Northvolt poszerza działalność w Gdańsku: o centrum badawczo - rozwojowe i biznesowe

Prezentacja zamierzeń firmy Northvolt, producenta ogniw i systemów bateryjnych, którego fabryka działa na gdańskich Stogach, odbyła się w czwartek, 25 stycznia. Northvolt otworzy w Gdańsku Centrum Skalowania Biznesu wraz z Centrum Badawczo - Rozwojowym w dziedzinie usług IT. To odpowiedź na szybkie tempo wzrostu i potrzebę poszukiwania zrównoważonych rozwiązań zapewniających rozwój i efektywność firmy.
25.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wymienione osoby pozują trzymając planszę z logo firmy Northvolt
Od lewej: Dariusz Nieć z ministerstwa rozwoju technologii; Alexander Streif, wiceprezes Northvolt; Robert Chryc-Gawrychowski, prezes polskiej spółki Northvolt; Wiesław Byczkowski wicemarszałek województwa pomorskiego; Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Firma Northvolt, globalny (lecz ze szwedzkim rodowodem) producent ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w zrównoważony sposób, szybko się rozwija i aktualnie zatrudnia 5, 5 tys. pracowników, w tym ponad 350 w swojej gdańskiej fabryce systemów bateryjnych i magazynów energii - Northvolt 2.

Jak podaje Robert Chryc - Gawrychowski, prezes spółki Northvolt Poland, od 2016 roku firma pozyskała finansowanie na realizację "marzeń o produkcji najbardziej zielonej baterii na świecie" w postaci kapitału własnego i dłużnego oraz grantów w wysokości w sumie blisko 13 miliardów dolarów. Portfel zamówień firmy do 2030 roku ma z kolei wartość 55 miliardów dolarów.

 

Northvolt zakończył budowę fabryki w Gdańsku

W najbliższej przyszłości Northvolt znaczną część ekspansji i wzrostu zatrudnienia przewiduje w Europie, gdzie produkowane są już ogniwa bateryjne w pierwszej gigafabryce w Szwecji oraz planowana jest budowa kolejnego zakładu produkcyjnego o podobnej skali w Niemczech. Spółka przygotowuje się również do realizacji inwestycji w Kanadzie.

- Z ogromną satysfakcją ogłaszamy kolejny krok milowy w rozwoju działalności Northvolt w Polsce. Dotychczasowe doświadczenia związane z funkcjonowaniem firmy w Gdańsku udowodniły, że jest to dobre miejsce do inwestowania, przede wszystkim dzięki możliwości zatrudnienia utalentowanych i zaangażowanych pracowników, którzy mieszkają w regionie - mówi Robert Chryc-Gawrychowski, podkreślając, że Centrum Skalowania Biznesu (Northvolt Global Scaling Services) to odpowiedź na szybkie tempo wzrostu i na potrzebę poszukiwania zrównoważonych rozwiązań zapewniających dalszy rozwój i efektywność firmy.

Pracownicy nowej spółki - Northvolt Global Scaling Services - będą wspierali Northvolt w obszarach: finansów i księgowości, zakupów, zarządzania łańcuchem dostaw oraz usług IT i HR.

- Nasze ambicje związane z Northvolt Global Scaling Services wykraczają daleko poza standardy centrum usług wspólnych. Zależy nam na pracownikach, którzy nie tylko będą przeprowadzać procesy już wypracowane w firmie, ale również uczestniczyć w tworzeniu nowych rozwiązań - tłumaczy Alexander Streif, wiceprezes ds. doskonałości łańcucha dostaw i skalowania biznesu w Northvolt. - Z rozpoczęciem rekrutacji na pełnych obrotach czekaliśmy do oficjalnego ogłoszenia otwarcia Centrum. Zaczynamy od naboru pracowników do zespołu zakupów, księgowości oraz IT. Kolejnym krokiem będzie rekrutacja do działu HR i częściowo w zespole finansów. Do końca roku planujemy zatrudnić w Centrum w sumie 90 osób. Będziemy je rozwijać proporcjonalnie do rozwoju całej firmy. Nie planujemy transferów pracowników z innych miejsc w Europie, czy na świecie, w których Northvolt jest obecny. Chcemy się rozwijać w oparciu o lokalne kadry. 

- Firma Northvolt nie jest w Gdańsku nowa. Myślę, że ogłoszenie dalszego rozwoju właśnie u nas, w Gdańsku, na Pomorzu, w Polsce, świadczy o tym, że jest im tu dobrze, że tymczasowa współpraca i tworzenie warunków do rozwoju biznesu u nas są po prostu dobre - podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Tydzień temu Rada Miasta Gdańska przyjęła programy rozwoju do naszej Strategii Gdańsk 2030 plus, gdzie bardzo wyraźnie stawiamy na wsparcie właśnie tego rodzaju biznesów, myśląc odpowiedzialnie o przyszłości, nie tylko o środowisku naturalnym, ale także o rozwoju talentów tutaj, na miejscu. Patrząc na plany Northvolt w Gdańsku, od razu przychodzi na myśl pytanie „Skąd my weźmiemy ludzi?”, bo kadry to jest dziś wyzwanie. Konkurujemy dziś o specjalistów i to też wyzwanie dla naszych uczelni.

Prezydent przypomniała również, że konkurencję o specjalistów wygrywa się obecnie, oferując mieszkańcom dobre warunki do życia, które w Gdańsku potwierdza najnowsze wydanie poświęconego tej kwestii raportu Komisji Europejskiej.

Raport Komisji Europejskiej: Gdańsk na czele miast w Europie, gdzie dobrze się żyje

fabryka z lotu ptaka
Fabryka Northvolt na Stogach w Gdańsku, lato 2023
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Spotkanie, podczas którego Northvolt ogłosił plany rozwoju w Gdańsku odbyło się siedzibie Agencji Rozwoju Pomorza, w budynku Olivia Six w kompleksie Olivia Centre.


O Northvolt: 

Northvolt został założony w 2016 roku w Sztokholmie, w Szwecji. Będąc pionierem w zrównoważonej produkcji baterii, firma otrzymała zamówienia o wartości 55 miliardów dolarów od kluczowych klientów, w tym BMW, Fluence, Scania, Volvo Cars i Volkswagen Group. Obecnie firma dostarcza baterie ze swojej pierwszej gigafabryki Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji oraz z kampusu badawczo-rozwojowego i industrializacyjnego Northvolt Labs w Västerås w Szwecji, przy wsparciu ponad 5500 pracowników w Szwecji, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, USA i Kanadzie. 

W Polsce  - w Gdańsku, firma działa od 2018 roku, produkująć systemy bateryjne dla przemysłu oraz magazyny energii. Więcej na www.northvolt.com 

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.