13 grudnia 1981 r. studenci Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego dołączyli do kilkudziesięciu gdańskich instytucji i zakładów pracy, protestujących przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Wystawa, która zostanie otwarta 19 lutego w sobotę przypomina o tym wydarzeniu, opowiadając o nim przede wszystkim z perspektywy uczestników strajku oraz przybliżając rolę NZS w proteście i jego działalność w kolejnych miesiącach stanu wojennego.
Na ekspozycji zobaczymy skutki wydarzeń sprzed lat, m.in. historie aresztowanych i internowanych uczestników strajków. Nie zabraknie również indywidualnych wspomnień związanych z przyłączeniem się studentów do strajku w Stoczni Gdańskiej oraz działalności podziemnej NZS UG.
- Pomysł wystawy oraz spotkanie z uczestnikami strajków na UG, wybrzmiał po raz pierwszy 30 sierpnia 2020 r. podczas obchodów związanych z powstaniem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, które odbyły się pod Stocznią Gdańską – mówi Marta Szaszkiewicz, Dyrektor Muzeum UG.
- Od wielu lat próbuję przypominać o ludziach i wydarzeniach, które powinny budować wyjątkową tożsamość uczelni, której jestem absolwentem – mówi Leszek Biernacki, absolwent polonistyki, a także jeden z liderów NZS z l980 roku.Dzięki niemu, udało się dotychczas wspólnie z NZS UG zaprezentować wystawę o strajku studentów w maju 1988 r., oraz drugą, wspólnie z pracownikami UG, o tragicznej śmierci studenta Marcina Antonowicza i odwołaniu rektora Karola Taylora w 1985 r. - Ta wystawa to spełnienie moralnego obowiązku wobec tych wszystkich, których wzywaliśmy w stanie wojennym do protestów, za co wielu dotknęły represje.
Ostateczny kształt wystawie nadały Marta Szaszkiewicz i Magda Jaszcza z Muzeum UG. Wydarzenie było planowane w czasie obchodów przypominąjących 40.lecie wprowadzenia stanu wojennego.
Otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 15.00 w sobotę, 19 lutego. Następnie uczestnicy wydarzenia przejdą do dużej auli Wydziału Humanistycznego, gdzie odbędzie się koncert Andrzeja Radajewskiego, Mirosława Brzany i Tomasza Olszewskiego. Po nim rozpocznie się debata z udziałem uczestników i świadków wydarzeń sprzed lat. Do udziału zaproszeni zostali m.in.: prof. Maciej Żylicz i Marek Sadowski, którzy po wprowadzeniu stanu wojennego szefowali pracowniczo-studenckiemu komitetowi strajkowemu na UG. Udział wezmą też Leszek Biernacki, Piotr Adamowicz, Marek Zająkała, a także Maciej Sobczak, strajkujący w 1981 r. w Stoczni Gdańskiej student Akademii Muzycznej, późniejszy rektor tej uczelni.
Dawni opozycjoniści zapowiadają też przyjęcie wspólnego stanowiska wyrażającego solidarność z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji.
Uczestnictwo w debacie z udziałem uczestników strajków możliwe będzie, ze względów sanitarnych. jedynie na zaproszenie. Dziennikarze mogą wziąć udział po okazaniu legitymacji prasowej. Na sali obowiązują obostrzenia sanitarne. Debatę będzie można śledzić online na www.muzeum.ug.edu.pl oraz https://www.facebook.com/muzeumug.
Organizatorami wydarzenia są Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Niezależne Zrzeszenie Studentów UG. Patronat honorowy nad wystawą objął rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Wystawa będzie dostępna w holu Wydziału Historycznego UG od 19 lutego do 30 marca 2022. Po 30 marca planowana jest jej ekspozycja na UG w Sopocie.