• Start
  • Wiadomości
  • Naucz się pisania testamentu. Spiesz się, liczba miejsc ograniczona

Naucz się pisania testamentu. Spiesz się, liczba miejsc ograniczona

Dlaczego warto sporządzić testament? Co można w nim zawrzeć? Jak go napisać? Odpowiedzi na te pytania da bezpłatne seminarium, które odbędzie się w środę, 7 września, w gdańskim magistracie. Zapisy na spotkanie trwają, a liczba miejsc jest ograniczona. Spotkanie odbywa się w ramach obchodzonego Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów.
( 05.09.2016 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Testament może być traktowany jako element coraz bardziej popularnego planowania finansów osobistych może go sporządzić nie tylko osoba starsza, ale również przedsiębiorca, rodzic osób nieletnich, człowiek żyjący w związku partnerskim czy też samotna osoba

W środę, 7 września, w Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody 8/12 w sali 107 w godz. 15.00-17.30 odbędzie się spotkanie na temat testamentów. Seminarium otworzą Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej oraz Ewelina Szeratics, manager kampanii „Dobry Testament”. 

W spotkaniu wezmą w nim udział: prawnik specjalizujący się w tematyce testamentowej oraz przedstawiciele dwóch organizacji pozarządowych - Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Fundacji Pomocy Chorym i Dzieciom KUBUŚ. 

- Polacy nie rozumieją, że testament może być traktowany jako jeden ze sposobów zarządzania swoim majątkiem na wypadek śmierci - tłumaczy manager kampanii "Dobry Testament" Ewelina Szeratics. - Celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu, że testament może być traktowany jako element coraz bardziej popularnego planowania finansów osobistych i że może go sporządzić nie tylko osoba starsza, ale również przedsiębiorca, rodzic osób nieletnich, człowiek żyjący w związku partnerskim czy też samotna osoba, która przy braku spadkobierców ustawowych nie chce, aby jej majątek przejęła gmina lub Skarb Państwa.

W trakcie wykładu głos zabiorą również przedstawiciele uczciwych i transparentnych organizacji pozarządowych, które zanim przystąpią do kampanii są dokładnie weryfikowane pod względem tych właśnie wytycznych.

Uczestnicy spotkania będą mogli dowiedzieć się o działaniach prowadzonych przez organizacje, ich zasięgu, rezultatach oraz kosztach potrzebnych do ich realizacji. Jednocześnie przedstawiciele organizacji będą tłumaczyć, że w pierwszej kolejności należy w testamencie pamiętać o rodzinie i najbliższych, a dopiero w dalszej kolejności można rozważyć uwzględnienie wybranej organizacji lub stowarzyszenia choćby niewielką kwotą.

PROGRAM SPOTKANIA

15:00-15:05

Powitanie uczestników spotkania przez managerkę kampanii „Dobry Testament” Ewelinę Szeratics


15:05-15:25

„Dlaczego warto sporządzić testament?” – manager kampanii „Dobry Testament” tłumaczy psychologiczne oraz społeczne aspekty pisania testamentów


15:25-16:15

„Prawne aspekty sporządzania testamentów” – mec. Anna Chabowska – Radca Prawny doświadczona w sprawach spadkowych, tłumaczy, jak najlepiej napisać testament, na co zwracać uwagę oraz jak unikać błędów, które mogą doprowadzić do unieważnienia lub podważenia testamentu


16:15-16:45

„Jak zapis testamentowy pomaga w prowadzeniu działań organizacji” – przedstawiciele Caritas oraz Polskiej Akcji Humanitarnej opowiadają o działaniach, które ich organizacje mogły by podjąć, gdyby otrzymały zapis testamentowy


16:45-17:30

Dyskusja z uczestnikami spotkania, którzy mają okazję zapytać prawnika o swoją indywidualną sytuację związaną ze sporządzeniem testamentu


Osoby pragnące wziąć udział w gdańskim spotkaniu, które odbędzie się 7 września proszone są o zgłaszanie chęci uczestnictwa na adres mailowy: e.szeratics@pif.org.pl lub pod numerem telefonu: 513-186-809. Liczba miejsc jest ograniczona.


Więcej informacji na stronie www.dobrytestament.pl.


W tym roku, po raz pierwszy w Polsce, obchodzony będzie Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. Wydarzenie, które pod nazwą „Include a Charity Week” od wielu lat odbywa się na całym świecie, w tym roku zostanie zorganizowane nad Wisłą, dzięki fundacji Polski Instytut Filantropii.

Seminaria o testamentach poza Gdańskiem odbędą się także w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu i Szczecinie. W ramach prowadzonej kampanii edukacyjnej „Dobry Testament”, Polacy są zachęcani do pisania testamentów i uwzględniania w nich organizacji pozarządowych.