Ustawa z 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza możliwość uzyskania numeru PESEL przez uchodźców. W Gdańsku w dwóch punktach w pierwszych dwóch dniach wnioski w tej sprawie złożyło aż 6 tys. osób. Towarzyszyły temu spore kolejki. Z dnia na dzień obsługa szła sprawniej, ale wraz z napływem uciekinierów z Ukrainy pojawić się mogą w kolejnych tygodniach nowe wyzwania.
Czy uda się przyspieszyć wydawanie numerów PESEL? Czy nie nie jest potrzebny do tego nowy sprzęt bądź punkty obsługi? Jak przygotować się do złożenia wniosku i jakie dokumenty przygotować? Co umożliwia PESEL? Czy można go uzyskać w dowolnym urzędzie gminy? Czy uchodźcy dostaną plastikowe dokumenty tożsamości? Jak wreszcie zwiększona obsługa uchodźców odbija się na codziennym funkcjonowaniu Urzędu Miejskiego w Gdańsku?
Te i inne pytania zadamy podczas rozmowy w programie „Wszystkie Strony Miasta” Tomaszowi Filipowiczowi, dyrektorowi Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. To właśnie pracownicy tego wydziału zajmują się obsługą uchodźców.
Zapraszamy do obejrzenia programu
„Wszystkie Strony Miasta” - czwartek, 24 marca godz. 14.00 na portalu gdansk.pl. Zapraszamy!