Najlepsza sztuka sezonu na PC Dramie

W poniedziałek, 29 maja, w klubie Żak w Gdańsku odbędzie się czytanie performatywne współczesnego dramatu niemieckiego - „I na pewno razem ze mną zniknął cały świat”, wybranego przez branżowy miesięcznik „Theaterheute" najlepszą sztuką sezonu artystycznego 2020/2021. Reżyseruje i występuje Dorota Androsz - reżyserka teatralna, peformerka i aktorka Teatru Wybrzeże.
28.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie artystyczne, kobieta w oryginalnej długiej sukni pozuje na plaży
Czytanie „I na pewno razem ze mną zniknął cały świat” przygotuje i wystąpi w nim, Dorota Androsz. To aktorka, performerka i reżyserka; absolwentka PWST w Krakowie - filii we Wrocławiu. W latach 2004-2007 związana była z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, od 2007 jest aktorką Teatru Wybrzeże w Gdańsku
fot. Jacek Szycht / projekt „Uduszeni modą”

Premiera w Miniaturze. Muzyczny spektakl od reżyserki „Akademii pana Kleksa”

Kryzys uchodźczy i seksualne frustracje

„I na pewno razem ze mną zniknął cały świat” Sibylle Berg - jednej z najważniejszych niemieckojęzycznych dramatopisarek i intelektualistek - to błyskotliwa i boleśnie ironiczna opowieść przypominająca strumień świadomości. Jej bohaterka, leżąc na łożu śmierci, patrzy wstecz na całe swoje życie oraz na świat, w jakim przyszło jej funkcjonować. 

Młoda buntowniczka zmienia się tu z czasem w bezrefleksyjną przedstawicielkę zachodniej klasy średniej, zamieniającą ideały na przywileje względnie dostatniego życia, próbującą wypełnić wewnętrzną pustkę poczuciem sukcesu – mierzonego kategoriami niesprawiedliwego świata, który jeszcze przed chwilą pragnęła zburzyć.

- Tekst wydaje się zbierać te wątki, które zawsze były autorce drogie: sporo mówi się tu o niezgodzie na status quo zbudowane na fundamentach rynkowego liberalizmu i takiego podziału społecznych korzyści, że przypadają one w udziale głównie mężczyznom - pisał o sztuce Piotr Olkusz w „Dialogu”. - Słychać echa alterglobalistycznej krytyki, z której znana jest Sibylle Berg, mowa jest o kryzysach uchodźczych, ale i o seksualnych frustracjach bohaterów i bohaterek, którzy otępienie gotowi byliby nazywać nostalgią. Sporo miejsca poświęca się także ekologii i oskarżeniu pokolenia „które zrujnowało planetę, [pokolenia] budowniczych kupy złomu, którą zostawiają młodzieży w spadku”.

„Atlas wysp odległych”. Nowa premiera Miniatury to zaproszenie do niesamowitego świata wyobraźni. RECENZJA

Kim są twórcy czytania?

Czytanie sztuki Sibylle Berg na PC Dramę w poniedziałek, 26 maja, w Klubie Żak (al. Grunwaldzka 195/197) przygotowała Dorota Androsz, która wcieli się również w bohaterkę. To reżyserka, performerka i aktorka Teatru Wybrzeże. Ma na swoim koncie m.in. spektakl „Koniec miłości” Pascala Ramberta, zrealizowany w Teatrze Polskim im. Konieczki w Bydgoszczy, a w ramach cyklu PC Drama reżyserowała czytania już kilkukrotnie - „W nogach za krótka” Katji Brunner (2018 rok), „Po nas choćby kosmos” Sibylle Berg (2020 rok) oraz „Maria Magda” Svenji Violi Bungarten (2021 rok).

Wizualizacje do czytania przygotowuje dr Artur Lis - scenograf, VJ, performer i artysta sztuk wizualnych. Tworzy animacje, instalacje interaktywne i immersyjne, mapping, montaż oraz postprodukcję filmową i telewizyjną. W ramach wcześniejszej odsłony PC Dramy zrobił wizualizacje do czytania „Marii Magdy” Svenji Violi Bungarten w reżyserii Doroty Androsz (2021 rok).

ciemnowłosa kobieta dmucha w rurkę autorskiego instrumentu
Maja Miro jest współzałożycielem i muzykiem zespołu instrumentów historycznych SILVA RERUM arte oraz prezesem Fundacji SILVA RERUM, organizującej festiwale poświęcone muzyce dawnej w Trójmieście
fot. Daria Szczygieł

Za muzykę odpowiada Maja Miro - związana z Trójmiastem multiflecistka, której muzykę można było już usłyszeć na  PC Dramie podczas czytania sztuki „Morze otwarte” Kuby Roszkowskiego w reżyserii Adama Nalepy (2021 rok). Podczas majowego czytania artystka wykona muzykę na żywo.

Bilety - za ile, gdzie kupić?

Bilety: 30 zł - bez zniżek, 25 zł - zniżka na Kartę Do Kultury, 20 zł - ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów. Bilety bez zniżek można kupić online: tickets.klubzak.com.pl. Kasa Klubu Żak czynna jest od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem. Kontakt: tel. 58 344 05 73 w. 117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl.

Świat sztuki pożegnał Krystynę Łubieńską. Aktorka spoczęła w Sopocie