• Start
  • Wiadomości
  • Na żywo, 2 czerwca. W Bazylice Mariackiej rozpoczyna się msza dziękczynna za 30 lat wolności

Na żywo, 2 czerwca. W Bazylice Mariackiej rozpoczyna się msza dziękczynna za 30 lat wolności

02.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
msza swieta

 

12:58

Zakończyła się msza dziękczynna w Bazylice Mariackej. Ksiądz prałat Ireneusz Bradtke zaprosił na mszę ponadreligijną 3 czerwca

- Dziękujemy Bogu za dar wolności i solidarności, za miliony Polaków, którzy mieli odwagę poświęcić swoje siły, zdrowie, życie a często i dobre imię. Dziękujemy za tych wszystkich, którzy sprawili, że możemy żyć w wolnej ojczyźnie - powiedział ojciec Zdzisław.

Ksiądz prałat Ireneusz Bradtke podkreślił, że świeca zapalona na początku mszy przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz będzie paliła się do końca obchodów Wolności i Solidarności, do 11 czerwca jako przejaw wdzięczności za dar wolności i solidarności.

Zaprosił chętnych na wyjątkową mszę do bazyliki Mariackiej, która odbędzie się w poniedziałek 3 czerwca o godz. 16.30.

- Jutro do Gdańska przyjadą samorządowcy z całej Polski - powiedział ksiądz prałat Ireneusz Bradtke. - Będziemy się modlić modlitwą ponadreligijną. Razem z prezydent Dulkiewicz zaprosiliśmy przedstawicieli różnych religii i wyznań, aby wspólnie, jeden z drugim, podziękować Bogu za wielki dar wolności, który jest też zadaniem, abyśmy go dobrze zagospodarowali.

12:32

Nie możemy mówić, że tę czy inną osobę mamy zwalczać, zniszczyć. Kazanie w Bazylice Mariackiej podczas mszy dziękczynnej
- Nigdy nie możemy mówić, że tę czy inną osobę mamy zwalczać, zniszczyć - mówi ojciec Zdzisław podczas kazania w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. - Mamy być tymi, którzy szukają porozumienia, tymi z którymi należy obmyślać jak dźwigać brzemiona. Jeden drugiego brzemiona nosić - jak dziś te słowa są aktualne, jak głęboko musimy je wziąć do swoich serc i sumień. Dziś jest czas odpowiedzialności za to, czego jako społeczeństwo podjęliśmy się realizować w czerwcowe dni 1989 roku, kiedy w wyborach obraliśmy kierunek wolnej i suwerennej ojczyzny.

12:23
Jeden drugiego brzemiona noście. Słowa papieża Jana Pawła II przywołane w Bazylice Mariackiej
- W tych dniach chcemy wrócić pamięcią do wydarzeń, które mają wielkie znaczenie dla Polaków - mówi ojciec Zdzisław w Bazylice Mariackiej podczas mszy dziękczynnej za 30 lat wolności. - Przed 40 laty stanął pomiędzy nami papież z rodu Polaków, a 30 lat temu rozpoczynał się marsz ku upragnionej wolności. Wtedy w 1979 roku jak mówią historycy Polacy się policzyli, zobaczyli, ilu ich jest, kiedy ponad 10 milionów gromadziło się przez dziewięć dni w różnych miastach naszej ojczyzny. Wtedy na Placu Zwycięstwa przy Grobie Nieznanego Żołnierza papież wygłosił tak ważną dla nas katechezę.

12:17
Trwa msza dziękczynna za 30 lat wolności. W Bazylice Mariackiej prezydent Dulkiewicz i samorządowcy
Ksiądz prałat Ireneusz Bradtke: Tu przed tym ołtarzem kobiety modliły się za swoich strajkujących bliskich. Kościół był blisko wydarzeń prowadzących Polskę do wolności.

11:56
W Bazylice Mariackiej rozpoczyna się msza dziękczynna za 30 lat wolności.
W Bazylice jest Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek Pomorza, Jacek Karnowski prezydent Sopotu, rodzice, brat i żona Pawła Adamowicza.
Prezydent Dulkiewicz zapaliła świecę przy ołtarzu w Bazylice Mariackiej, która będzie paliła się do 11 czerwca jako dowód wdzięczności za odzyskaną wolność.

- Wizyta papieża Jana Pawła II była impulsem do powstania "Solidarności" - powiedział ksiądz prałat Ireneusz Bradtke. - Wielomilionowego ruchu Polek i Polaków, którzy podjęli odpowiedzialność za ojczyznę pragnąc zmienić jej olblicze. I 30 lat później cieszymy sie wolnością.

 

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy