Nie żyje profesor Krzysztof Skóra, założyciel fokarium w Helu

Profesor Krzysztof Skóra miał 65 lat. Zmarł w nocy z piątku na sobotę w gdańskim szpitalu. Był pomysłodawcą fokarium, szefem Stacji Morskiej w Helu, wybitnym naukowcem, wspaniałym człowiekiem.

Nie żyje profesor Krzysztof Skóra, założyciel fokarium w Helu
A
A
data publikacji: 13 lutego 2016 r.
Prof. Krzysztof Edward Skóra
Prof. Krzysztof Edward Skóra
Anna Żuchowska/Stacja Morska

Przyczyną śmierci prof. Krzysztofa Skóry mogły być powikłania pogrypowe.

Skóra to legendarna postać, nie tylko na Pomorzu, ale w całej Polsce. Założone przez niego w 1999 roku fokarium, działające w ramach Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, rocznie odwiedzały dziesiątki tysięcy ludzi. Obecnie fokarium na sześć fok, z których cztery są w ciąży.

Prof. Skóra urodził się w Gdyni. Był ichtiologiem i ekspertem biologii oceanicznej. Znany był szerzej jako entuzjastyczny propagator ekologii, życia człowieka w symbiozie z naturą i ochrony ssaków żyjących w morzu. Fokarium założył nie tylko po to, żeby pływające w nim foki bawiły ludzi, ale przede wszystkim z myślą o odbudowaniu populacji fok szarych na polskim wybrzeżu Bałtyku. Fokarium pełni też rolę ośrodka weterynaryjnego czy też „sanatorium” dla osobników osłabionych i chorych. Profesor Skóra czerpał tu z doświadczeń skandynawskich czy niemieckich, przenosząc je na grunt polski.  

Stacja Morska prowadzi poważne badania naukowe, ale też edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, organizuje seminaria i warsztaty. Profesor Krzysztof Skóra i jego pracownicy od lat starli się wpływać na świadomość rybaków, inżynierów i zwykłych mieszkańców, tłumacząc, na czym polega tzw. zrównoważony rozwój i odpowiedzialność człowieka za ekosystem, którego człowiek jest częścią. Pracownicy Stacji Morskiej pod wodzą prof. Skóry starali się np. aktywnie zapobiegać całkowitej zagładzie morświnów w Bałtyku. Prof. Skóra tłuamczył, jakich sieci powinni używać rybacy, by nie zaplątywały się w nie morświny, i jak działają specjalne odstraszacze, które ocaliłyby ten przetrzebiony gatunek. Stacja Morska uczestniczy też od lat w programie rewitalizacji pasa wydmowego.

Na Półwyspie Helskim flagi opuszczono do połowy masztów. Na stronie Uniwerystetu Gdańskiego cześć pamięci prof. Skóry oddają rektor, senat i społeczność akademicka. 


Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora