• Start
  • Wiadomości
  • Nowy budynek Instytutu Informatyki UG: dziś wiecha, od października nowe studia

Nowy budynek Instytutu Informatyki UG: dziś wiecha, od października nowe studia

Na nowym gmachu Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego 1 marca 2019 r. zawisła wiecha. Od roku akademickiego 2019/20 rozpoczną tu studia pierwsi studenci nowego kierunku - informatyka o profilu praktycznym. Jego program współtworzyli pracodawcy z branży IT. To jeszcze nie koniec inwestycji UG w Oliwie.
( Publikacja: 01.03.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wiecha na nowym budynku Instytutu Informatyki UG zawisła 1 marca
Wiecha na nowym budynku Instytutu Informatyki UG zawisła 1 marca
Maciej Kosycarz/KFP


Nowy gmach powstaje na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie, pomiędzy budynkami Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki (WMFiI) a siedzibą Wydziału Chemii.

Budynek będzie się składać z pięciu kondygnacji (jednej podziemnej i czterech naziemnych) o powierzchni ok. 3912 mkw. i zostanie połączony z istniejącym budynkiem WMFiI łącznikiem na poziomie drugiej i trzeciej kondygnacji.

W nowym gmachu Instytutu Informatyki UG będą aule, sale seminaryjne i komputerowe, audytoria, gabinety dydaktyczno-naukowe oraz pomieszczenia biurowe i socjalne. Pomieszczenia dydaktyczne zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt ICT umożliwiający kształcenie kadry informatycznej na najwyższym poziomie. A wszystko na potrzeby studentów nowego kierunku studiów “Informatyka o profilu praktycznym”, który ruszy wraz z oddaniem gmachu w październiku 2019 r.


Instytutu Informatyki UG, wizualizacja
Instytutu Informatyki UG, wizualizacja
materiały UG


Przede wszystkim - programowanie

Program nowych studiów współtworzyli pracodawcy branży IT. Efektem tej współpracy są m.in. zajęcia prowadzone przez specjalistów z trójmiejskich firm, możliwość realizacji projektów zespołowych pod opieką ekspertów - praktyków w ramach specjalnego przedmiotu, a także specjalność „Tester Programista”.

W trakcie studiów studenci zdobędą wiedzę i umiejętności związane przede wszystkim z tworzeniem oprogramowania. Poznają wybrane języki programowania potrzebne do tworzenia i testowania współczesnych aplikacji klasy przemysłowej, a jednocześnie zdobędą podstawy z dziedziny algorytmów, struktur danych, złożoności obliczeniowej i innych matematycznych koncepcji w informatyce. Nauczą się również korzystania z zaawansowanych rozwiązań związanych ze światem wirtualnym czy sztuczną inteligencją. Każdy student odbędzie także sześciomiesięczną praktykę zawodową.

- Wszystkie działania realizować będziemy tu we współpracy z pracodawcami. Naszą ideą, która mam nadzieję się spełni, będzie pewna zmienność laboratoriów, ponieważ informatyka to dynamicznie zmieniającą się dziedzina - mówi prof. Piotr Bojarski, dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. - Informatycy są bardzo potrzebni współczesnej gospodarce, a deficyty specjalistów tej branży na Wybrzeżu ocenia się na kilka tysięcy. Oczywiście nowy budynek i kierunek studiów nie załatwi tego problemu w całości, ale tego typu działania trzeba wykonywać.


Prof. Piotr Bojarski, dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego
Prof. Piotr Bojarski, dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego
Maciej Kosycarz/KFP


To nasza unikalna oferta

Na pierwszy rok studiów na nowym kierunku uczelnia zamierza przyjąć 50 osób, docelowo na wszystkich latach nauki studiować będzie 300 osób. Rekrutacja wystartuje w czerwcu 2019 r.

- Dotąd rocznie kształciło się u nas ok 500 - 600 studentów na trzech poziomach studiów informatyki akademickiej, czyli na kierunku bardziej przeznaczonym dla tych, którzy chcą kontynuować studia naukowo, czy to na poziomie magisterskim, czy doktoranckim - dodaje dr hab. Tomasz Dzido, dyrektor Instytutu Informatyki UG. - Nasz nowy kierunek to oferta unikalna w skali kraju. Obserwujemy rynek pracy i bardzo możliwe, że już za kilka lat rada konsultacyjna powołana przy Instytucie stwierdzi, że będą nam potrzebne kolejne specjalności na nowym kierunku.

Głównym partnerem projektu nowych studiów jest firma Kainos Software Poland.

- Wybraliśmy ją jako partnera wiodącego, ponieważ współpracuje z nami już od wielu lat, organizując zajęcia i staże dla studentów - wyjaśnia Tomasz Dzido. - Ale nie jest to jedyna firma, która brała udział w tworzeniu programu studiów. Cieszymy się, że pracodawcy mocno nas wsparli i obiecali wspomóc nas także kadrowo, delegując swoich doświadczonych specjalistów do prowadzenia zajęć ze studentami.

Prof. Jerzy Gwizdała rektor Uniwersytetu Gdańskiego
Prof. Jerzy Gwizdała rektor Uniwersytetu Gdańskiego
Maciej Kosycarz/KFP


Jeszcze Centrum Sportu UG i laboratoria eksperymentalne

Jak zapowiada prof. Jerzy Gwizdała rektor UG, to jeszcze nie koniec inwestycji na kampusie uczelni w Oliwie. Obok budynku Instytutu Informatyki zaplanowano zespół laboratoriów dla nauk eksperymentalnych przeznaczony dla studentów i kadry. Uczelnia uzyskała już na ten cel 32 mln zł dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Inwestycja jest obecnie na etapie koncepcji.

Na terenie stadionu UG zaś, na tyłach dawnego rektoratu, powstanie zapowiadane już wcześniej Centrum Sportu.

- Wkrótce zaczynamy budowę, wszystko zależy, jak szybko uda się wyłonić wykonawcę. Minister sportu wykreślił nasze centrum ze strategicznego programu inwestycji sportowych, ale będziemy je budować korzystając z kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego - tłumaczy prof. Gwizdała. - Początkowo mieliśmy je wznosić w dwóch etapach, ale podjęliśmy decyzję, by także i pływalnię zrealizować od razu. Oprócz basenu powstanie kilka sal sportowych i korty tenisowe, nie będzie jednak boiska do piłki nożnej, bo studenci nie są zainteresowani tą dyscypliną.

Obiekty sportowe mają być przeznaczone dla studentów, pracowników uczelni, a także dla osób z zewnątrz (mają na siebie częściowo zarabiać).

Rektor chciałby, żeby obie planowane inwestycje zostały ukończone do 2020 r.

- Uniwersytet Gdański za rok kończy 50 lat, byłoby to doskonałe podkreślenie jubileuszu i zamknięcie ośmiu lat naszego inwestowania na Kampusie Bałtyckim w Oliwie.


Inwestycja wartości ponad 39 mln zł powstaje w ramach projektu „Rozbudowa budynku WMFiI UG na potrzeby kształcenia na kierunku o profilu praktycznym” i jest dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 kwotą ponad 21 mln zł, pozostała część budżetu inwestycji (ponad 18 mln zł) to wkład własny uczelni.

Zakończenie budowy zaplanowano w drugiej połowie 2019 roku. Głównym wykonawcą jest Korporacja Budowlana DORACO z Gdańska.