• Start
 • Wiadomości
 • Nowa dzielnica Gdańska dołącza do projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Która?

Nowa dzielnica Gdańska dołącza do projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Która?

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do zwiedzania kolejnej dzielnicy naszego miasta w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Do tej pory „Lokalni” odkrywali dla mieszkańców Zaspę, Biskupią Górkę, Dolne Miasto, Nowy Port, Orunię, Oliwę i Wyspę Sobieszewską. W tym roku do grona dzielnic dołączają Aniołki. W związku z poszerzeniem obszaru spacerów o kolejną część Gdańska, Instytut Kultury Miejskiej poszukuje pasjonatów, którzy podzielą się swoją wiedzą w ramach projektu.
18.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aniołki dołączyły do listy Lokalnych Przewodników i Przewodniczek
Aniołki dołączyły do "listy" Lokalnych Przewodników i Przewodniczek
Fot. Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

 

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic - znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi często są związani od urodzenia. Co roku w sezonie letnim bezpłatnie oprowadzają mieszkańców i turystów alternatywnymi szlakami, których na próżno szukać w standardowych przewodnikach. Do tej pory spacery odbywały się na Zaspie, Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. W lipcu do tego grona dołączy dzielnica Aniołki.

Pomimo swojej "centralnej" lokalizacji, Aniołki są jedną z najmniej znanych dzielnic Gdańska. Rozłożone na wzgórzach, z niepowtarzalnymi widokami na miasto i zatokę, łączą elementy dawnych nekropolii z ciekawą zabudową z XIX i XX wieku i cennymi założeniami parkowymi. To tutaj przeszło 250 lat temu powstała najstarsza w Polsce i zachowana do dzisiaj czterorzędowa aleja śródmiejska, zwana Wielką Aleją Lipową. Jako dzielnica Aniołki funkcjonują stosunkowo krótko, bo od 1992 roku, a nazwa nawiązuje do działającego w latach 1370-1807 kościoła i szpitala Wszystkich Bożych Aniołów.

Od 23 marca mieszkańcy Gdańska będą mogli wziąć udział w otwartych, bezpłatnych wykładach i spacerach, które przygotowują do roli Lokalnego Przewodnika lub Przewodniczki po dzielnicy Aniołki. Program spotkań został przygotowany pod kątem osób, które chciałyby dzielić się swoją wiedzą oraz odkrywać tę część miasta dla innych. Regularne spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek po Aniołkach wystartują na początku lipca.

W skrzynkach pocztowych już pojawiły się ulotki informacyjne dotyczące projektu
W skrzynkach pocztowych już pojawiły się ulotki informacyjne dotyczące projektu
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Podczas wykładów i spacerów uczestnicy poznają wiele ciekawostek, będą też odkrywać nieznane historie i architektoniczne perełki tej tajemniczej dzielnicy. Inicjatywa kierowana jest do wszystkich mieszkańców Gdańska i sympatyków Aniołków, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę. Przygotowujące wykłady i spotkania potrwają do 28 maja. Następnie osoby chętne, by zostać Lokalnym Przewodnikiem lub Przewodniczką, wezmą udział w warsztatach z metod przewodnickich organizowanych przez IKM. 

W sklepie internetowym Instytutu Kultury Miejskiej nadal dostępne są dzielnicowe czapki z siedmiu dzielnic, w których do tej pory prowadzone były spacery. Ogromną popularnością cieszą się szczególnie te z Zaspy i Oliwy. Czapki można kupić pod adresem www.sklepikm.pl.

Program wykładów i spacerów:

 • 23 marca 2022 (środa), godz. 18.00: dr Piotr Samól - Dlaczego Aniołki? Szpital Wszystkich Bożych Aniołów
 • 6 kwietnia 2022 (środa), godz. 18.00: prof. Katarzyna Rozmarynowska - Aniołki. W cieniu Wielkiej Alei Lipowej
 • 13 kwietnia 2022 (środa), godz. 18.00: Klaudiusz Grabowski - Aniołki cmentarne. Dzieje piętnastu cmentarzy, które znajdowały się na terenie dzielnicy
 • 23 kwietnia 2022 (sobota), godz. 12.00: Jagoda Załęska-Kaczko - Aniołki. Przemiany w dwudziestoleciu międzywojennym (spacer). Start: Plac Zebrań Ludowych, wejście od ul. Trakt Konny
 • 27 kwietnia 2022 (środa), godz. 18.00: dr Jan Daniluk - Aniołki w cieniu fortyfikacji XIX i XX wieku
 • 11 maja 2022 (środa), godz. 18.00: prof. Jakub Szczepański - Architektura Zespołu Politechniki Gdańskiej
 • 14 maja 2022 (sobota), godz. 12.00: Marek Chomicki - Spacer Wielką Aleją Lipową (zapisy na spacer od 4 maja na www.ikm.gda.pl/zapisy)
 • 18 maja 2022 (środa), godz. 18.00: dr Piotr Paluchowski - Od szpitala do uniwersytetu. Historia szkolnictwa medycznego w gdańskiej dzielnicy Aniołki
 • 25 maja 2022 (środa), godz. 18.00: dr Anna Golędzinowska - Odtwarzanie zielonego salonu Gdańska. Wielka Aleja w XXI wieku
 • 28 maja 2022 (sobota), godz. 12.00: Marek Chomicki - Spacer Aniołki-Północ (zapisy na spacer od 16 maja na www.ikm.gda.pl/zapisy)

Miejsce spotkań: Okręgowa Izba Lekarska, ul. Śniadeckich 33, I piętro.

 • Partner: Rada Dzielnicy Aniołki
 • Współpraca: Okręgowa Izba Lekarska

Wspólnie odkryjmy historie i tajemnice Aniołków / Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Projekt lokalni przewodnicy i przewodniczki