• Start
  • Wiadomości
  • Niezły start gdańszczan na mistrzostwach świata w klasie iQFoil

Niezły start gdańszczan na mistrzostwach świata w klasie iQFoil

Mistrzostwa świata odbywały się w dniach 29 stycznia - 3 lutego na kanaryjskiej wyspie Lanzarote. Nieźle pływali zawodnicy gdańskich klubów Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski) i Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk), którzy zajęli odpowiednio 13 i 14 miejsce. Srebro wywalczył Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski).
04.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok z góry: kilkadziesiąt żagli na wodzie
Start do jednego z wyścigów mistrzostw świata
fot. Sailing Energy

Gdańskie nadzieje

W regatach udział wzięło ponad 200 zawodników i zawodniczek z 45 krajów. W reprezentacji Polski było 13 osób, w tym czwórka z gdańskich klubów: Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Michał Polak, Igor Lewiński i Dominik Lewiński (wszyscy Gdański Klub Żeglarski). Dwaj pierwsi to także członkowie PGE Sailing Team Poland.

- To najważniejsze regaty w moim życiu. Po raz pierwszy biorę udział w kampanii olimpijskiej, po to trenuje ciężko, by na tych igrzyskach wystartować i oczami wyobraźni się tam widzę. Ale taki sam cel mają moi koledzy z reprezentacji. Po ostatnich zgrupowaniach na Lanzarote czuję, że jestem w dobrej formie, udało mi się też dobrać odpowiedni sprzęt, więc ze spokojem czekam na start - mówił przed startem Michał Polak.

Polacy już wcześniej wywalczyli olimpijską kwalifikację (na igrzyskach olimpijskich w konkurencjach żeglarskich z jednego kraju startuje jeden zawodnik/zawodniczka). Teraz walczą miedzy sobą, kto latem pojedzie do Marsylii (olimpijskie regaty tam się odbędą).

Na sprawienie niespodzianki liczył zapewne Igor Lewiński, który w 2023 roku zdobył srebro mistrzostw Europy juniorów i brąz juniorskich mistrzostw świata.

Żeglarz na desce z żaglem
Michał Polak
fot. Sailing Energy
Żeglarz na desce z żaglem, przed nim po lewej czerwona boja
Radosław Furmański
fot. Sailing Energy

Medal dla żeglarza z Sopotu

Najlepiej z Biało-czerwonych spisał się Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski), który wywalczył tytuł wicemistrza świata.

- Paweł konsekwentnie, na pełnej koncentracji budował swoją pozycję w tych mistrzostwach. Tam gdzie musiał przycisnąć, to cisnął, gdzie nie musiał ryzykować lekko odpuszczał. Całe mistrzostwa pływał bardzo dobrze taktycznie, a seria medalowa była już jego popisem. Cieszę się, że w stu procentach zrealizował nasze założenia i zachował zimną krew - podsumował Przemysław Miarczyński, trener kadry narodowej mężczyzn w klasie iQFoil. - Reasumując, wielki sukces, jestem bardzo dumny nie tylko z Pawła, ale też z postawy innych zawodników, szczególnie Michała Polaka i Radka Furmańskiego. 

Niezły start gdańszczan

Bardzo niewiele do medalu w kategorii U23 zabrakło Michałowi Polakowi, który ostatniego dnia popełnił jednak falstarty w dwóch wyścigach, co skutkowało dyskwalifikacją. W efekcie zajął 13. miejsce w klasyfikacji generalnej i 4. w kategorii do lat 23. Tuż za nim, na 14. miejscu uplasował się Radosław Furmański.

Dominik Lewiński został sklasyfikowany na 70. pozycji a Igor Lewiński na 83. 

WYNIKI

 

TV

Kiedyś piekarnia, dziś mieszkania. Kolejna kamienica na Biskupiej Górce wyremontowana