Julia Pietrucha, która wielokrotnie zachwycała już publiczność w Gdańsku, powróci do nas w sierpniu - zagra koncert z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia Nadbałtyckiego Centrum Kultury
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
17. Europejska Noc Muzeów. Wiele atrakcji już w ten weekend
- Kolejne urodziny to okazja do podsumowań i wspomnień, ale także pretekst do podjęcia próby spojrzenia w przyszłość. Dlatego w roku trzydziestolecia przyświecają nam trzy hasła: razem z artystami i artystkami, razem z publicznością, oraz dorobek trzydziestolecia i wyzwania przyszłości - opisuje zastępca dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury Renata Malcer-Dymarska. - Ostatnie lata przyniosły niespodziewane doświadczenia i wyzwania, a dramatyczna teraźniejszość nie sprzyja świętowaniu. Mimo to jednak chcemy być w tym jubileuszowym roku blisko artystów, którzy razem z nami tworzą projekty oraz publiczności i odbiorców, dla których jesteśmy.Huczne świętowanie okrągłych, 30. urodzin Nadbałtyckiego Centrum Kultury otworzy jeden z trzech koncertów, które odbędą się w niezwykłych wnętrzach gotyckiego Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50). Każdy z nich stanowić przedsięwzięcie zupełnie odrębne pod względem gatunkowym, co pozwoli zaprezentować szerokie możliwości akustyczne i aranżacyjne nietypowej sali koncertowej. Przekonać się o tym będzie można już w czwartek, 12 maja, o godzinie 19:00, podczas inauguracji obchodów - wystąpią Michał Jacaszek i Tomasz Budzyński wraz z Jerzym Mazzollem i Jakubem Świątkiem.
Punk rock, miłość, Siekiera. I stan wojenny - opowiada Tomasz Budzyński, muzyk i świadek tamtych wydarzeń
Artyści zaprezentują utwory z płyty „Legenda”, nomen omen legendarnej płyty zespołu Armia z 1991 roku, którą wraz z Tomaszem Budzyńskim zinterpretował Michał Jacaszek - występujący w Nadbałtyckim Centrum Kultury wielokrotnie, i za każdym razem zaskakujący słuchaczy pomysłowym wykorzystywaniem dźwięków i zabawą brzmieniem. Dzieło polskiego post-punka zostało przez niego ubrane w formę syntezatorowej elektroniki, z domieszką instrumentów dętych i perkusjonaliów. Muzyczne wrażenia podkreśli multimedialna scenografia, przygotowana przez kolektyw Onview: Ula Milanowska i Sylwek Łuczak.
Bilety 60-80 zł, do kupienia online przez serwis Interticket: Koncert JACASZEK/BUDZYŃSKI - Legenda.
12 maja z Michałem Jacaszkiem wystąpi Tomasz Budzyński - muzyk, kompozytor, malarz i poeta. Na zdjęciu artysta podczas występu w Europejskim Centrum Solidarności, grudzień 2016 roku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
Na kolejne wydarzenie w ramach obchodów urodzinowych poczekać trzeba będzie aż do 28 lipca - ale warto. Tego dnia w Centrum Świętego Jana odbędzie się wernisaż wystawy „Recycle-upcycle. 30 lat NCK”, na którą złożą się archiwalne materiały promocyjne, wycinki prasowe, fotografie, elementy wystaw i minionych projektów, fragmenty reportaży, a nawet scenografii. Wszystkie te elementy stworzą barwną opowieść o 30-letniej historii Nadbałtyckiego Centrum Kultury, a zarazem będą stanowić zapowiedź przyszłych działań instytucji.
- Ożywimy znalezione tam historie, projekty, zdjęcia i zaprezentujemy je na nowo, w formie barwnej, kolażowej opowieści. Wątek upcyklingowy odnosi się do procesu przetwarzania materiałów, przedmiotów pozornie już nieprzydatnych i nadawania im nowego życia - zapraszają organizatorzy. - Tego wyzwania podejmą się trójmiejskie artystki: Emilia Orzechowska i Agnieszka Wołodźko. Owocem ich poszukiwań i przemyśleń będą instalacje, które opowiedzą o relacjach człowiek-miejsce-natura w przeszłości i przyszłości naszej instytucji.
Wystawa potrwa do 5 października. Wstęp wolny. Ekspozycji będą towarzyszyły działania edukacyjne, w tym cykl spotkań warsztatowych, podczas których uczestnicy będą tworzyć własną instalację. Więcej szczegółów na ten temat poznamy wkrótce.
Centrum św. Jana od lat jest miejscem ważnych koncertów, których gwiazdami są artyści polscy i zagraniczni. Nz. energetyczny Songhoy Blues (Mali) podczas Festiwalu Kultur Świata „Okno na Świat”
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
Kolejny koncert w „Świętym Janie” odbędzie się 6 sierpnia - scenę przejmie wówczas dobrze znana, także w Trójmieście, utalentowana piosenkarka, autorka tekstów i aktorka, Julia Pietrucha. W Gdańsku, do którego powraca, zaprezentuje swoją najnowszą płytę „Folk it”, która nawiązuje do jej dwóch wcześniejszych albumów. W Centrum św. Jana wystąpi po raz pierwszy.
Usłyszymy dobrze znane utwory artystki w folkowej i bluegrassowej stylistyce. Zabrzmi muzyka grana na drewnianych instrumentach, jasne i czyste piosenki oraz naturalny, niczym niewymuszony głos Julii Pietruchy. Koncert będzie ukłonem w kierunku kultury tradycyjnej, która od zawsze stanowi ważną dziedzinę działalności NCK.
Początek o godzinie 19:00, wydarzenie biletowane - ceny zostaną podane wkrótce.
Leszek Możdżer to jedna z najjaśniejszych gwiazd we współczesnej historii polskiego jazzu. Znakomity pianista zagra z okazji wielkiego finału obchodów urodzin Nadbałtyckiego Centrum Kultury
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
5 października odbędzie się wielka kulminacja obchodów 30. urodzin Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Tego dnia w Centrum św. Jana odbędzie się Gala Urodzinowa.
W trakcie bogatego w atrakcje, uroczystego wieczoru będzie miało miejsce oficjalne spotkanie byłych i obecnych pracowników NCK z zaproszonymi gośćmi: Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, prezydentami Sopotu i Gdyni, pracownikami Departamentu Kultury, przedstawicielami Sejmiku Województwa i Radnymi Miasta Gdańska, dyrektorkami i dyrektorami instytucji kultury w Trójmieście oraz Radą Programową. Będzie to okazja, by podziękować za wsparcie i dotychczasową współpracę.
Uhonorowany zostanie także jeden z „dobrych duchów” Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Kajetan Maćkiewicz.
- Był uchem do wysłuchania, ramionami do przytulania, dobrym słowem, chodzącym spokojem, profesjonalistą i rzetelnym pracownikiem, cierpliwością, pełną wyrozumiałością, gwarantem jakości... - opisują organizatorzy. - W pierwszych latach odbudowy Centrum św. Jana Kajetan Maćkiewicz miał biuro w budynku gospodarczym, dziś stojącym za zamkniętą bramą na terenie Centrum. Jubileusz NCK to dobry moment, by nazwać to miejsce tak, jak nazywaliśmy je do tej pory nieoficjalnie - „Kajetanką”.
Galę uświetni występ trzeciego z artystów, który wykorzysta wszelkie bogactwo wnętrza, angażując nie tylko fortepian i inne instrumenty jazzowe, ale również chór i barokowe organy: Leszka Możdżera.
Wirtuoz zaprezentuje tego wieczoru dwa dzieła. „Zjawienie Emilki” - to jedna z ostatnich prac kompozytorskich Możdżera, napisana na zamówienie Nadbałtyckiego Centrum Kultury z okazji oddania do użytku wyremontowanych organów w kościele św. Jana w Gdańsku. Utwór napisany został na bardzo nietypowy skład: chór mieszany, organy i fortepian. Tekst Jana Pawła Woronicza, opisujący skrzące się złotem i drogimi kamieniami miasto, obrazuje natchnione stany umysłu symbolizowane przez dwanaście szlachetnych kamieni: jaspis, szafir, kalcedon, szmaragd, sardon, sardyjasz, chryzolit, beryl, topaz, chryzapr, jacynt i ametyst. Przy wykonaniu tego dzieła Możdżerowi na scenie towarzyszyć będą: Andrzej Szadejko (organy), oraz Chór 441 Hz z dyrygentką Anną Wilczewską.
