
Pusty krzyż - centralny symbol Misterium
Nocne Misterium Krzyża to spotkanie o charakterze religijnym, w ścisłym związku z Wielkopiątkowym męczeństwem Jezusa Chrystusa. Centralny symbol stanowi 6-metrowy pusty krzyż, niesiony przez zakapturzonych mężczyzn, którym towarzyszy jedynie naturalne światło pochodni i świec.
Wydarzenie odbyło się w Wielki Piątek, 29 września. Uczestnicy procesji spotkali się o godz. 21.45 na Bastionie św. Gertrudy. Procesja krzyża, w oprawie bębnów, kołatek i pieśni żałobnych, wędrowała ulicami Gdańska.
Trasa procesji przebiegała ulicami: Bastion św. Gertrudy - Pl. Wałowy - Rzeźnicka - Świętej Trójcy - Kocurki - Żabi Kruk - Pod Zrębem - Dolna Brama - Grodza Kamienna - Reduta Wilk - Reduta Wyskok - prof. Kieturakisa - Łąkowa - Długie Ogrody - Stągiewna - Długi Targ - Długa - Tkacka - Piwna - Mariacka.
Procesja zakończyła się już po północy, w Wielką Sobotę, 30 września, przy bazylice Mariackiej.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z NOCNEGO MISTERIUM KRZYŻA
Misterium już po raz ósmy
Nocne Misterium Krzyża odbyło się w Gdańsku po raz ósmy. Za jego organizacją stoi Bractwo Świętego Pawła - męska formacja działająca na terenie Archidiecezji Gdańskiej.
Bractwo to jako główne zadanie stawia sobie "odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i otoczeniu oraz aktywizacji mężczyzn we wspólnocie Kościoła". Jego członkowie spotykają się w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca na eucharystii w intencji mężczyzn. Miejscem spotkania jest parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku Brętowie. Proboszczem jest tam ks. Krzysztof Ławrukajtis - wieloletni kierownik Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, kapelan Aresztu Śledczego w Gdańsku, diecezjalny koordynator ds. Nowej Ewangelizacji, założyciel i duszpasterz Bractwa św. Pawła - Męskiej Formacji Katolickiej.
Słowo i muzyka w Wielki Piątek. Pełen zadumy koncert odbył się w Bazylice Mariackiej