• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski. Nowe przestrzenie rekreacyjno-sportowe w różnych dzielnicach

Budżet Obywatelski. Nowe przestrzenie rekreacyjno-sportowe w różnych dzielnicach

Nowe boiska, zagospodarowane przestrzenie parkowe, nowe meble miejskie, a nawet kameralny amfiteatr. Gdańskie dzielnice zmieniają się także dzięki pomysłom mieszkańców i Budżetowi Obywatelskiemu. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska nadzoruje obecnie realizację kilkudziesięciu zwycięskich projektów BO. Co dzieje się obecnie w Oliwie, Strzyży, Kokoszkach i Wrzeszczu?
31.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przestrzeń sportowo-rekreacyjna powstaje w sąsiedztwie oliwskich biurowców
Przestrzeń sportowo-rekreacyjna powstaje w sąsiedztwie oliwskich biurowców
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

   Rekordowa liczba projektów w Budżecie Obywatelskim 2021

 

Oliwa

W tej dzielnicy powstaje"Integrująca przestrzeń sportowo-rekreacyjna. Czas na integrację w Oliwie!". Zwycięski projekt zakłada budowę wielofunkcyjnego boiska o nawierzchni poliuretanowej o wymiarze 20x40m na terenie dotychczasowego boiska o nawierzchni żwirowej. Będzie ono wyposażone m.in. w piłkochwyty, kosze do koszykówki, bramki do piłki ręcznej, słupki do gry w siatkówkę oraz słupki do gry w tenisa ziemnego. Poza tym powstanie skocznia do skoku w dal, a także tor dla rolkarzy i wrotkarzy wokół boiska o nawierzchni asfaltowej. Obiekt zostanie oświetlony i wyposażony w monitoring, dzięki czemu będzie można bezpiecznie przebywać na tym terenie także po zmroku.

Inwestycja powinna zakończyć się w październiku 2020 r. Realizuje ją firma Elsik. Koszt to blisko 443 tys. złotych.

 

W tym miejscu realizowany jest oliwski projekt
W tym miejscu realizowany jest oliwski projekt
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

   Budowa linii tramwajowej Nowa Warszawska będzie realizowana bez etapowania

 

Strzyża

W tej dzielnicy powstaje "Przystanek relaks - przystanek kulturalny, dla aktywnych, i jednocześnie relaksacyjny". Założeniem tego projektu jest stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców w różnym wieku, od przedszkolaków po seniorów. Dlatego powstanie tutaj mini amfiteatr. By móc do niego wygodnie dojść, zbudowany zostanie prowadzący do niego chodnik. Zamontowany zostanie w tym miejscu także stół do gry w szachy i wykonane zostanie przyłącze elektroenergetyczne.
Prace powinny zakończyć się w III kwartale 2020 r.

Ich wykonawcą jest firma Hydro Mag sp. z o.o. Koszt inwestycji to 246 tys. złotych.

W tym miejscu realizowany jest zwycięski projekt BO na Strzyży
W tym miejscu realizowany jest zwycięski projekt BO na Strzyży
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Strzyża wzbogaci się wkrótce o kameralny amfiteatr
Strzyża wzbogaci się wkrótce o kameralny amfiteatr
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Kokoszki

W tej dzielnicy realizowany jest kolejny już etap uatrakcyjniania trzech parków.

W przypadku parku przy ul. Azaliowej zaplanowano w tym roku wykonanie nawierzchni utwardzonej (około 240 mkw ścieżki z kostki betonowej) oraz drenażu francuskiego (wykonany metodą tradycyjną). Zamontowanych zostanie pięć ławek i pięć koszy na śmieci, a także wybudowana kładka drewniana dla spacerowiczów. Zadanie wykonuje Firma Usługowo-Budowlana Witold Cygiert. Koszt to blisko 113 tys. złotych. Prace zakończą się pod koniec września br.

 

To lokalizacje trzech parków w Kokoszkach, w których zaplanowano w tym roku nowe inwestycje
To lokalizacje trzech parków w Kokoszkach, w których zaplanowano w tym roku nowe inwestycje
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

W parku przy ul. Goplańskiej wykonane zostaną w tym roku roboty montażowe: układanie kabli, montaż i stawianie słupów oświetleniowych z fundamentami, podłączenie linii kablowej do wspomnianych słupów oraz montaż opraw oświetleniowych LED. Wykonawcą prac jest firma Usługowo-Produkcyjno-Handlowa Instal-Bud Jerzy Labudda. Ich koszt to ponad 103 tys. złotych. Prace zakończą się w październiku br.

 

   Wiślana Trasa Rowerowa. Poznaliśmy ośmiu chętnych na budowę gdańskiego odcinka

 

Dla parku przy ul. Osiedlowej Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska wciąż szuka wykonawcy (w ostatnim przetargu wykonawcy proponowali zbyt wysokie ceny). W tym roku, w tym miejscu, zaplanowano: montaż trzech trampolin ziemnych, trzech ławek, ścianki wspinaczkowej i kosza na śmieci. Do wszystkich rządzeń wykonane zostaną dojścia z nawierzchni utwardzonych.

W tych trzech dzielnicach wymienione projekty realizowane są ze środków Budżetu Obywatelskiego 2019.

 

Wrzeszcz Dolny

"Zielone Tarasy" to propozycja zagospodarowania terenu położonego po stronie zachodniej i wschodniej budynku przy ul. Pestalozziego 7/9. Ma tam powstać miejsce rekreacji i wypoczynku.  Będzie to teren zieleni publicznej, urządzonej i zagospodarowanej zgodnie z charakterem dzielnicy, w której "mieszkańcy i goście będą mogli skorzystać z możliwości odpoczynku w przyjemnych okolicznościach".

 

W Dolnym Wrzeszczu powstaną 'Zielone Tarasy'
W Dolnym Wrzeszczu powstaną 'Zielone Tarasy'
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Na początku lipca br. podpisano umowę na realizację zadania w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Wykonawcą jest firma Lehmann Sp. z o.o. Sp. k.​ Koszt prac to ponad 410 tys. złotych. Ta inwestycja powstanie ze środków Budżetu Obywatelskiego 2020.

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim