• Start
  • Wiadomości
  • Nie żyje Dawid Krupej, radny Miasta Gdańska. Zmarłego wspominają radni i samorządowcy

Nie żyje Dawid Krupej, radny Miasta Gdańska. Zmarłego wspominają radni i samorządowcy

Dawid Krupej miał 29 lat, był radnym Miasta Gdańska z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, członkiem Komisji ds. Skarg, Wniosków i Petycji oraz Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska. Był także asystentem Jarosława Sellina, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego. Księga kondolencyjna jest wystawiona w siedzibie Rady Miasta Gdańska (budynek Nowego Ratusza, ul. Wały Jagiellońskie 1).
22.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dawid Krupej (1991-2020)
Gdański radny PiS Dawid Krupej zmarł w piątek 21.02.2020 r. w wieku 29 lat
fot. FB Stefania Krupej

 

Księga kondolencyjna poświęcona pamięci Dawida Krupeja

W siedzibie Rady Miasta Gdańska (budynek Nowego Ratusza, ul. Wały Jagiellońskie 1) do piątku, 28 lutego, jest wystawiona księga kondolencyjna poświęcona Dawidowi Krupejowi, w której gdańszczanki i gdańszczanie mogą złożyć wpis poświęcony pamięci radnego. W poniedziałek, 24 lutego, o godz. 10.00 swój wpis do księgi złozyły m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

Księga będzie dostępna dla mieszkańców w godzinach funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Kim był Dawid Krupej

Zmarły był radnym Miasta Gdańska w okręgu wyborczym Nr 6 - Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki. W Radzie Miasta Gdańska zasiadał pierwszą kadencję. 

Miał wykształcenie wyższe - magister sztuki (absolwent śpiewu solowego na Akademii Muzycznej w Gdańsku), był bliskim współpracownikiem wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina. Interesował się muzyką operową i naukami o zarządzaniu, jeździł na rowerze.

Dawid Krupej - wspominają radni i samorządowcy

O śmierci radnego poinformowała siostra zmarłego Stefania Krupej na swoim profilu na FB:

Ten post kieruję to serdecznych przyjaciół i znajomych mojego kochanego braciszka, mimo iż staram się zachować cząstkę prywatności, uważam że fb to najszybszy sposób by was poinformować, że Dawid Krupej mój braciszek odszedł dzisiaj od nas, w poniedziałek zamieszczę więcej informacji dotyczących pogrzebu.

Na portalu społecznościowym zmarłego wspomina prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz:

Odszedł gdański radny Dawid Krupej. Był człowiekiem oddanym Miasto Gdańsk, a zwłaszcza jego kulturze - sam wywodził się z tego środowiska i dobrze je znał. Pełen energii, zawsze skłonny do merytorycznej dyskusji, obdarzony pięknym głosem i ciepłem. Myślami jestem z rodziną i bliskimi, której składam wyrazy współczucia. Spoczywaj w pokoju.

Zmarłego wspomina radny Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska:

- Ze smutkiem przyjmujemy tę wiadomość, jesteśmy zszokowani. Wiemy tylko, że radny Krupej zmarł nagle. Był wspaniałym kolegą, energicznym i uśmiechniętym. Jednocześnie był nad wiek wyważony w swoich poglądach. Jego dziedziną była kultura, na której świetnie się znał i był dla nas autorytetem.

Mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska

- Jestem wstrząśnięta wiadomością o śmierci Radnego Miasta Gdańska Dawida Krupeja. Zawsze życzliwy, bardzo kulturalny, pełen radości i dobrej energii. Zawsze dobrze merytorycznie przygotowany do pracy i zaangażowany w sprawy Gdańska, szczególnie te dotyczące gdańskiej kultury. 

O śmierci radnego poinformował też Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.  

Z głębokim żalem zawiadamiam o śmierci mojego współpracownika Dawida Krupeja.
Był on zaangażowanym społecznikiem, Radnym Miasta Gdańska, artystą, kolegą.
Dawidzie wszystkim nam będzie Ciebie brakowało........
Świeć Panie nad jego duszą.

 

Dawid Krupej (trzeci od lewej) podczas jednej z debat
Dawid Krupej (trzeci od lewej) podczas jednej z debat
www.UMG

 

Zmarłego wspominają inni radni i samorządowcy:

Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska:

- Trudno uwierzyć, otwarty, dialogujący, szanujący człowieka, każdego. Wdzięczny mu jestem zarówno za publiczne debaty, jak i wymianę myśli w prywatnej korespondencji. Nie zapomnę pasji do gór, porywał do nich nie tylko w ramach zdobywania szczytów. Zabraknie w Radzie Miasta nie tylko pięknego, operowego głosu, ale przede wszystkim głosu rozsądku i poszanowania dla poglądów w ich pięknej różnorodności.

Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska

- Radny Krupej był niezwykle merytoryczny w kwestii kultury, to wynikało choćby z jego wykształcenia. Miałam okazję być na debacie z nim, która się odbywała w ECS i którą organizowali młodzi ludzie. Temat dotyczył hejtu. Mimo prowokacji z wielu stron zachowywał spokój, kulturalnie odpowiadał, nie dawał pretekstu swoim adwersażom. Czasami mówił trudne rzeczy, które dla mnie były nie do zaakceptowania, ale robił to w taki sposób, że jego głos uspokajał. Posługiwał się bardzo piękną polszczyzną. Odszedł człowiek na początku życia i kariery zawodowej. To szokująca wiadomość. 

Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej:

- Zapamiętałem go jako osobę, która zawsze w elokwentny sposób dyskutowała, wzbogacała nasze spotkania radnych. Żadna sesja nie będzie już taka sama, bez wypowiedzi i głosu kolegi Dawida Krupeja. Był świetnym partnerem do dyskusji. 


DAWID KRUPEJ NA ZDJĘCIACH

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania