• Start
  • Wiadomości
  • "Nowa Kliniczna" już działa. Pierwsze dzieci przyszły na świat w porodówce CMN w Gdańsku

"Nowa Kliniczna" już działa. Pierwsze dzieci przyszły na świat w porodówce CMN w Gdańsku

Maja to pierwsze dziecko urodzone w nowym szpitalu położniczym w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK w Gdańsku. W piątek, 8 lutego 2019 roku nowa porodówka, do której przeniosła się znana większości gdańszczan “Kliniczna”, oficjalnie rozpoczęła działalność. Upominki najmłodszym gdańszczanom wręczyła Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska i Marcin Gruchała rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.  
( Publikacja: 08.02.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


800px_141825_pierwsze_pacjentki_przyjmuje_nowa_poloznicza_izba_przyjec_uniwersyteckiego_centrum_klinicznego.JPG
Nz. Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator Kliniki Neonatologii w CMN z Mają, która jako pierwsza przyszła na świat w nowej lokalizacji
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


W nowej porodówce przy ulicy Smoluchowskiego 17 w Gdańsku urodziło się już dziewięcioro maluchów. Pierwsza, dziewczynka Maja zostanie w szpitalu jeszcze parę tygodni, bo urodziła się jako wcześniak i musi przybrać na wadze i podrosnąć.

Ostatnie dzieci urodziły się w szpitalu położniczym w gmachu przy Klinicznej w Gdańsku w poniedziałek 4 lutego i choć wydawało sie, że ostatni będzie mały Józio, po południu po cesarskim cięciu na świat przyszły kolejne "ostatnie" dzieci na Klinicznej - bliźniaki Katarzyna i Grzegorz. Na otwarcie nowej porodówki przyszli rodzice maluchów.  

- Spotkaliśmy się w poniedziałek myśląc, że Józio będzie ostatnim dzieckiem na Klinicznej, a tu mamy niespodziewanie bliźniaki - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska. - Teraz spotykamy się w tym imponującym budynku i ja się po prostu cieszę, że urodziło się tu już dziewięcioro młodych ludzi. Mam nadzieję, że w większości gdańszczan albo przynajmniej Pomorzan. Cud życia, któremu możemy towarzyszyć, jest najpiękniejszym przeżyciem. Dziękuję wszystkim pracownikom szpitala, którzy byli zaangażowani w przeprowadzkę.

Pierwsze pacjentki przyjmuje nowa położnicza izba przyjęć Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska, wręczała prezenty rodzicom dzieci, które na świat przyszły w nowej porodówce
Pierwsze pacjentki przyjmuje nowa położnicza izba przyjęć Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska, wręczała prezenty rodzicom dzieci, które na świat przyszły w nowej porodówce
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.p


Rodzice bliźniaków i Mai otrzymali upominki od miasta, m.in maskotki lwy gdańskie, misie i leżaczki.


- To szpital XXI wieku - podkreślał Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Od architektury, organizacji przestrzeni, sprzętu medycznego, warunków pobytu pacjentów i pracowników. Dziękuję wszystkim, dzięki którym w kilka dni udało się przeprowadzić przenosiny bez zakłóceń. Życzę, żeby w nowym budynku jak najwięcej dzieci przyszło na świat, żeby pacjenci otrzymywali jak najlepszą pomoc, pracownikom dobrze się pracowało, a studentom uczyło.

Czytaj też:
Zamykają szpital na Klinicznej. Józio urodził się ostatni, na cześć Piłsudskiego


W nowym szpitalu położniczym jest sześć sal w tzw trakcie porodowym, jedna sala na położnictwie izolacyjnym, znajduej się tu też dwułóżkowa sala wczesnego nadzoru po cięciach cesarskich i czterołóżkowa sala do dalszej obserwacji. 
Jak powiedział Krzysztof Preiss ordynator Kliniki Położnictwa w CMN od momentu przenosin nie było ani jednej doby bez porodu.

- Dzięki zapewnieniu sprawnego transportu przez administrację szpitala przewóz pacjentek z Klinicznej potrwał dwie godziny - komentował prof. Krzysztof Preis, ordynator Kliniki Położnictwa w CMN. - Cieszymy się, że już ruszyliśmy. Sale porodowe działają, sale operacyjne również. Mamy tutaj dwa łóżka porodowe więcej, a także więcej sal i łóżek dla położnic. Wszystkie sale są 1 i 2 osobowe, każda wyposażona w łazienkę. Przestrzeń dla pacjentek jest co najmniej dwukrotnie większa, także panie oraz panowie towarzyszący na pewno ten odczują te komfortowe warunki.

Nowy budynek Centrum Medycyny Nieinwazyjnej - to tu rodzić się będą nowi gdańszczanie
Nowy budynek Centrum Medycyny Nieinwazyjnej - to tu rodzić się będą nowi gdańszczanie
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- W tak pięknym obiekcie z nowoczesnym sprzętem będzie się dobrze pracować - podsumowała spotkanie Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator Kliniki Neonatologii.- Dzieci, które się tutaj urodziły, na pewno będą szczęśliwe, że przyszły na świat właśnie w tym obiekcie 

Przypomnijmy że szpital położniczy na Klinicznej zaczął działać przed I wojną światową i jak na swoje czasy był bardzo nowoczesną placówką, po drugiej wojnie nie zmienił swojego przeznaczenia, nadal była to placówka położnicza, specjalizująca się w patologii ciąży i trudnych porodach. W ciągu 106 lat funkcjonowania szpitala na świat przyszło blisko 300 tys. osób.