• Start
  • Wiadomości
  • Na żywo, 4 czerwca. W Strefie Społecznej rozpoczęło się spotkanie z Bartłomiejem Sienkiewiczem

Na żywo, 4 czerwca. W Strefie Społecznej rozpoczęło się spotkanie z Bartłomiejem Sienkiewiczem

04.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
sienkiewicz

 

15:53
Koniec spotkania z Bartłomiejem Sienkiewiczem
Od czego by pan zaczął, gdybyśmy wygrali wybory? Jak zasypać tę dziurę między nami? - zapytał jeden z uczestników spotkania.

- Jeśli obywatele nie mają poczucia, że wymiar sprawiedliwości jest niezależny od rządu, to nie mamy o czym mówić. Od tego bym zaczął, gdybyśmy wygrali - odpowiedział Sienkiewicz, to było ostatnie pytanie spotkania w Strefie Społecznej ECS.

15:49
Trwa dyskusja Bartłomieja Sinkiewicza z uczestnikami spotkania
Uczestniczka spotkania: - Prezydent Gdańska wyciągnęła rękę wczoraj do przedstawiciela rządu, on ją odrzucił. Ile razy można się godzić z taką reakcją? PiS liczy się tylko z silnymi. Jak nie będziemy silni, nie będzie się z nami liczyć. Wiemy, że prezes Kaczyński jest w jakimś sensie patriotą, ale archaicznym z XIX wieku, co najwyżej lat 60-tych, ale nie na te czasy. My też byśmy chcieli, by nie odmawiano nam prawa do patriotyzmu.

Bartłomiej Sienkiewicz: - Co było wczoraj w sensie medialnym ważniejsze? To odtrącenie ręki przez przedstawiciela rządu miało dużo większy skutek niż wydarzenia ostatnich dni wszystkie. To mówi więcej o tym, który odtrącił. Siła tego symbolu jest olbrzymia. Jeśli mówię o wyciąganiu ręki, a chcę porozmawiać szczerze, nie mam problemu by wyciągać ją cały czas. Oczywiście siła rządu i bezradność nasza rodzi nienawiść. Większą nadzieję widzę we wczorajszym geście pani prezydent niż jakimkolwiek innym w ostatnich latach.

15:39
Bartłomiej Sienkiewicz: Nie mam recepty jak to powstrzymać, ale jak przestaniemy jej szukać, już nas nie ma, nie ma wspólnoty.

15:16
Bartłomiej Sienkiewicz: Problem z młodymi łamiącymi zasady mamy teraz podobny jak w czasach Kmicica
Batłomiej Sienkiewicz w Strefie Społecznej: U nas w Polsce wystarczy by ktokolwiek szable miał przy boku, a sam jest panem - mówi Kmicic w Potopie. Sienkiewicz opowiadał o takiej anarchizacji życia społecznego, która zagrażała społeczności, a państwo nie mogło ich okiełznać.

Problem z młodymi łamiącymi zasady mamy teraz podobny: margines społeczny, młodociana przestępczość - mówimy o tym. Mają piękne bluzy z orłem na piersi często, lub tatuaż znaku Powstańców. Obecne władze roztoczyly nad nimi opiekę, licząc że będą ich elektoratem, ale nie ma nad nimi żadnej kontroli.

15:06
W Strefie Społecznej rozpoczęło się spotkanie z Bartłomiejem Sienkiewiczem
O przestrogach Henryka Sienkiewicza, wciąż aktualnych, opowiada na scenie Strefy Społecznej Bartłomiej Sienkiewicz: historyk, minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych, prawnuk Henryka Sienkiewicza.
W ogromnym upale bohater spotkania zaprosił wszystkich słuchaczy pod zadaszoną scenę.

 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy