• Start
  • Wiadomości
  • Nie żyje Piotr Stefaniak, założyciel i prezes firmy deweloperskiej Inpro

Nie żyje Piotr Stefaniak, założyciel i prezes firmy deweloperskiej Inpro

W poniedziałek, 13 grudnia, zmarł Piotr Stefaniak, założyciel oraz wieloletni prezes Inpro S.A., firmy deweloperskiej działającej na rynku trójmiejskim od blisko 35 lat. Część z ponad 70 inwestycji budowlanych powstało w Gdańsku. Miał 72 lata.
15.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piotr Stefaniak (1949-2021)
Piotr Stefaniak (1949-2021)
fot. Materiały firmy Inpro

 

Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.

 

Piotr Stefaniak urodził się 8 lipca 1949 w Sztumie na Pomorzu. Studiował budownictwo na Politechnice Poznańskiej, duże doświadczenie zdobył pracując m.in. w Kombinatach Budownictwa w Elblągu i Gdańsku, Gdańskim Zjednoczeniu Budownictwa oraz Przedsiębiorstwie Eksportu Budownictwa „Północ”.

W 1987 roku wspólnie z Krzysztofem Maraszkiem i Zbigniewem Lewińskim założył w Kartuzach Przedsiębiorstwo Budowlane Inpro, zaczynając od biura projektowo-usługowego. W ciągu lat przedsiębiorstwo stało się jedną z najbardziej znaczących firm deweloperskich na Pomorzu. W swojej ofercie ma przede wszystkim apartamenty i mieszkania o podwyższonym standardzie oraz domy jednorodzinne. Realizuje także inwestycje komercyjne, takie jak hotele apartamentowe i biurowce oraz świadczy usługi budowlane.

Piotr Stefaniak od momentu powstania Inpro zasiadał w zarządzie firmy, był również jednym z głównych akcjonariuszy. Spółka zrealizowała ponad 70 inwestycji budowlanych, oddając do użytku ponad 6,5 tys. lokali. W Gdańsku w ostatnich latach m.in. budynki mieszkalne na osiedlach Optima i Wróbla Staw w dzielnicy Jasień, Start w Kokoszkach, Harmonia Oliwska (jedno z 10 najlepszych nowych osiedli mieszkaniowych w Polsce w rankingu Newsweek Polska 2020), Kwartał Uniwersyteckie i Czwarty Żagiel na Przymorzu, Chmielna Park na Wyspie Spichrzów, City Park na Zaspie, Kwartał Kamieniec na terenie Głównego Miasta. Firma dokonała także kompleksowej renowacji wnętrza reprezentacyjnego holu Gmachu Głównego oraz biblioteki Politechniki Gdańskiej.

Od 2011 roku Inpro SA jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zbudowano Grupę Kapitałową złożoną z współpracujących ze sobą spółek, takich jak: Inpro i Domesta prowadzące działalność deweloperską, Inbet zajmującą się produkcją prefabrykatów, ISA oferującą usługi instalacyjne, SML odpowiadającą za aranżację i wykończenie wnętrz.

Inpro S.A. od lat zajmuje miejsca w czołówce rankingów Pulsu Biznesu, Manager Magazine oraz Forbes.

"Piotr Stefaniak był człowiekiem oddanym swoim marzeniom i stale dążącym do realizacji nowych celów. Nazywano go – „wizjonerem swoich czasów”, jednak on wolał inne określenie „o krok do przodu”. Był pragmatykiem, zawsze najwięcej wymagał od siebie samego. (…)
Można stwierdzić, że Piotr Stefaniak żył, aby budować. Mowa tu nie tylko o jego zawodowej pasji, ale także o wrodzonym talencie do budowania relacji między ludźmi. Twierdził, że podstawą sukcesu są właśnie ludzie. Z każdym potrafił znaleźć wspólny język. Pomagało mu w tym poczucie humoru, a także skromność oraz dystans do siebie i swoich osiągnięć."

- czytamy we wspomnieniu na stronie spółki Inpro S.A.

 

Zmarłego wspomina Maciej Lisicki, były wiceprezydent Gdańska, obecnie dyrektor spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje:

- Z Piotrem poznaliśmy się jakieś 30 lat temu. Ja byłem nieopierzonym inżynierem dopiero co po studiach a on już wtedy doświadczonym budowlańcem. Używam tego określenia, bo Piotr bardzo je lubił i cenił. Budowlaniec to zarówno prezes czy majster jak i każdy pracownik na budowie. Piotr w naszych rozmowach podkreślał, że w branży budowlanej sukces jest zawsze zespołowy. Lubił ludzi i był lubiany. Był człowiekiem sukcesu, który dzielił się swoją wiedzą z innymi, ale też pamiętał o tych, od których sam się uczył. Coroczne spotkanie z okazji „Dnia Budowlańca” było jego prawdziwym świętem. Prezesi, dyrektorzy i murarze, inżynierowie i robotnicy. Razem przy wspólnym stole.


Piotr nie pochodził z Gdańska, ale pokochał to miasto i bardzo je zmienił. Zostawił po sobie trwały ślad na pokolenia. Budownictwo było jego całym życiem i pasją. Twardo stąpał po ziemi, ale uwielbiał też wyzwania. Wiele godzin spędziliśmy na rozmowach o naszym mieście oraz tej dobrze rozumianej polityce - działalności na rzecz wspólnego dobra. Piotr miał w życiu proste zasady: uczciwość, szacunek i kultura. Dla mnie był Mistrzem w swoim fachu, któremu zawsze zazdrościłem kolejnych pomysłów.


W naszej długiej znajomości zmieniały się nasze role, ale łobuzerski uśmiech Piotra był niezmienny i zawsze nam towarzyszył w rozmowach. Nawet wtedy kiedy Piotr był już bardzo chory. Myślę, że właśnie z tym uśmiechem pozostanie w naszej pamięci. Żałujcie ci, którzy Piotra nie znaliście.


Piotr Stefaniak zmarł 13 grudnia 2021 roku. Miał 72 lata.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się we wtorek, 21 grudnia, o godz. 11.00 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.