O, Holender! XVII-wieczny festyn na Ołowiance

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na największą historyczną imprezę tego roku. W sobotę, 15 czerwca, na południowym skraju wyspy Ołowianki i placu muzealnym odbędą się pokazy dawnych tańców, rzemiosła i musztry, zabrzmi muzyka dawna, wysłuchamy żywych opowieści o morskich wyprawach, a przede wszystkim zobaczymy dzieła mistrzów niderlandzkiego malarstwa marynistycznego. Atrakcje potrwają od południa do godziny 20:00.
11.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę ludzi tańczących w kręgu na ulicy, niektórzy ubrani w tradycyjne stroje ludowe, a inni we współczesne ubrania. W tle widać również zrekonstruowaną scenę z życia dawnych czasów, przedstawiającą rybaków przy pracy i ludzi na łodziach, co nadaje całości historyczny kontekst.
XVII-wieczne Niderlandy w sobotę spotkają się z dawnym portowym Gdańskiem i ze współczesnymi mieszkańcami
autor: Barbara Wojczuk-Krystek

Blisko 100 miast odwiedzi Gdańsk. Zjazd Hanzy od czwartku: kultura, historia, gospodarka

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do wspólnego świętowania otwarcia jednej z najważniejszych wystaw w historii instytucji, zatytułowanej „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”. To pierwsza w Polsce tak duża i wielowątkowa ekspozycja holenderskiego malarstwa marynistycznego. Będzie dostępna dla zwiedzających od 15 czerwca do 15 września 2024 roku, w Spichlerzach na Ołowiance.

Wielki festyn na Ołowiance

Z okazji uruchomienia nowej ekspozycji, w sobotę, 15 czerwca, instytucja zaprasza na wydarzenie, które będzie stanowić zapowiedź tego, co znajdziemy na wystawie. XVII-wieczne Niderlandy spotkają się z dawnym portowym Gdańskiem podczas historycznego festynu pod jakże wymownym tytułem „O, Holender!”, na południowym nabrzeżu wyspy Ołowianki, gdzie znajdują się spichlerze, oraz na placu muzealnym przed nimi (Ołowianka 9-13). Wydarzenie zainauguruje w samo południe salwa z artylerii morskiej. Atrakcje potrwają do godziny 20:00.

Na zdjęciu widać dwie kobiety, które włożyły swoje głowy w wycięte otwory repliki obrazu, przedstawiającego scenę z epoki baroku. Jedna z kobiet wygląda przez drzwi, a druga siedzi przy biurku, tworząc humorystyczny efekt zderzenia współczesności z historycznym tłem malarskim.
Festyn będzie okazją, by poznać wielkie dzieła malarskie, i... dobrze się bawić
fot. Paweł Jóźwiak / NMM

W festynie wezmą udział XVII-wieczni żołnierze, zuchwali marynarze, zmyślni rzemieślnicy i wszędobylscy mieszkańcy portowego miasta. Będzie to okazja, by poznać pełne gracji tradycyjne tańce z regionu Gdańska, Belgii i innych krajów Europy, posłuchać gry na dawnych instrumentach, dać się porwać się melodiom i rytmom z epoki, i spróbować własnych sił w tradycyjnych tanecznych figurach.

Oprócz muzyki i tańca doświadczymy tu też... dawnych portowych awantur najgorszego rodzaju. Każdy, kto odwiedzi festyn, będzie mógł być świadkiem portowych utarczek, pościgu za rzezimieszkiem i werbunku do załogi. Nie zabraknie również okazji do tego, by sprawdzić, jak wyglądało i jak brzmiało uzbrojenie XVII-wiecznych żołnierzy.

Na uczestników festynu czekać będą ponadto warsztaty garncarza, cyrulika i bursztynnika, a przy kupieckim kramie będzie można z bliska obejrzeć popularne wówczas różnego rodzaju towary i marynarskie wyposażenie, ale również poznać morskie przesądy i opowieści o życiu na morzu. 

Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali warsztaty malarskie inspirowane niderlandzkimi marinami, w ramach których uczestnicy pomalują ekologiczne torby pastelami do tkanin (każdy mały artysta otrzyma ozdobioną przez siebie torbę na pamiątkę).

W programie nie mogło także zabraknąć premierowego oprowadzania kuratorskiego po wystawie „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”. Okazja do uczestnictwa w oprowadzaniu będzie dwukrotnie - o godzinie 13:00 i 15:00. Wystawa będzie czynna w godzinach 11:00 – 20:00. Bilety na wystawę czasową „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…” będą do kupienia w specjalnej cenie 3 zł.

Festyn potrwa w godzinach 12:00 – 20:00. Wstęp wolny. 

Gdański Żuraw otwarty. Zaglądamy do środka razem z pierwszymi zwiedzającymi

TV

Gdańsk Biega 2024