• Start
  • Wiadomości
  • Jeszcze jeden ścienny obraz. Gdańska Szkoła Muralu kończy „Port Wrzeszcz”

Nowy ścienny obraz w Gdańsku. Gdańska Szkoła Muralu kończy „Port Wrzeszcz”

Studenci i studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ukończyli ostatnią pracę w ramach projektu „Port Wrzeszcz”. Tworzą go cztery murale na sąsiednich ścianach bloków, stojących prostopadle do al. Grunwaldzkiej, które niczym okręty zwrócone są w stronę morza. Autorem projektu jest Władysław Trykin, student ASP.
06.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Projekt ostatniego muralu przygotował Władysław Tyrkin, pochodzący z polskiej rodziny na Białorusi, student ASP w Gdańsku
Projekt ostatniego muralu przygotował Władysław Tyrkin, pochodzący z polskiej rodziny na Białorusi, student ASP w Gdańsku
Jacek Zdybel


Idea „Portu Wrzeszcz”, której pomysłodawcą jest Szymon Wróblewski, gdański animator kultury i wieloletni kierownik PLAMA GAK na Zaspie, nawiązuje do wielkich biurowców i innych budynków stojących przy al. Grunwaldzkiej. Ich szczytowe ściany są nachylone do ulicy, przez co budynki wyglądają jak zacumowane statki. „Port Wrzeszcz” to cztery spójne realizacje, panorama murali o tematyce marinistycznej.  

Projekt ostatniego muralu przygotował Władysław Tyrkin, pochodzący z polskiej rodziny na Białorusi, obecnie student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Ideą mojego projektu było ukazanie portu z perspektywy dziecka - tłumaczy Tyrkin. - Sam port występuje tu jako przeobrażenie wanny wraz z „statkami”: kaczuszką, gąbką, szamponem oraz nakładką na wannę. Całość jest ujęta w żabiej perspektywie, co dodatkowo służy jako wyolbrzymienie ukazanych obiektów.

Projekt Tyrkina zrealizowali: Agata Michalewicz, Jan Walter, Tomasz Ściechowicz, Malwina Malinowska, Karolina Wagner, Magdalena Murawska, Anna Waligórska, Przemysław Garczyński, Katarzyna Jurga. Opiekę artystyczną nad dziełem sprawował prof. Jacek Zdybel.

'Port Wrzeszcz' to cztery sąsiednie murale na blokach przy ul. Grunwaldzkiej
'Port Wrzeszcz' to cztery sąsiednie murale na blokach przy ul. Grunwaldzkiej
Jacek Zdybel- Port Wrzeszcz stał się dla wielu młodych ludzi tematem, od którego zaczynali swoje pierwsze kroki „muralowe” – mówi prof. Jacek Zdybel. - Choć niewielu z nich może pochwalić się tym, że to właśnie ich projekt został wybrany do realizacji, to na pewno duża grupa osób zdobyła doświadczenie i umiejętności potrzebne do samodzielnej pracy twórczej. Projekt zrealizowany w tym roku został wyłoniony z wielu pomysłów zaproponowanych przez studentów związanych z pracownią Malarstwa Ściennego i Witrażu ASP w Gdańsk. Ostatecznego wyboru projektu dokonali mieszkańcy domu, na którego szczytowej elewacji powstał mural.

Murale „Portu Wrzeszcz” powstały w ramach szerszego projektu Szymona Wróblewskiego – Miejskich Znaków Kultury, czyli legalnych, ogólnodostępnych dla odbiorców artystycznych działań w przestrzeni publicznej, które nawiązują do miejsca, w którym powstają lub jego funkcji.

Miejskie Znaki Kultury powstawały wcześniej m.in.: na peronie SKM Gdańsk Zaspa (odmalowywane przez artystów związanych z Klubem Plama GAK ławki), na wiadukcie i dawnym pasie startowym na Zaspie (klucze białych żurawi) czy na drzwiach i oknach zamkniętego Klubu Rudy Kot (wizerunki rudych kotów czekających na jego otwarcie).

'Port Wrzeszcz' to cztery spójne realizacje o tematyce marinistycznej 
'Port Wrzeszcz' to cztery spójne realizacje o tematyce marinistycznej. Na zdj: studenci przy pracy nad ostatnim muralem
Jacek ZdybelAutor projektu muralu Władysław Tyrkin (ur. Lida, Białoruś), zaczynał od astronomii w Toruniu, teraz jest studentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2015 roku został stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury. W 2018 roku uczestniczył w pracach zespołu, który pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla odtwarzał „Polskie Niebo”, autorstwa Bolesława Cybisa i Jana Zamoyskiego. 
Również w 2018 roku, wspólnie z Przemysławem Garczyńskim i Aleksandrą Kowzan-Garczyńską układał mozaikę w ramach projektu „Gdańskie Fasady OdNowa”. Brał udział w wystawach: Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych (Katowice 2014); wystawa zbiorowa „Ilustracja”, Stacja Kultury w Rumi 2015; wystawa zbiorowa studentów malarstwa, ASP Wielka Zbrojownia 2016.

 

Gdańska Szkoła Muralu

Celem działania Gdańskiej Szkoły Muralu jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji. GSM dąży również do stylistycznego ujednolicenia lokalnego street art’u, przez warsztaty integrujące malarskie środowisko. Adepci Gdańskiej Szkoły Muralu zrealizowali murale na Zaspie, we Wrzeszczu, w Mokrej Wsi, Wiźnie, w Bukareszcie, Kiszyniowie i Gandawie oraz asystowali przy tworzeniu murali podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. Gdańska Szkoła Muralu zrealizowała również prace dla LPP – właściciela marek m.in. CROPP i Reserved.