Nagroda Naukowa im. Jana Heweliusza

W piątek, 28 stycznia 2022 r., po raz 35., tradycyjnie w 411. rocznicę urodzin gdańskiego astronoma, zostaną przyznane Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Wybitni naukowcy będą nagrodzeni za szczególne osiągnięcia w dwóch kategoriach: w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych oraz w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych. Retransmisja wydarzenia będzie dostępna o godzinie 19.00 na portalu gdansk.pl.
( Publikacja: 28.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
nagrodaheveliusz_1200_675
Retransmisja z uroczystości 28 stycznia 2022 r., o godz. 19

 

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza przyznawana jest przez prezydenta Gdańska na wniosek dwóch kapituł, którym przewodniczą, prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku (w dziedzinie nauk ścisłych oraz przyrodniczych) oraz prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych). W skład kapituły nagrody wchodzą także rektorzy państwowych wyższych uczelni w Gdańsku, przedstawiciel prezydenta Gdańska, dotychczasowi laureaci nagrody oraz przedstawiciel gdańskich niepublicznych uczelni wyższych. Każdy z laureatów otrzyma dyplom, statuetkę Heweliusza autorstwa prof. Jana Szczypki oraz nagrodę finansową w wysokości 20.000 zł brutto.

Nagroda im. Jana Heweliusza, przyznawana za wybitne osiągnięcia naukowe, została ustanowiona w 1987 roku, natomiast pierwszego laureata wyłoniono w 1988 roku. Przez kilkanaście lat Nagroda przyznawana była jedynie w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, a w 2001 roku po raz pierwszy przyznano ją także w dziedzinie nauk humanistycznych. W 2013 roku kategoria nauk humanistycznych została poszerzona o nauki społeczne.

Uroczystość wręczenia Nagrody Naukowej odbywa się zawsze w rocznicę urodzin Jana Heweliusza tj. 28 stycznia.

Kim są tegoroczni nagrodzeni dowiemy już za kilka godzin. Ze względów epidemicznych tegoroczna uroczystość wręczenia nagród nie jest dostępna dla publiczności. Retransmisję wydarzenia obejrzeć będzie można w piątek, 28 stycznia, o godzinie 19.00, na portalu gdansk.pl.