Nie tylko wiatraki, tulipany i Ajax. Studia Podyplomowe Niderlandzkie na UG

Do 5 marca trwa rejestracja kandydatów na Studia Podyplomowe Niderlandzkie prowadzone na Uniwersytecie Gdańskim. Nowe studia ruszą już od semestru letniego roku akademickiego 2017/2018 i potrwają trzy semestry. Słuchacze i słuchaczki będą zdobywać znajomość języka niderlandzkiego, a także wiedzę z zakresu kultury krajów niderlandzkojęzycznych.

Nie tylko wiatraki, tulipany i Ajax. Studia Podyplomowe Niderlandzkie na UG
A
A
data publikacji: 02 marca 2018 r.

Dzień niderlandzki w Gdańsku w 2016 roku. Na zdjęciu kobiety w strojach ludowych
Dzień niderlandzki w Gdańsku w 2016 roku. Na zdjęciu kobiety w strojach ludowych
Maciej Kosycarz/KFP

Jak informuje Monika Rogo z biura prasowego UG, w pierwszej edycji studiów nauka potrwa trzy semestry obejmując praktyczną naukę języka niderlandzkiego i przedmioty dotyczące kultury krajów niderlandzkojęzycznych, a także polsko-holenderskiej współpracy gospodarczej.

UG zaprasza osoby posiadające dyplom studiów licencjackich i/lub magisterskich. Zalecana jest komunikatywna znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub innego języka germańskiego.

Terminy i etapy rekrutacji:

  • Internetowa rejestracja kandydatów: 5.03.2018
  • Dostarczanie dokumentów rekrutacyjnych: 5.03.2018
  • Ogłoszenie listy osób wstępnie przyjętych: 6.03.2018

– Uniwersytet Gdański przy współpracy z Konsulatem Królestwa Niderlandów w Gdańsku postanowił zaoferować wszystkim zainteresowanym możliwość poszerzenia wiedzy o historii, kulturze Niderlandów oraz poznania warunków rozwoju współpracy ekonomicznej i prawnej w zakresie nowych studiów podyplomowych. Jest to jednocześnie okazja do zdobycia podstawowych umiejętności komunikacji w języku niderlandzkim. Program studiów obejmuje takie zagadnienia, jak: współpraca gospodarcza i dyplomatyczna, prawo gospodarcze, współczesna literatura niderlandzka czy wybrane problemy społeczne niderlandzkiego obszaru językowego. Łączymy z nim nadzieję na poszerzenie naukowych i edukacyjnych kontaktów z Królestwem Niderlandów – tłumaczy dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. nadzw., Prorektor ds. Studenckich UG.

– To studia w Gdańsku potrzebne, zważywszy na wkład Holendrów w budowę Gdańska, to przecież architekci i inżynierowie z Niderlandów przyjeżdżali tu od dawna, a w złotym wieku, gdy wymiana gospodarcza Gdańska z Niderlandami była intensywna, dzielili się swym kunsztem pełniąc także miejskie funkcje. Dziś w Gdańsku jednym z inwestorów jest zajmująca się produkcją statków holenderska firma, która otworzyła tu nową imponująca siedzibę. W zeszłym roku uruchomiono również połączenie lotnicze z Amsterdamem. Czas więc i na kierunek, który przyczyni się do dalszego rozwoju relacji z Niderlandami. Bardzo dziękuję UG za konstruktywną współpracę w przygotowaniu nowych studiów, mam nadzieje, ze w wkrótce dojdzie również do stworzenia stacjonarnej niderlandystyki – wyjaśnia Magdalena Pramfelt, Konsul Honorowa Królestwa Niderlandów.

– Studia Podyplomowe Niderlandzkie to dla naszego wydziału bardzo istotna i prestiżowa inicjatywa. Dzięki nim naszą ofertę dydaktyczną poszerzamy o nowy ważny obszar. Zaproszenie do współpracy osób o dużym doświadczeniu, pozycji zawodowej oraz wiedzy zapewni wysoki poziom zajęć oraz kontakt ze specjalistami wysokiej klasy – mówi dr hab. Maciej Michalski, prof. nadzw., Dziekan Wydziału Filologicznego UG. – Myślę, że w programie studiów udało nam się połączyć element językowy, kulturowy i biznesowy. Dodatkowo, w semestrach letnich organizowane będą wyjazdy historyczno-krajoznawcze w miejsca związane z holenderskim osadnictwem w naszym regionie, a także wizyty w holenderskich firmach działających w Gdańsku.

- Nasza inicjatywa spotkała się ze wsparciem, a nawet z entuzjazmem niderlandystów i niderlandystek z całej Polski, dla których Pomorze jest regionem o wyjątkowym znaczeniu historycznym – dodaje dr Barbara Brzezicka, kierowniczka Studiów Podyplomowych Niderlandzkich.

Więcej informacji tutaj 

Strona do rekrutacji tutaj.

oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl