• Start
  • Wiadomości
  • Nie żyje Zbigniew Pancer, były dyrektor Zespołu Szkół Morskich

Nie żyje Zbigniew Pancer, były dyrektor Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterów Westerplatte

W poniedziałek, 11 września, zmarł Zbigniew Pancer - dyrektor Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku w latach 1989-2012. Wspaniały nauczyciel i pedagog. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 16 września, na Cmentarzu Łostowickim.
14.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-białe zdjęcie: popierskie starszego mężczyzny w okularach
Zbigniew Pancer (1947-2023)
mat. Zespół Szkół Morskich w Gdańsku

Wybitny nauczyciel, znakomity dyrektor

Zbigniew Pancer był wybitny nauczycielem przedmiotów zawodowych, wsłuchujący się w potrzeby uczniów. Był dyrektorem Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterów Westerplatte przez aż 23 lata, od 1989 do 2012 roku.

Znajomi i przyjaciele pamiętają Go jako człowieka o wielkim sercu, wysokiej kulturze osobistej, z wielkim poczuciem humoru. Zawsze uśmiechnięty i gotowy, by nieść pomoc drugiemu człowiekowi.

W 2011 roku Zespół Szkół Morskich w Gdańsku obchodził 50-lecie działalności edukacyjnej.

- Dotychczas szkołę opuściło w sumie 7566 absolwentów, którzy w większości pracują w firmach sektora gospodarki morskiej. Pływają oni na statkach polskich i zagranicznych armatorów lub są zatrudnieni w portach i w firmach związanych z transportem morskim - przypominał wówczas dyrektor Pancer portalowimorskiemu.pl. 

W 2021 roku szkoła obchodziła 60-lecie. Zbigniewa Pancera na stronie internetowej placówki wspominali byli uczniowie

Bardzo miło wspominam Pana Dyrektora. Zawsze uważnie słuchał nas uczniów. Świetny nauczyciel

- napisał jeden z nich.

Pan Pancer uczył mnie informatyki w 1986 roku, też miło wspominam, tak późniejszy Dyrektor, duże doświadczenie

- to wpis Rafała Kulikowskiego.

Trzech mężczyzn w garniturach, w środku najstarszy z przypiętym orderem do klapy marynarki
5 październik 2018 roku, cmentarz pocztowców na Zaspie. W 79. rocznicę rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku Zbigniew Pancer (w środku) został odznaczony medalem "Pro Patria". Po lewej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, po prawej Ireneusz Szweda - ówczesny doradca wojewody pomorskiego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Odznaczenie i działalność poza szkolna

W 2018 roku Zbigniew Pancer został odznaczony przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz doradcę wojewody pomorskiego Ireneusza Szwedę medalem „Pro Patria”, przyznawanym za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Dyrektor był wiceprezesem Klubu Szkół Westerplatte, członkiem rady Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska im. Brunona Zwarry. 

Kiedy uroczystości pogrzebowe? 

Zbigniew Pancer zmarł 11 września 2023 roku. Miał 76 lat.

Ostatnie pożegnanie odbędzie się w sobotę, 16 września. Msza św. w kościele św. Mikołaja o godz. 13.15, wyprowadzenie do grobu o godz. 14.45. Pogrzeb na Cmentarzu Łostowickim (kondukt od bramy głównej cmentarza).

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury