Witosław Czerwonka (1949-2015)

W środę 29 lipca zmarł profesor Witosław Czerwonka, były prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Miał 66 lat.
( 31.07.2015 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Witosław Czerwonka urodził się w 1949 roku. W latach 1990-1993 był prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), następnie objął stanowisko dziekana Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej uczelni.

Z wykształcenia był malarzem – obronił dyplom w pracowni malarstwa profesora Jacka Żuławskiego, ale w swoim dorobku artystycznym miał zarówno obrazy i rysunki, jak i prace wideo, instalacje multimedialne, fotografie i performance. W latach 70. pełnił funkcję asystenta w Pracowni Rysunku i Malarstwa cenionego na świecie artysty, profesora Kiejstuta Bereźnickiego.

To Jemu zawdzięczamy Pracownię Intermedialną na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku. Był także współtwórcą istniejącej pod koniec lat 80. galerii multimedialnej AUT w Gdańsku, a później OUT w Sopocie.

Prace Witosława Czerwonki były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach, zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych w całej Polsce. W 2012 roku Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprezentowała 20 prac wideo podsumowujących ostatnie 20 lat działalności artystycznej Profesora.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 4 sierpnia na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku (ul. Srebrniki 2). Uroczystości żałobne zaczną się o godz. 14.

Jestem z Gdańska. O śmiertelnym ataku na prezydenta Adamowicza