• Start
  • Wiadomości
  • Nie żyje Sławomir Grabowy, zasłużony dla Gdańska grafik i rysownik

Nie żyje Sławomir Grabowy, zasłużony dla Gdańska grafik i rysownik

W niedzielę, 18 lutego, zmarł Sławomir Grabowy, artysta, który zajmował się grafiką warsztatową (głównie linorytem), rysunkiem (od roku 2000 rysował nożem) i malarstwem. Był związany z Gdańskiem Towarzystwem Przyjaciół Sztuki. Wielokrotny laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Miał 77 lat.
20.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
czarno-białe zdjęcie starszego łysego mężczyzny z obfitym wąsem
Artysta grafik Sławomir Grabowy (11 stycznia 1947 - 18 lutego 2024) był wielokrotnie nagradzanym, cenionym w Gdańsku i całym kraju twórcą
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Ostatnie pożegnanie wybitnego humanisty - prof. Zbigniewa Majchrowskiego

Sławomir Grabowy urodził się 11 stycznia 1947 roku w Kopcu w powiecie augustowskim. W latach 1968–1973 studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku), gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Rajmunda Pietkiewicza. Od ukończenia studiów zajmował się grafiką warsztatową - głównie linorytem, rysunkiem (od roku 2000 rysował... nożem) i okazjonalnie malarstwem.

Blisko 400 wystaw gdańskiego twórcy

Brał udział w około 391 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, indywidualnych i zbiorowych, począwszy od lat 70. - m.in. w Trójmieście, Warszawie, Lublinie, Toruniu i Mannheim (Niemcy). Jego ostatnia wystawa odbyła się 12 stycznia tego roku w siedzibie Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, z okazji 55-lecia pracy twórczej i 40. rocznicy współpracy z GTPS.

Jego prace znajdują się w zbiorach na całym świecie, od Gdańska, poprzez Europę, po Japonię, w takich galeriach i muzeach, jak: XYLON Museum Schwetzingen, Kim Nae Hyun Art Gallery Seoul, Silpacorn University Bangkok, Civic Museum Cremona, Cluj-Napoca Art Gallery, Adogi Collection Barcelona, Landsford Collection of Purdue University West Lafayette, Historical Archive of Pancevo, Museum Prijedor, World Gallery of Drawings Skopje, a także w muzeach w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Ostrowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Lubaczowie, Jeleniej Górze, Olsztynie oraz Łodzi.

„Czy się opłacało? Nie. Warto było? Tak!”

Był członkiem Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki i wielokrotnym laureatem organizowanego przez Towarzystwo konkursu na Pomorską Grafikę Roku. W styczniu 2017 roku w Galerii PUNKT GTPS przy ulicy Chlebnickiej odbył się wernisaż wystawy prac Sławomira Grabowego przygotowanej z okazji 70-lecia jego urodzin. Znalazły się na niej prace pochodzące z różnych okresów twórczości, nagradzane w konkursach.

Sam o sobie Sławomir Grabowy powiedział wówczas tak: 

„Mam siedemdziesiąt lat. Zaczyna się 44 rok mojej dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty. Mam – co mam. Łysy łeb, dziurawe buty i bolące od tych osiemdziesięciu siedmiu albo i stu linorytów – dłubię je na stojąco – nogi. Mam siedemdziesiąt osiem nagród i zasłużoną wcześniejszą emeryturę o wymiarze wprost proporcjonalnym do wzrostu.

 

Gdybyście mnie zapytali: czy to wszystko się tobie opłaciło? – odpowiedziałbym natychmiast i szczerze: nie. Gdybyście zapytali: czy warto było? – odpowiedziałbym szczerze i natychmiast: tak! Warto było!

 

Jeżeli rozumiecie o czym mówię, to nie potrzebujecie moich wyjaśnień. Jeśli nie rozumiecie – to tym bardziej.

 

Więc mam 70 lat. Ale przez cały rok można mi mówić, że wyglądam na 69.”

mężczyzna z obfitymi wąsami w marynarce, obok kobieta mówi do mikrofonu, w rękach trzyma kartkę
Był laureatem wielu konkursów. Nz. Sławomir Grabowy na tle swoich prac podczas gali wręczenia nagród za Pomorską Grafikę Roku 2016. Obok Anna Popiel
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Był także członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2022 roku obchodził z małym poślizgiem 50-lecie pracy artystycznej, i zarazem 75. urodziny. Obie te okazje uczciła wystawa grafiki i rysunku „Ulubione przez Grabowego grafiki i rysunki Grabowego plus jeden obraz olejny” w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków przy ulicy Mariackiej. 

Blisko 90 nagród i wyróżnień

W ciągu swojej, trwającej kilka dekad, działalności artystycznej Sławomir Grabowy otrzymał 87 nagród i wyróżnień, w tym 20 nagród międzynarodowych - laury zdobywał m.in. w Gdańsku, Krakowie, Jeleniej Górze, Łodzi, Olsztynie, Kaliszu, Seulu, Klużu-Napoce, Pančevie, Pilźnie, Wrocławiu, Timișoarze oraz Warnie.

Był trzykrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2008 rok, 2016 rok oraz 2022 rok), i dwukrotnym Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie Kultury (2013 rok i 2022 rok). W 2022 roku został odznaczony Złotym Medalem GTPS w 100-lecie Gdańskiego Towarzystwa Naukowego - Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Zmarł w niedzielę, 18 lutego. Miał 77 lat.

Ostatnie pożegnanie Andrzeja Perepeczki na Cmentarzu Srebrzysko. „I nie ma Dzikiej Mrówki”

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę