszystkich  opierać na wartościach: na prawdzie, na równości, na sprawiedliwość. Musimy zrobić wszystko, żeby odbudować zaufanie do państwa. Zaczynamy od prawdy, dlatego dzisiaj symbolicznie zbieramy podpisy pod likwidacją TVP Info i  abonamentu. Żeby walczyć o prawdę musimy zabrać rządzącym ten instrument propagandy, szczucia ludzi na siebie. Przed chwilą byliśmy z panią prezydent w Bazylice, na grobie Pawła Adamowicza i dokładnie wiemy, że zabił go hejt. I dlatego dzisiaj musimy z tym hejtem walczyć, walczyć o prawdę.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim