• Start
 • Wiadomości
 • Nie możesz doczekać się chłodnego października? To może idź do Muzeum!

Nie możesz doczekać się chłodnego października? To może idź do Muzeum!

Patrzysz na termometr i nie możesz uwierzyć? Niezależnie od tego, czy już w końcu nadejdą chłodniejsze jesienne popołudnia, czy też nie… zapraszamy do naszych muzealnych wnętrz na wykłady towarzyszące wystawom czasowym, promocje książek i spotkania przy…gorącej czekoladzie! W październiku będziemy również odkrywać i rozwijać swoje artystyczne pasje w czasie warsztatów rodzinnych i dla dorosłych. Wśród propozycji polsko-japoński koncert carillonowy!
01.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
uśmiechnięty mężczyzna pozuje na tle obrazów
Vasyl Netsko na autorskiej wystawie „Kolorowe Sny o Gdańsku”. Od 1 października artysta poprowadzi warsztaty dla dorosłych
fot. A. Grabowska / mat. Muzeum Gdańska

Lokalny teatr, o którym mówi się w Polsce. Teatr w Blokowisku GAK z nowym repertuarem

Od 1 października 

 • Warsztaty artystyczne „NETSKO sztuki” 

Zapraszamy na warsztaty, które będą połączeniem nauki warsztatu i technik artystycznych ze zmysłowym doświadczaniem sztuki. Poprowadzi je Vasyl Netsko, malarz i rzeźbiarz oraz mistrz spotów sylwetkowych. Zajęcia są przeznaczone dla osób dorosłych. Spotkania będą się odbywały w grupach w soboty i niedziele od października 2023 roku.

  • Kiedy: od 1 października 2023 r.; soboty godzina 16.00-18.30 i niedziele godzina 12:00-14:30. Grupa sobotnia, jak i niedzielna spotykają się co dwa tygodnie
  • Dla kogo: osoby pełnoletnie 
  • Miejsce: Sala Edukacyjna w Ratuszu Głównego Miasta, Długa 46/47, wejście od ul. Piwnej 35/37
  • Ceny: Opłata miesięczna od uczestnika 80 złotych (niezależnie od ilości spotkań w miesiącu), płatność online i w kasach oddziałów.  

5 października (czwartek), godz. 17:00 

 • Wokół odbudowy Gdańska po 1945 roku. Profesor Jan Zachwatowicz

Drugie ze spotkań z cyklu poświęconego wystawie czasowej „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek” poświęcimy autorowi znaku zabytku, który od 1954 roku można zobaczyć na obiektach tego typu na całym świecie. Sylwetkę i dokonania profesora Jana Zachwatowicza w kontekście odbudowy Gdańska po 1945 roku przedstawi prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk.  

Jan Zachwatowicz (1900-1983) znawca polskiej architektury oraz profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest autorem znaku zabytku (konkurs w Hadze w 1954 r.). Był autorem koncepcji odbudowy Starego Miasta w Warszawie – wbrew pomysłom, aby pozostawić ten teren jako gruzowisko będące pomnikiem historii miasta, albo aby zabudować Stare Miasto nowoczesnymi blokami. Jest m.in. autorem, wspólnie z Marią i Kazimierzem Piechotkami, projektu odbudowy archikatedry św. Jana. Pomimo tego, że była sprzeczna z doktryną konserwatorską, odbudowa Starego Miasta zyskała uznanie międzynarodowe i wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO 

Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk - polska historyk sztuki i nauczycielka akademicka, profesor nauk humanistycznych. W latach 2012–2014 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w latach 2014–2015 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47 
 • Udział: wstęp wolny.
wielki dzwon
Wśród październikowych propozycji Muzeum Gdańska znalazł się też... polsko-japoński koncert carillonowy
fot. Dariusz Kula / mat. Muzeum Gdańska

6 października (piątek), godz. 11:00-11:40 i 7 października (sobota), godz. 12:05-12:45

 • Polsko-japońskie koncerty przyjaźni i pamięci

Koncerty carillonowe polsko-japońskiego małżeństwa Katarzyny Takao-Piastowskiej i Toru Takao, upamiętniające 100-lecie pomocy polskim sierotom przez Japonię. Podczas koncertów (transmitowanych na Facebooku carillonów gdańskich) wykonane zostaną polskie i japońskie utwory, utrzymane w tematyce dziecięcej (Rymy dziecięce Karola Szymanowskiego, Piosenki dziecinne Witolda Lutosławskiego, japońskie piosenki dziecięce), pokojowe (Pieśń o pokój Martiego Carrerasa) i wiele innych utworów.

Pomiędzy utworami opowiedziana zostanie historia 763 dzieci, przygarniętych przez Japonię w latach 1920-1923. Do carillonistów dołączy też (w duecie i solo) carillonistka miejska, Monika Kaźmierczak.

  • Miejsce: Muzeum Nauki Gdańskiej, Wielkie Młyny 10 (piątek), wieża Ratusza Głównego Miasta, Długa 46/47 (sobota)
  • Ceny biletów: wstęp wolny
  • Transmisja online koncertów: Carillony gdańskie (Facebook).

Od 7 października (sobota), godz. 10.30 

 • Warsztaty artystyczne „Rodzinna Akademia Sztuk” czyli weź to na RAS 

Warsztaty artystyczne dla dorosłych i dzieci. Uczestnicy będą wspólnie uczyć się różnych technik plastycznych i rzemieślniczych, inspirowanych Gdańskiem, jego dziejami, dziedzictwem kulturowym i otaczającą mieszkańców architekturą.

Tematy najbliższych spotkań: 7.X – pajacyki, 14.X – autorskie kolorowanki, 21.X – technika: rysunek (wprowadzenie), 28.X – technika: rysunek (rysunek z natury).  

  • Miejsce: Sala Edukacyjna Ratusza Głównego Miasta, Długa 46/47, wejście od ul. Piwnej 35/37
  • Liczba miejsc: ograniczona – obowiązują zapisy, które prosimy wysyłać na adres mailowy: edukacja@muzeumgdansk.pl  
  • Ceny: Koszt to 30 złotych za warsztat, niezależnie od wieku uczestnika. Karnet na wszystkie 32 zajęcia w cenie 640 zł, płatność online i w kasach oddziałów.
kobieta z uśmiechem pozuje z materiałami plastycznymi
Paulina Mazur, prowadząca Rodzinną Akademię Sztuki, czyli artystyczne warsztaty dla dzieci i dorosłych
fot. A. Grabowska / mat. Muzeum Gdańska

7 października (sobota), godz. 11:00 

 • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Meyerowie. Gdańscy złotnicy przełomu XVIII i XIX w.” 

Wystawa czasowa w Domu Uphagena jest poświęcona dwóm gdańskim złotnikom przełomu XVIII i XIX stulecia – Carlowi i Johannowi Meyerom. Był to czas niezwykle burzliwy dla Gdańska, ale zarazem ciekawy artystycznie, w którym splatały się stylistyki różnych epok. Wyroby Meyerów dobrze obrazują zmieniające się na przełomie stuleci trendy oraz panującą wówczas modę. W ich wyrobach ciekawe są zwłaszcza wpływy złotnictwa angielskiego, które Carl Meyer poznał w czasie pobytu w Londynie. 

  • Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12
  • Ceny biletów: w cenie biletu wstępu do oddziału.

7 października (sobota), godz. 11:00 

 • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek” 

Wystawa opowiada o odbudowie powojennego Gdańska – dylematach, trudach, sporach architektów i społecznym zaangażowaniu ludzi: inżynierów, robotników, artystów, a nawet dzieci odgruzowujących ulice. Bez ich pracy i poświęcenia Gdańsk nie byłby taki jak teraz. Oprowadzanie poprowadzi Klaudiusz Grabowski, kurator wystawy.  

  • Miejsce: Zespół Przedbramia ulicy Długiej, Targ Węglowy 26 
  • Ceny biletów: 10 zł ulgowy / 5 zł ulgowy.

12 października (czwartek), godz. 17:00-18:00 

 • Czwartki w Muzeum Gdańska (131): Wykład „Meyerowie – życie gdańskich złotników w świetle archiwaliów”

Wystawa „Meyerowie. Gdańscy złotnicy przełomu XVIII i XIX w.” prezentuje dzieła warsztatów prowadzonych przez Carla Ludwiga i Johanna Ludwiga Meyerów. Przyglądając się tym luksusowym obiektom warto zastanowić się, kim byli ich twórcy. Skrzętna analiza niekiedy tylko zdawkowych, niepozornych informacji ukrytych w źródłach archiwalnych pozwala spróbować pokazać gdańskich złotników jako rzemieślników i obywateli miasta: zajrzeć do warsztatu, podążyć w wędrówkę czeladniczą, przyjrzeć się skomplikowanym niekiedy powiązaniom rodzinnym. Dzieje rodziny Meyerów przedstawi dr Bartłomiej Łyczak z Uniwersytetu Gdańskiego. 

  • Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12  
  • Ceny biletów: wstęp wolny.

15 października (niedziela), godz. 11:00 

 • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Meyerowie. Gdańscy złotnicy przełomu XVIII i XIX w.” 

Wystawa czasowa w Domu Uphagena jest poświęcona dwóm gdańskim złotnikom przełomu XVIII i XIX stulecia – Carlowi i Johannowi Meyerom. Był to czas niezwykle burzliwy dla Gdańska, ale zarazem ciekawy artystycznie, w którym splatały się stylistyki różnych epok. Wyroby Meyerów dobrze obrazują zmieniające się na przełomie stuleci trendy oraz panującą wówczas modę. W ich wyrobach ciekawe są zwłaszcza wpływy złotnictwa angielskiego, które Carl Meyer poznał w czasie pobytu w Londynie. 

  • Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12 
  • Ceny biletów: w cenie biletu wstępu do oddziału.

15 października (niedziela), godz. 12.00  

 • Spacer z przewodnikiem po Gdańsku: Podróż do osiemnastowiecznego Gdańska 

Spojrzymy na miasto oczami pana Jana Uphagena. Zobaczymy, jak wyglądał dzień zamożnego mieszczanina w epoce oświecenia: od porannej domowej krzątaniny, poprzez spacer po ulicy Długiej do Ratusza Głównego Miasta, pracę rajcy i interesy, a także wieczorne rozrywki w Dworze Artusa. 

  • Miejsce zbiórki: Dom Uphagena, ul. Długa 12 
  • Ceny: 10 zł / osoba, do kupienia w kasie i online.

17 października (wtorek), godz. 17:00-19:00 

 • Historie Gdańskich Dzielnic VII: Wykład „Historia Osowej, Wysokiej i okolic do 1945 roku”  

Siódmej edycji projektu „Historie Gdańskich Dzielnic” towarzyszy cykl wykładów poświęconych interesującym aspektom przeszłości dzisiejszych Kokoszek, Matarni oraz Osowej. Zestawienie tych trzech dzielnic wynika nie tylko z ich lokalizacji, lecz przede wszystkim z wspólnej historii. W przeszłości tereny te łączyła przynależność do jednej parafii, czy zarządzający nimi właściciele ziemscy. Dziś jest to silna tożsamość dawnych wsi, które w 1973 r. stworzyły dzielnice Kokoszki, Matarnię i Osową. W czasie pierwszego z wykładów przyjrzymy się losom tych terenów z perspektywy wsi Wysoka i Osowa. Wykład poprowadzi ceniony gdański historyk, badacz i publicysta dr Jan Daniluk.  

  • Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 81, ul. Profesora Michała Siedleckiego 14 (Osowa)  
  • Ceny: wstęp wolny.
ceglany stary budynek
W październikowym programie znalazło się również wydarzenie z cyklu „Historie Gdańskich Dzielnic”. Wykład „Historia Osowej, Wysokiej i okolic do 1945 roku” poprowadzi dr Jan Daniluk
fot. K. Misztal / mat. Muzeum Gdańska

19 października (czwartek), godz. 17.00

 • Czwartki w Muzeum Gdańska (132): „Miasto romantyków. Czego nie namalował Matejko, czyli o nieobecności Gdańska w polskiej kulturze wizualnej długiego XIX wieku.”

Wykład dr. hab. Jacka Friedricha poświęcony tematyce dwóch wystaw czasowych „Miasto romantyków” (Ratusz Głównego Miasta – Muzeum Gdańska) oraz „Marzyciele epoki industrialnej. Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku” (Brama Zielona – Muzeum Narodowe w Gdańsku).

Jacek Friedrich - urodzony 8 marca 1965 w Gdańsku. Historyk sztuki, muzealnik i wykładowca, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2013–2020 dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, od 2020 roku dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku 

  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47 
  • Ceny: wstęp wolny.

20 października (piątek), godz. 17.00-18.00 

 • Spotkanie z Hansem Vogelsem. Promocja książki „Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939”

Chociaż o Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku napisano już wiele, to publikacja Hansa Vogelsa ma charakter pionierski. Żaden z dotychczasowych autorów nie przebadał aż tak dokładnie polskich i zagranicznych archiwów, nikt też nie przeanalizował gruntowanie funkcjonowania na tym terenie polskiej służby pocztowej. W efekcie otrzymaliśmy pracę o znaczeniu fundamentalnym, która – tego można być pewnym – stanowić będzie punkt odniesienia dla historyków, próbujących opisać dzieje Poczty Polskiej w Gdańsku.  

Autor książki o Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku nie jest z urodzenia ani Polakiem, ani Niemcem. To pozwoliło mu spojrzeć na opisywaną problematykę z pozycji neutralnych, bez oglądania się na narrację polską czy też niemiecką. Z tego też względu książka Hansa Vogelsa przypomina w sposobie prezentacji tematu prace znanego w Polsce Brytyjczyka Normana Daviesa czy Amerykanina Richarda M. Watta. 

Hans Vogels – urodzony w 1965 r. w Eindhoven (Holandia). Historyk i ekonomista, ekspert Polskiego Związku Filatelistycznego, specjalizujący się w znakach pocztowych Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku (Port Gdańsk). Należy też do takich organizacji filatelistycznych, jak: Arbeitsgemeinschaft Danzig, Bundesarbeitsgemeinschaft Polen, Danzig Study Group UK, Filatelistische Contactgroep Oost Europa Filatelie. Członek zagraniczny Polskiej Akademii Filatelistyki. Autor ponad stu artykułów i opracowań o tematyce pocztowej. 

  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47 
  • Ceny: wstęp wolny, publikacja w cenie promocyjnej 99 zł 

21 października (sobota), godz. 10:30-13:30 

 • Spotkanie z cyklu „Kobieta oświecona”. Część 1. „Czekolada i umysł”

Pierwsze z trzech spotkań z cyklu „Kobieta Oświecona”. Każde ze spotkań składa się z inscenizacji historycznej, prelekcji popularnonaukowej oraz warsztatów.

Prelekcja „Czekoladowa rewolucja”.

Herbaciarnia, czekoladierka, imbryczek pobudzały nie tylko zmysł smaku ale też umysł. Kultura spożywania gorących napojów rozwinęła się wraz z powstawaniem salonów literackich. Spotkania przy filiżance stawały się pretekstem do rozmów o poezji i literaturze. Czasem zachęcały do prezentacji własnej twórczości. Gorącym tematem tych spotkań były nowe trendy społeczne i literackie pojawiąjących się w całej Europie. Żywo dyskutowano o Ideach rewolucji amerykańskiej oraz francuskiej, które wpłynęły na utrwalanie republikańskich poglądów gdańszczan i ich postawy obywatelskie.

Inscenizacja historyczna.

Pani domu i odprawa służby na parterze Domu Uphagena. Goście będą świadkami rozdzielania zadań poszczególnym służącym. Poznają status ekonomiczny poszczególnych osób zamieszkujących dom mieszczański w drugiej połowie XVIII wieku. Na jak długo zatrudniano służbę, ile jej płacono i czy ta suma wystarczała „do pierwszego”. Na te i inne pytania na pewno odpowiedzą mniej dyskretni pracownicy domu.

Warsztat tematyczny (na zapisy):

W Dużej Jadalni Domu Uphagena poznamy metody własnoręcznego wykonania napoju, który podbił podniebienia Europejczyków, w tym gdańszczanek i gdańszczan. Omówione zostaną metody obróbki ziarna kakaowca i produkcji półproduktu do przygotowania gorącej czekolady. Na zakończenie uczestnicy zabiorą ze sobą własnoręcznie przygotowaną masę czekoladową.

Wydarzenie jest częścią programu Edukacja do Kultury. Projekt finansowany ze środków Miasta Gdańska.

  • Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12
  • Ceny biletów: 23 złote (normalny), 16 zł (ulgowy), 60 zł (rodzinny: 2-8 osób)
  • Ilość miejsc: inscenizacje i wykład – bez limitu, warsztaty – rezerwacja
  • Rezerwacja miejsc na warsztaty: edukacja@muzeumgdansk.pl.  

26 października 2023 (czwartek), godz. 12.00 

 • Spotkanie z cyklu „Seniorzy do Muzeum!” Jak się starzeć bez godności? 

W ramach spotkania z cyklu „Seniorzy do Muzeum!” o starzeniu się, bez owijania w bawełnę, z humorem i dystansem, opowiedzą Ewa Winnicka i Magdalena Grzebałkowska, autorki książki Jak starzeć się bez godności?  

Długo wydawało im się, że wciąż się świetnie zapowiadają, a prawdziwe życie jeszcze jest przed nimi. Sukcesy, super szczęście, te rzeczy. Teraz okazuje się, że zanim rozwinęły skrzydła, czas je zwinąć. Jak z tym żyć? Jak się starzeć? Z godnością czy może jednak bez? Odpowiedzi na tak poważne pytania, że można osiwieć, szukają w swoim antyporadniku dwie doskonałe i wielce przy tym dowcipne reporterki.

Wydarzenie odbywa się w ramach Gdańskich Dni Seniora. 

  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety (I piętro), ul. Długa 46/47  
  • Limit miejsc: 80 osób 
  • Rezerwacja: m.kryger@muzeumgdansk.pl.  

26 października (czwartek), godz. 17.00

 • Akademia Bursztynu. Spotkanie 9: Cenecka 93-23. 30 lat pracy twórczej. Wernisaż wystawy

Wystawa czasowa z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej bursztynniczki i jubilerki Doroty Ceneckiej. Wystawę będzie można zobaczyć w terminie od 27 października do 26 listopada. 

Szczegółowe informacje wkrótce.

  • Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12
  • Ceny biletów: wernisaż - wstęp wolny, zwiedzanie (z wystawą stałą) - 23 zł normalny; 16 zł ulgowy, 60 zł rodzinny.

Oprac. AO