• Start
  • Wiadomości
  • Neptun rozbłysnął fioletem w Międzynarodowy Dzień Osób z Padaczką

Fontanna Neptuna rozbłysła fioletem w Międzynarodowy Dzień Osób z Padaczką

Szacuje się, że aż 1 proc. społeczeństwa choruje na padaczkę. Oznacza to, że w całej Polsce chorobą dotkniętych jest do 400 tysięcy osób. Co roku diagnozuje się kolejnych 27 tysięcy przypadków. 26 marca na całym świecie obchodzony jest Lawendowy Dzień - Międzynarodowy Dzień Osób z Padaczką. W Gdańsku tego dnia, na znak wsparcia chorujących osób i ich rodzin, misa Fontanny Neptuna rozbłysła na fioletowo.
25.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu fontanna neptuna podświetlona na fioletowo, w tle za nią widać fragment zabytkowego gmachu ratusza głównego miasta po prawej, a po lewej fragmenty kamienic
Szacuje się, że 1 proc. społeczeństwa choruje na padaczkę. Oznacza to, że w całej Polsce chorobą dotkniętych jest około 400 tysięcy osób
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Fioletowe iluminacje w polskich miastach

UCK obala mity. Chory na padaczkę może żyć normalnie, a wiedza najlepiej leczy ze strachu

W Szczecinie w odcieniach fioletu zalśniła Filharmonia, w Warszawie - Most Śląsko-Dąbrowski i gmach Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, w Poznaniu - Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza, a w Lublinie Plac przed Ratuszem. W Gdańsku w niedzielę, 26 marca, fioletem rozbłysła misa Fontanny Neptuna.

Akcja jest inicjatywą Fundacji NeuroPozytywni.

- Mamy nadzieję, że dzięki temu zmniejszy się przepaść dzieląca osoby zdrowe i te z epilepsją - przyznaje Izabela Czarnecka-Walicka, prezeska Fundacji NeuroPozytywni. - Chorzy na padaczkę często są stygmatyzowani, odrzucani. Mają problem z akceptacją w środowisku, i to od dzieciństwa. Niełatwo im znaleźć pracę, niekiedy tracą ją z powodu choroby.

Nic zatem dziwnego, że chorzy unikają mówienia o chorobie lub wręcz ją ukrywają, nawet jeśli oznacza to, że podczas napadu padaczkowego w miejscu pracy nikt nie będzie wiedział, jak im pomóc. Podejmują takie ryzyko z obawy przed odrzuceniem, wykluczeniem społecznym.

fontanna z podświetloną na fioletowo misą w zbliżeniu, ujęcie z dołu
Wiele miast w Polsce włączyło się w wyrażenie solidarności z chorymi. Także Gdańsk, w którym fioletem rozświetlono misę Fontanny Neptuna
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Różowe skrzyneczki z podpaskami zawisną w Gdańsku

- Wielu ludzi boi się chorych na epilepsję - twierdzi Alicja Anna Lisowska, prezes Fundacji EpiBohater. - Boi się, gdyż mało wiedzą o chorobie i o tym jak chorym pomóc. Potrzebna jest edukacja, podnoszenie świadomości społecznej i temu właśnie służą akcje takie, jak Lawendowy Tydzień.

Na padaczkę choruje około 50 mln ludzi

Padaczka to najczęściej spotykana przewlekła choroba neurologiczna. Na epilepsję choruje 1 proc. światowej populacji, czyli 50 mln ludzi. Szacuje się, że w Polsce choruje do 400 tys. osób, a co roku diagnozuje się kolejnych 27 tys. przypadków. Aż u 30 proc. chorych występuje padaczka lekooporna. To jest około 100 tys. osób, u których nie udaje się kolejnymi lekami uzyskać dobrej kontroli napadów. Padaczka 5-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na depresję. Poza wielkim ciężarem jaki chorzy noszą przez całe życie, doświadczają również stygmatyzacji i wykluczenia społecznego spowodowanego brakiem świadomości i wiedzy społeczeństwa o epilepsji. Osoby cierpiące na padaczkę często stają się "niewidzialne" i wycofują się z życia społecznego. Dzięki właściwej diagnozie i wdrożeniu indywidualnego leczenia możliwe jest uzyskanie kontroli napadów padaczkowych oraz powrót do normalnego życia, także do aktywności zawodowej.

Oprac. KG

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA