• Start
  • Wiadomości
  • Nowe kompozycje na carillon upamiętnią Lecha Wałęsę i Wilno

Nowe kompozycje na carillon upamiętnią Lecha Wałęsę i Wilno

W sobotę, 9 września w Gdańsku, carillonowej stolicy Polski, będą miały miejsce światowe prawykonania dwóch utworów na carillon polskich kompozytorów współczesnych. Repertuar carillonowy poszerzy się o dzieła Marty Ptaszyńskiej i Krzysztofa Meyera. Zagra je Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska.
08.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilka dzwonów różnej wielkości wiszących na stalowej konstrukcji
Carillon na wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Carillonowe dziedzictwo Gdańska

- Dźwięki naszych carillonów od niemal 500 lat towarzyszą mieszkankom i mieszkańcom w najważniejszych momentach życia miasta. To one, jako jedyne takie w Polsce czynią Gdańsk jeszcze bardziej wyjątkowym. Pielęgnując to dziedzictwo, wraz z Muzeum Gdańska od 2019 roku angażujemy wybitnych polskich kompozytorów, którzy komponują dla miasta utwory na ten instrument. Dzieła powstały już m.in. z okazji wpisu carillonowej muzyki w Gdańsku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, z okazji 40-lecia Porozumień Sierpniowych czy 80.rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. U ubiegłym roku swoją premierę miał utwór z przesłaniem pokoju dla Ukrainy. W tym roku do tej listy dołączają kolejne dwie kompozycje. Serdecznie zachęcam do wysłuchania ich prapremierowych wykonań - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Gdańsk Press Photo 2023. Anna Rezulak z Grand Prix, wśród laureatów nasi fotoreporterzy 

Nowe kompozycje carillonowe

„Memento” autorstwa Krzysztofa Meyera dedykowane jest Lechowi Wałęsie z okazji jego 80. urodzin, zaś „Dzwony św. Katarzyny” Marty Ptaszyńskiej, poświęcone jest świętującemu 700-lecie Wilnu w roku 25-lecia partnerstwa naszych miast. Oba utwory zostały zamówione przez miasto i Muzeum Gdańska.

Krzysztof Meyer skomponował „Memento” na carillon Ratusza Głównego Miasta i jego prapremiery będzie można wysłuchać w sobotę, 9 września, o godz. 12.00 spacerując w okolicach Drogi Królewskiej. Kompozycja Marty Ptaszyńskiej „Dzwony św. Katarzyny” napisana została z myślą o instrumencie na wieży kościoła św. Katarzyny, a jej prawykonanie zaplanowano na godz. 15.00. Wstępem do każdego z koncertów będzie rozmowa z kompozytorami i carillonistką oraz zaproszonymi gośćmi, którą poprowadzi red. Jacek Hawryluk.

plakat stylizowany z portretami starszej kobiety i mężczyzny
Zaproszenie na koncert
mat. organizatora

Zamówienia utworów na carillon

Program zamówień kompozytorskich na gdańskie carillony rozpoczął się w 2019 roku. Dotychczas powstało dziewięć utworów:

2019: Aleksander Nowak „Trzy wezwania” z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
2020: Paweł Mykietyn „Stop” utwór z okazji 40-lecia Porozumień Sierpniowych / Elżbieta Sikora „Running North” kompozycja z okazji 50-lecia Muzeum Gdańska
2021: Agata Zubel „Pamięć z brązu”i Zygmunt Krauze „Hejnał” - utwory z okazji wpisu carillonowej muzyki w Gdańsku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
2022: Dariusz Przybylski „Wizje” utwór z okazji 425 lat istnienia Biblioteki Gdańskiej / Hanna Kulenta „Cristal en Cristal” („Kryształ w krysztale”) kompozycja z przesłaniem pokoju dla Ukrainy.
2023: Krzysztof Meyer „Memento” utwór dedykowany Lechowi Wałęsie z okazji jego 80. urodzin / Marta Ptaszyńska „Dzwony św. Katarzyny”, kompozycja poświęcona Wilnu jest świętującemu 700-lecie w roku 25-lecia partnerstwa naszych miast

W 2021 roku nakładem wytwórni Anaklasis ukazała się płyta „Contemporary Carillon”, na której zarejestrowano pięć kompozycji powstałych w latach 2019-2021. W 2024 roku planowane wydanie kolejnego albumu zawierającego zamówienia kompozytorskie na carillon z lat 2022-2024.

Partnerem wydarzenia jest spółka wodociągowa GIWK. Wydawcą materiałów nutowych jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Carillonowa muzyka w Gdańsku wpisana jest na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

kobieta w średnim wieku, długowłosa siedzi przy instrumencie klawiszowym i uśmiecha się
Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Prawykonania utworów na gdańskich carillonach

„Memento” / Krzysztof Meyer

Kiedy: 9 września 2023 (sobota), godz. 12.00
Gdzie: okolice Ratusza Głównego Miasta / Długi Targ

„Dzwony św. Katarzyny” / Marta Ptaszyńska

Kiedy: 9 września 2023 (sobota), godz. 15.00
Gdzie: ogród kościoła św. Katarzyny w Gdańsku

Wstępem do każdego z koncertów będzie rozmowa z kompozytorami i carillonistką oraz zaproszonymi gośćmi, którą poprowadzi red. Jacek Hawryluk.

Biogramy artystów:

Krzysztof Meyer

Kompozytor, pianista, pedagog, autor książek o muzyce. Wieloletni członek Zarządu Głównego oraz prezes Związku Kompozytorów Polskich. Uczeń Stanisława Wiechowicza, Krzysztofa Pendereckiego i Nadii Boulanger. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (teoria muzyki oraz kompozycja). Wykładowca w macierzystej uczelni, a także w Hochschule für Musik w Kolonii. Uczestnik konkursów kompozytorskich oraz laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu czy Grand Prix księcia Pierre’a de Monaco; najmłodszy debiutant w historii Warszawskiej Jesieni. We wczesnych kompozycjach Meyer korzystał ze środków ówczesnej awangardy: sonoryzmu, bruityzmu, aleatoryzmu. W kolejnych latach twórca skierował się ku ładowi formalnemu, równowadze elementów dzieła i tradycyjnemu postrzeganiu piękna brzmienia, składających się na narracyjną formę utworów. Meyer jest autorem wielu artykułów i książek o muzyce, m.in. pierwszej polskiej monografii życia i twórczości Dmitrija Szostakowicza. Uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Marta Ptaszyńska

Kompozytorka i pedagog, jedna z najbardziej znanych postaci polskiej muzyki współczesnej. Absolwentka klas kompozycji oraz teorii muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie oraz klasy perkusji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Kształciła się również w u Nadii Boulanger, Pierre’a Schaeffera oraz Oliviera Messiaena. Studia w zakresie gry na perkusji oraz kompozycji kontynuowała w Stanach Zjednoczonych, tam też rozpoczęła działalność pedagogiczną. W 1998 roku została profesorem Uniwersytetu w Chicago. Jej muzyka jest różnorodna zarówno w wykorzystywanych formach, w brzmieniu oraz warstwie technicznej, odznacza się bogatą fakturą, kolorystyką, dynamiką; zdobycze awangardy zestawiane są z liryzmem, elementy tradycyjne z nowoczesnymi. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in.: na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w Nowym Jorku, Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, John Simon Guggenheim Memorial Foundation. W 1995 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2022 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Monika Kaźmierczak

Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort. Stypendystka miasta Gdańska i rządu niderlandzkiego. Naukę gry na carillonie rozpoczęła w 2000 roku podczas kursów u Gerta Oldenbeuvinga organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w Belgii prowadzonych przez Geerta D’hollandera. Od 2001 roku gra na gdańskich carillonach, a od 2018 roku nominalnie piastuje funkcję carillonistki miejskiej. Jest laureatką międzynarodowych konkursów gry na carillonie. Aktywnie koncertuje w Polsce i na świecie. Prezeska Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego w latach 2011–2015 oraz kierowniczka Chóru Mieszczan Gdańskich w latach 2006–2017. Obecnie jest adiunktem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Organizatorka m.in. kilku edycji Muzycznego Święta Miasta, Letnich Koncertów Carillonowych i Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. W 2021 roku zarejestrowała nominowany do statuetki Fryderyka album „Contemporary Carillon” (Anaklasis). Uhonorowana Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2020 oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

współprac.: Andrzej Gierszewski