• Start
  • Wiadomości
  • Na żywo, 2 czerwca. Debata TVN24 „1989-2019 30 LAT WOLNOŚCI”

Na żywo, 2 czerwca. Debata TVN24 „1989-2019 30 LAT WOLNOŚCI”

02.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
debata

 

20:48
Koniec debaty TVN24 „1989-2019 30 LAT WOLNOŚCI”

Dużymi brawami publiczności zakończyła się debata TVN24, w której uczestniczyli profesorowie Timothy Garton Ash, Ewa Łętowska, Stefan Chwin, Michał Rusinek i Basil Kerski, dyrektor ECS. Prowadzący dyskusję zaprosili telewidzów do pozostania na antenie TVN24 i obejrzenia filmu Ewy Ewart i Jacka Stawiskiego "My, Naród", o zwycięstwie demokratycznej opozycji w PRL i przełomie ustrojowym. Początek emisji - o godz. 21.00.

20:31
Debata TVN24. Co jest największym zagrożeniem dla polskiej wolności?

"Co jest największym zagrożeniem dla polskiej wolności?" - zapytała Katarzyna Kolenda-Zaleska, prowadząca program. Usłyszała kilka interesujących odpowiedzi.
Timothy Garton Ash: "Orbanizacja a la polonaise. Widać wyraźnie, że w Polsce idzie się tym śladem".

Ewa Łętowska: "Hipokryzja. Co innego się głosi w oficjalnych dokumentach, a co innego robi. My jesteśy w gorszej sytuacji, niż Węgrzy, bo żyjemy w zakłamaniu prawnym i to jest problem".

Stefan Chwin: "Dla mnie wynik wyborów był zupełnie zaskakujący. Przewidywałem, że Koalicja Obywatelski osiągnie 15 procent. Jestem zaskoczony, że jest 5,5 miliona ludzi, którzy myślą inaczej niż cała reszta. Wszystko zależe od tego, jak się zachowa pozostałe 6,1 mln ludzi. Warto zauważyć że na rząd obecny nie głosowało 60 procent ludzi, więc to nie jest sytuacja węgierska, ale w jakim kierunku to się rozwinie - nie wiem".

20:13
Debata TVN24. Timothy Garton Ash: "Wolność jest wymagająca, jest trudna"

Trwa debata TVN24 w ECS. Uczestnicy dyskutują o różnicach i relacjach między wolnością indywidualną i zbiorową.

19:38
Debata TVN24. Michał Rusinek: "Zapomnieliśmy co znaczy solidarność, pisana z małej litery". 

Michał Rusinek zwrócił uwagę na to, że Polacy szybko zaczęli używać słowa solidarność w sensie symbolicznym - jako "Solidarność". Problemem jest to, że zapomnieliśmy o podstawowym, codziennym, znaczeniu słowa solidarność i co ono ze sobą niesie.

Debata rozpoczęła się od wystąpienia prof. Timothy Gartona Asha z Uniwersytetu Oxfordzkiego. Profesor mówi płynną polszczyzną: "Aby wolność była wolnością potrzebna jest też solidarność z tymi wymiarami i w tym sensie nadal jest prawdą, że nie ma wolności bez solidarności". - To było wielkie zwycięstwo, ale żałuję że za mało deceniane na świecie.

19:29
Rozpoczęła się debata TVN24 „1989-2019 30 LAT WOLNOŚCI”

Debata rozpoczęła się od wystąpienia prof. Timothy Gartona Asha z Uniwersytetu Oxfordzkiego. Profesor mówi płynną polszczyzną: "Aby wolność była wolnością potrzebna jest też solidarność z tymi wymiarami i w tym sensie nadal jest prawdą, że nie ma wolności bez solidarności".

Debatę „1989-2019 30 LAT WOLNOŚCI” poprowadzą Katarzyna Kolenda-Zaleska i Jacek Stawiski. W rozmowie wezmą udział:

prof. Timothy Garton Ash

- światowej sławy brytyjski historyk
prof. Ewa Łętowska

- polska prawniczka, która jako pierwsza sprawowała urząd Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce
prof. Stefan Chwin

- polski pisarz, eseista i krytyk literacki
prof. Michał Rusinek

- literaturoznawca, były sekretarz Wisławy Szymborskiej

 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy