Nagrody im. Lecha Bądkowskiego zostały wręczone

Już po raz dwudziesty wyłoniono laureatów Nagrody im. Lecha Bądkowskiego. Nagrody przyznawane są co roku najlepszym gdańskim organizacjom pozarządowym i społecznikom. Tegorocznej gali towarzyszyły wyjątkowe okoliczności - laureaci zostali uhonorowani podczas Święta Wolności i Demokracji.
30.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Laureaci tegorocznej nagrody im. Lecha Bądkowskiego
Laureaci tegorocznej nagrody im. Lecha Bądkowskiego
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

 

Nagrodę dla najlepszej organizacji pozarządowej z rąk prezydent Gdańska odebrali przedstawiciele fundacji Wspólnota Gdańska – za umiejętne wspieranie rozwoju społeczności lokalnych poprzez kulturę, sztukę i edukację. Kwota nagrody to 20 tys. zł.

Kapituła nagrody przyznała także dwa wyróżnienia. Trafiły one do fundacji Instytut Metropolitalny i Fundacji dla Rodziny Ogniska Nadziei. Natomiast tytuł Gdańskiego Społecznika Roku 2019 otrzymała Aneta Baczyńska – Rostkowska, liderka społeczna z Osowy, nominowana przez swoich sąsiadów.

- Chcę podkreślić, że nie tylko od święta należy się Wam nasza wdzięczność za to, że każdego dnia czynicie nasze życie lepszym. Dziękuję w imieniu gdańszczanek i gdańszczan. Dziękuję również tym, którzy dziś nie zostaną przywołani. Wasza praca jest ważna, bezcenna i dostrzegana. Nieśmiało wszystkich Was proszę o więcej - mówiła podczas gali Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nagrodę ustanowił w 2001 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a jej patronem został Lech Bądkowski, dziennikarz, pisarz, współzałożyciel Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, sygnatariusz porozumień sierpniowych z 1980.

Czytamy Bądkowskiego. Zobacz i posłuchaj jak mieszkańcy Pomorza zachęcają do lektury jego książek


Wydarzeniu towarzyszyło również podsumowanie piętnastolecia gdańskiej i pomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Były to jedne z pierwszych w Polsce zespołów doradczych, które dały podwaliny współpracy organizacji pozarządowych z władzą wykonawczą. Podczas uroczystości uhonorowano dawnych i obecnych współprzewodniczących, oraz wręczono nominacje osobom rozpoczynającym pracę w następnej, VIII kadencji Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.


LISTA LAUREATÓW NAGRODY IM. LECHA BĄDKOWSKIEGO Z LAT POPRZEDNICH

 

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami