• Start
  • Wiadomości
  • Nowe gdańskie zdroje połączą tradycję, nowoczesny design oraz naturalne materiały

Nowe gdańskie zdroje połączą tradycję, nowoczesny design oraz naturalne materiały

Znamy formy trzech nowych zdrojów ulicznych. Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna rozstrzygnęła konkurs „Wodne źródła Gdańska”. Nowe elementy małej architektury pojawią się w historycznym Śródmieściu – przy ul. Ogarnej, przy Kościele św. Jana oraz przy ul. Szafarnia.
08.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zdroje uliczne w Gdańsku cieszą się dużym powodzeniem. Szczególnie w upalne dni

Inspiracją do projektowania wodnych obiektów był klimat zapisany w historii miejsc, w których mają się znaleźć. Jury składające się ze specjalistów w dziedzinie designu, wzornictwa przemysłowego, architektury, historii i urbanistyki wybrało najlepsze prace w trzech kategoriach konkursowych (Kategoria 1: ul. Ogarna; Kategoria 2: Kościół św. Jana; Kategoria 3: ul. Szafarnia).

- Nagrodziliśmy te prace, które w zgrabny sposób łączą historię z nowoczesnym sposobem projektowania i współczesnymi, neutralnymi materiałami. Zwracaliśmy także szczególną uwagę na funkcjonalność i łatwość w użytkowaniu zdrojów - podkreśla Jacek Skarbek, prezes GIWK Sp. z o.o., przewodniczący jury.
 

Zdrój przy ul. Ogarnej...

Na zielonym skwerze między ul. Ogarną a ul. Za Murami, na wysokości skrzyżowania Ogarnej z ul. Grabary, przed budynkiem Hostelu Dom Harcerza stanie poidełko autorstwa Jakuba Sampławskiego. W pobliżu dzisiejszego skweru, dawniej znajdował się Dwór Miejski, a w nim - od XVII do XIX wieku - stajnie i wozownia. Nie tylko przechowywano tam konie, ale też je wypożyczano wraz z powozami  i woźnicami. Właśnie  to miejsce zainspirowało autora do stworzenia funkcjonalnej rzeźby, która upamiętni dawne czasy. Zdrój, który zwyciężył w pierwszej kategorii, swoim kształtem przypomina nakładane na konia chomąto, które  po dziś dzień umożliwia woźnicy kierowanie wozem w zaprzęgu. Wewnątrz formy można dopatrzeć się także kształtu kropli wody. Zdrój ma zostać wykonany z neutralnego dla historycznej przestrzeni betonu architektonicznego, z dodatkami ze stali nierdzewnej.


... przy Kościele św.  Jana oraz ...

W pobliżu kościoła św. Jana, przy ul. Świętojańskiej, przed skrzyżowaniem z ul. Minogi stanie zdrój, który nawiązuje do znajdującej się tam w XIX w. studni (po wybudowaniu nowoczesnych wodociągów). Miała ona formę obelisku wzbogaconego gzymsami, kasetonami i pilastrami. Autorzy pracy, która zwyciężyła w tej kategorii, Michał Morzy i Paweł Maszota z Gdańska odchodzą jednak od niektórych dawnych wzorców, tworząc prostszą, nowocześniejszą i monolityczną formę, wykonaną ze współczesnego materiału.

Zdrój posiada źródła wody umieszczone na trzech różnych wysokościach. Prostota formy zdroju podkreśla znaczenie znajdującego się za nią zabytku. Nie próbuje konkurować z historyczną i pełną detalu architekturą Kościoła Św. Jana.  


... przy ul. Szafarnia

W trzeciej kategorii nagrodzono zdrój, który zdaniem jurorów idealnie sprawdzi się na zielonym skwerku od strony gdańskiej mariny na Motławie, przy skrzyżowaniu ulic Szafarnia, Ołowianka i Angielska Grobla. Zaprojektował go Pan Tomasz Kierończyk z Poznania. Sąsiedztwo dawnego portu towarowego, a obecnie mariny turystycznej sprawia, że charakterystyczne dla okolicy są chwiejące się na jachtach smukłe maszty, które zwracają na siebie uwagę zarówno wizualnie poprzez ciągły ruch, jak i metaliczny dźwięk obijających się o nie lin. Proponowany zdrój łączy przestrzeń lądu z wodą poprzez nowoczesną formę wynikającą z historii i żeglarskiej tradycji miejsca, dzięki czemu doskonale wpisuje się w otoczenie.

Lekka, lecz solidna forma ze stali szczotkowanej jest elegancka i odporna na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza oryginalny sposób uruchamiania strumienia wody (stalowa imitacja liny żeglarskiej).


- Wszystkie nagrodzone zdroje są dostosowane do różnych użytkowników. Gwarantują dostęp wody pitnej dzieciom, dorosłym, osobom niepełnosprawnym oraz zwierzętom. Zależy nam na tym, aby architektura użytkowa naszego miasta była projektowana właśnie w taki, uniwersalny sposób - mówi prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Zdroje uliczne, czyli urządzenia służące do gaszenia pragnienia w miejscach publicznych znajdują się już dziś w kilkunastu punktach miasta. Gdańszczanie chętnie z nich korzystają. Koncepcje wzornicze, którzy zwyciężyły w konkursie „Wodne źródła Gdańska” zostaną teraz dopracowane pod kątem technicznym. Ich autorzy zostaną zaproszeni do przygotowania szczegółowych projektów wykonawczych. Na tym etapie uzgodnione zostaną szczegółowe rozwiązania techniczne, które w pewnym stopniu, mogą wpłynąć na ostateczną formę poidełek. Nowe zdroje zostaną uruchomione do końca 2018 roku.


Konkurs odbywał się we współpracy z Miastem Gdańsk i Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Patronem medialnym przedsięwzięcia był magazyn DesignAlive.

Prace wszystkich laureatów (także tych, którzy zajęli drugie miejsca lub otrzymali wyróżnienia) zobaczyć można na stronie organizatora – www.giwk.pl.


Czytaj także:

Wody, nie tylko dla ochłody!