• Start
  • Wiadomości
  • "Nieobecność intensywna. Rekolekcje ze sztuką" na gdansk.pl. Zobacz wszystkie trzy części

"Nieobecność intensywna. Rekolekcje ze sztuką" na gdansk.pl. Zobacz wszystkie trzy części

Od soboty 21 marca na stronie gdansk.pl nadawaliśmy rekolekcje wielkopostne, które przygotował ks. Krzysztof Niedałtowski. Zatytułował je „Nieobecność intensywna. Rekolekcje ze sztuką”. Polecamy do obejrzenia wszystkie trzy części.
24.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ks. Krzysztof Niedałtowski
Ks. Krzysztof Niedałtowski
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Zobacz zapis transmisji mszy św. z kościoła św. Jana: poznajemy wartość tego, czego nam zabrakło. Także w tę niedzielę (22 marca) i prawdopodobnie w następne, przeprowadzimy transmisję na żywo. Start o godz. 12


Zapraszamy na rekolekcje wielkopostne, które na naszym portalu gdansk.pl wygłosił ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych w archidiecezji gdańskiej i rektor Kościoła Św. Jana w Gdańsku. Były one rekolekcje nietypowe, jak mówi ks. Krzysztof, bo w czasie pandemii jesteśmy pozamykani w domach i nie możemy przychodzić do kościołów.

- Chciałbym, żeby te rekolekcje nie przypominały takich kościelnych rekolekcji, chociaż przekaz jest jak najbardziej duchowy i religijny, ale postanowiłem być przewodnikiem po sztuce sakralnej – mówi ks. Krzysztof Niedałtowski.


Zgodnie z zamiarem rekolekcjonisty, w tym czasie, gdy jesteśmy pozamykani w domach, nie możemy wychodzić, przychodzić do kościołów, sztuka stanie się takim żywym impulsem, który uruchamia wyobraźnię i przemawia do serca.


- Tytułem rekolekcji jest „Nieobecność intensywna” - mówi ks. Niedałtowski. - Zacząłem od duńskiego malarza Wilhelma Hammershøia, który malował puste przestrzenie, całkowitą pustkę. Nazwano go malarzem pustki, więc w tych jego obrazach jest taka nieobecność, która pozwala człowiekowi przyjąć w tę pozorna pustkę kogoś przez duże „T”, jakieś „Ty”. Może nie mogło się dopukać w ciągu zwykłych dni, więc zapraszam do tych rekolekcji ze sztuką.

Wnętrze z młodym czytającym mężczyzną (1989 r.), autor: Vilhelm Hammershøi (The Hirschsprung Collection, Kopenhaga)
Wnętrze z młodym czytającym mężczyzną (1989 r.), autor: Vilhelm Hammershøi (The Hirschsprung Collection, Kopenhaga)
Vilhelm Hammershøi, Public domain, via Wikimedia Commons


Czytaj też: Koronawirus. Metropolita gdański wprowadził zmiany w ceremonii pogrzebowej

Poniżej do obejrzenia kolejne wszystkie wyemitowane części rekolekcji:

Zobacz Część 1. z 21 marca:
Zobacz część 2. z 24 marca:Zobacz część 3. z 26 marca:

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór