• Start
  • Wiadomości
  • Nie żyje Mścisław Nakonieczy - dyrektor Centrum Informatycznego TASK

Nie żyje Mścisław Nakonieczy - pierwszy i wieloletni dyrektor Centrum Informatycznego TASK

Mścisław Nakonieczny był jednym z pionierów rozwoju dostępu do Internetu w Gdańsku. Do 2015 roku prowadził Centrum Informatyczne TASK przy Politechnice Gdańskiej uruchomione w 1994 roku.
05.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna w garniturze na tle szaf superkomputera
Mścisław Nakonieczny w CI TASK, którym kierował od 1994 do 2015 roku
Fot. Łukasz Głowala/KFP

CI TASK i Mieczysław Nakonieczny

Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK) powstało, by zapewnić uczelniom wyższym i instytucjom dostęp do sieci Internet. Kierownictwo instytucji od początku i na wiele lat  (do 2015 roku) objął Mścisław Nakonieczny, z wykształcenia elektronik, absolwent Politechniki Gdańskiej. 

CI TASK oprócz dostępu do sieci, oferowało i oferuje swoim klientom dostęp do komputerów dużej mocy i klastra obliczeniowego. Kilka superkomputerów TASK pojawiło się na liście największych superkomputerów na świecie “Top 500”, jak np. klaster obliczeniowy GALERA uruchomiony w 2008 roku. Sklasyfikowany na 28. miejscu tejże listy superkomputer powstawał pod kierunkiem Mścisława Nakoniecznego.

Pogrzeb Mścisława Nakoniecznego odbędzie się na Cmentarzu Łostowickim 7 czerwca (środa) o godz. 13.30. Mszę zaplanowano w Kościele pw. Andrzeja Boboli (przy ul. Mickiewicza) we Wrzeszczu.