• Start
  • Wiadomości
  • Nagroda Księżnej Asturii. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz: - Na co wydamy te 50 tysięcy euro?

Nagroda Księżnej Asturii dla Gdańska. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz: - Na co wydamy te 50 tysięcy euro?

Nagroda Księżnej Asturii dla Gdańska została zaprezentowana w poniedziałek, 21 października, na briefingu prasowym w Europejskim Centrum Solidarności. To nie tylko rzeźba Joana Miro - jednego z wielkich europejskich artystów XX wieku - ale też kwota 50 tys. euro. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że decyzja na co przeznaczyć te pieniądze podjęta będzie po konsultacji z gdańszczankami i gdańszczanami.
( 21.10.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ECS: prezentacja Nagrody Księżnej Asturii dla Gdańska. Od lewej stoją prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Anna Strzałkowska, Basil Kerski i Majed Tinawi
ECS: prezentacja Nagrody Księżnej Asturii dla Gdańska. Od lewej stoją prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Anna Strzałkowska, Basil Kerski i Majed Tinawi
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Utworzone zostało specjalne konto mailowe, na które mieszkańcy i przyjaciele Gdańska - bez względu na miejsce zamieszkania - mogą wysyłać maile z pomysłami, jak wykorzystać 50 tys. euro z Nagrody Księżnej Asturii. 


ADRES:
nagroda@gdansk.gda.pl


Konto mailowe jest czynne przez pięć dni - do północy, w piątek, 25 października.

- Będę czekała na pomysły od Państwa, wszystkich Państwa - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas briefingu w ECS. - Na co uważacie, że powinniśmy przeznaczyć te 50 tysięcy euro, mniej więcej 200 tysięcy złotych. Życzenie jury Fundacji oczywiście jest takie, żeby to był cel związany właśnie z przyczyną, dla której dostaliśmy tę nagrodę. Mnie marzyłoby się wsparcie inicjatyw, właśnie wspierających pokojowe współistnienie, solidarne współtworzenie miasta, ale bardzo bym chciała, żebyście to Państwo te pomysły, swoje przemyślenia, przekazywali właśnie drogą mailową. Czekamy do północy w piątek, i później naradzimy się w gronie mądrych osób, żeby móc z tego coś wspólnie wybrać.   

 

Rzeźba Joana Miro, która towarzyszy Nagrodzie Księżnej Asturii i od piątku jest własnością Miasta Gdańska
Rzeźba Joana Miro, która towarzyszy Nagrodzie Księżnej Asturii i od piątku jest własnością Miasta Gdańska
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Rzeźba Joana Miro, która w ramach Nagrody Księżnej Asturii została przekazana Gdańskowi na własność, jest do obejrzenia w Ogrodzie Zimowym ECS. Znajduje się w przeszklonej gablocie.

- Nie jest to pierwsza rzeźba Miro, która gości w tym budynku, w Europejskim Centrum Solidarności - mówiła prezydent Dulkiewicz. Pamiętajmy, że ECS otrzymał nagrodę kulturalną Europy (dokładniej: Nagroda Muzealna Rady Europy - red.), ale mieliście wtedy statuetkę przez rok, a ta zostanie z nami na zawsze. Taka jest zasadnicza różnica. Bardzo bym chciała, aby gdańszczanie tłumnie przychodzili i oglądali tę nagrodę. ECS stoi dla Was zawsze otworem, można przyjść, oglądać, robić zdjęcia. Do nagrody dołączony jest też certyfikat, nie wiem co w nim jest, jest zalakowany, z wstęgami: żółto-czerwoną, czyli flagą Hiszpanii i żółto-niebieską, czyli barwami Księstwa Asturii.

 

WIĘCEJ O NAGRODZIE MUZEALNEJ RADY EUROPY DLA ECS:

Kobieta z pięknym biustem wyjeżdża do Gwadelupy. Dlaczego? Wyjaśnia dyrektor ECS

 

                                                 WYPOWIEDŹ PREZYDENT ALEKSANDRY DULKIEWICZ:

 

Prezydent Gdańska zwróciła uwagę, że jest to nagroda dla wszystkich gdańszczanek i gdańszczan. By to podkreślić, Aleksandra Dulkiewicz przeczytała fragment przesłania, jakie król Hiszpanii Filip VI skierował do mieszkańców Gdańska w piątek, 18 października, podczas gali Nagrody Księżnej Asturii:

“Pragniemy, aby wszyscy mieszkańcy Gdańska wiedzieli, że podziwiamy ich energię, postawę obywatelską i jedność. Chcę, aby wiedzieli, że wyrażamy również podziw dla ich dążenia do doskonałości i umiłowania pojednania. Pokazali determinację w pragnieniu wolnego, pogodnego, spokojnego życia i dlatego stają się dla nas prawdziwym przykładem”.


Czytaj też:
Za wrażliwość na solidarność, obronę wolności, praw człowieka i ochronę pokoju. Nagroda Księżnej Asturii dla Gdańska

 

Prócz prezydent Aleksandry Dulkiewicz, w poniedziałkowym briefingu uczestniczyli: Basil Kerski, dyrektor ECS, Anna Strzałkowska, współprzewodnicząca Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz Majed Tinawi z Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. 

Cała trójka uroczyście - przed kamerami i obiektywami fotoreporterów - otworzyła certyfikat, towarzyszący Nagrodzie.


SKAN CERTYFIKATU

Premio_princesa

 

Basil Kerski podkreślił, że Nagroda Księżnej Asturii jest wielkim komplementem dla gdańskiej społeczności, jako tej, "która zmienia Gdańsk i Polskę". I dzieje się to  w roku wyjątkowo ważnym dla Gdańska: 80. rocznicy wybuchu wojny, 30-lecia upadku komunizmu i w roku śmierci Pawła Adamowicza. 

- To jest nagroda, którą Hiszpanie ustanowili na początku swojej bardzo trudnej drogi do demokracji - przypomniał Basil Kerski. - Na początku drogi wyjścia z izolacji w świat. Nagroda ustanowiona została w 1981 roku.

 

ZAPIS WIDEO CAŁEGO BRIEFINGU W ECS:

 

O Nagrodę Księżnej Asturii w tym roku ubiegały się 33 kandydatury. Gdańsk w drodze do zwycięstwa wspierali wcześniejsi laureaci: Krzysztof Penderecki, Juan Ignacio Cirac i Krzysztof Wielicki. Listy poparcia przekazały również UNESCO, Europejski Komitet Regionów (w którym zasiadał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz); prezydenci głównych miast Polski i wielu europejskich: Barcelony, Bredy, Wilna, Lipska, Odessy, Mediolanu, Pragi, Bordeaux i Berlina (stolica Niemiec otrzymała nagrodę w kat. Zgoda w 2009 r.), a także osobistości: prezydent Lech Wałęsa, Frans Timermans - pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Jean Michelle Jarre, profesorowie Timothy Garton Ash oraz Norman Davies. Szczególne podziękowania za promowanie kandydatury Gdańska należą się Instytutowi Polskiemu w Madrycie, nasze miasto w drodze do Nagrody wsparły także Ambasada Hiszpanii w Polsce i Instytut Cervantesa.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