Zabrzmi ponadto cykl „Psalmów Dawidowych” - jedna z pierwszych kompozycji Możdżera, napisana jeszcze w latach 90. dla chóru Schola Cantorum Gedanensis. Stanowi zręczne połączenie brzmienia tradycyjnego chóru mieszanego z kwartetem jazzowym. Faktura kompozycji jest wyjątkowo interesująca, bo przy wzbogaconej harmonii prowadzonej przez masywnie brzmiący chór i intensywności swobodnie improwizujących muzyków jazzowych, biblijny tekst buduje bardzo podniosły i patetyczny nastrój.
Cykl wirtuoz wykona w towarzystwie Chóru 44 Hz oraz trzech artystów jazzowych: Patrycji Betley, Ola Walickiego i Adama Pierończyka.
Szczegóły dotyczące gali i koncertu - wkrótce.
Wydarzeniom urodzinowym towarzyszą i będą towarzyszyć dodatkowe działania. Na stronie Nadbałtyckiego Centrum Kultury na Facebooku życzenia składają znani ludzie kultury, z którymi instytucja miała okazję na przestrzeni lat współpracować - złożyła je już pianistka Hania Rani - która występowała w 2021 roku w Centrum św. Jana z okazji projektu „Jan Od-Nowa”, a także wiolonczelistka Dobrawa Czocher; wielokrotnie goszczący w gościnnych progach językoznawca i osobowość Michał Rusinek, oraz reporterka i pisarka Magdalena Grzebałkowska, aktor, kabareciarz i autor sztuk teatralnych Szymon Jachimek, czy odtwórca m.in. kultowych ról w uwielbianych przez pokolenia filmach Stanisława Barei, aktor Stanisław Tym.
Zobacz urodzinowe pozdrowienia od Stanisława Tyma:
Na Facebooku instytucji pojawiać się będą także wspomnienia wydarzeń kulturalnych z 1992 roku, roku powstania Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Zajrzyj: Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Atrakcje w wirtualnej przestrzeni uświetnią działania w przestrzeni miejskiej - wkrótce na tory wyjedzie dedykowany NCK specjalny tramwaj. Organizatorzy szykują też inne niespodzianki.
O Nadbałtyckim Centrum Kultury:
NCK to samorządowa instytucja kultury o zasięgu międzynarodowym, założona w 1992 w Gdańsku. Jej celem jest promowanie kultury Pomorza w kraju i za granicą, oraz prezentowaniu w województwie i kraju zagranicznego dorobku kulturalnego, zwłaszcza krajów bałtyckich. Od 2004 dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury jest Larry Ugwu. Siedziba NCK znajduje się w zabytkowym Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku, natomiast w zabytkowym kościele św. Jana przy ulicy Świętojańskiej 50 działalność prowadzi Centrum św. Jana, gdzie organizowane są wydarzenia muzyczne i inne.
Instytucja owocnie współpracuje z Samorządem Województwa Pomorskiego, Ministerstwem Kultury, konferencją ministerstw kultury krajów nadbałtyckich Ars Baltica, Związkiem Miast Bałtyckich oraz licznymi placówkami kulturalnymi i środowiskami twórczymi w kraju i za granicą.
Na przestrzeni lat organizowała i współorganizowała, przeznaczone zarówno dla lokalnego środowiska, jak i szerokiego grona liczne koncerty, wystawy, festiwale muzyczne i filmowe, promocje książek i spotkania z ludźmi kultury i nauki, widowiska multimedialne i projekty interdyscyplinarne skierowane do dorosłych i dzieci. Prowadzi również działalność wydawniczą, publikując książki zawierające materiały z sesji, katalogi wystaw, foldery i inne.
Wśród flagowych imprez NCK-u są choćby organizowany od 2006 roku Festiwal Kultur Świata „Okno na Świat” czy powołany rok później, obejmujący swoim zasięgiem na początku Trójmiasto, a teraz całe Pomorze, Festiwal „Metropolia Jest Okey”, a także Festiwal Dźwięki Północy - najstarsze i jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce.