Nomus. Nowe Muzeum Sztuki - pierwsze sąsiedzkie śniadanie za nami. Zobacz galerię zdjęć

W sobotę 13 sierpnia, przed południem, na tarasie muzeum stanęły stół i krzesła, na stole wiktuały i kwiaty, a za elektrycznymi palnikami - Judyta Warzecha-Grzymała z Kolektywu Samo Dobro. To była pierwsza - i smaczna - okazja do wspólnego gotowania i poznania się pracowników muzeum i mieszkańców dzielnicy.
( Publikacja: 13.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Śniadanie sąsiedzki rozpoczęło cykl działań edukacyjnych Nowego Muzeum Sztuki NOMUS. Warsztaty kulinarne poprowadziła Judyta Warzecha-Grzymała z Kolektywu Samo Dobro.
Śniadanie sąsiedzki rozpoczęło cykl działań edukacyjnych Nowego Muzeum Sztuki NOMUS. Warsztaty kulinarne poprowadziła Judyta Warzecha-Grzymała z Kolektywu Samo Dobro [na zdj. w środku]
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Wspólnym sąsiedzkim śniadaniem, Gdański NOMUS - najmłodsze muzeum sztuki współczesnej w Polsce, zainaugurowało program, którego intencję zawarto w tytule - “Poznajmy się!”.

- Chcemy poznać sąsiadów, posłuchać się wzajemnie, bo weszliśmy “z butami” w dzielnicę, a zależy nam, żeby nasza oferta im odpowiadała - tłumaczy Noemi Etush, z działu edukacji Muzeum Narodowego w Gdańsku, którego NOMUS jest oddziałem. - Trudno nam zresztą będzie trafić do większej liczby gdańszczan, jeśli nie poznamy potrzeb najbliższego otoczenia. Stąd śniadanie i wspólne gotowanie. Nie chcemy, żeby Nomus był zamkniętą przestrzenią, do której ludzie boją się wejść. Muzea sztuki współczesnej często są w ten sposób postrzegane, a nie o to chodzi - sztuka powinna łączyć ludzi, nie - wznosić bariery. 

Zobacz zdjęcia z wydarzenia

Od września spotkania i warsztaty 

“Śniadanie w Nomusie” jest częścią edukacyjnych działań, które NOMUS przygotowuje na najbliższy sezon. 

- Jesienią ruszamy z kilkoma projektami: dla generacji 60+, dla rodzin z dzieciakami i samych dzieciaków - zapowiada Noemi Etush. - Będziemy kontynuować działania dla osób uchodźczych z Ukrainy pt. “Chodźcie do nas”, a - w każdą środę, od września do listopada - planujemy warsztaty z artystami z Trójmiasta skierowane do dzieci w wieku szkolnym z dzielnicy, rozwijające ich kompetencje związane ze sztuką współczesną i kreatywność.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach programu Edukacja do Kultury Gdańsk.