• Start
  • Wiadomości
  • Na żywo, 1 czerwca. Oficjalne obchody Święta Wolności i Solidarności zostały otwarte

Na żywo, 1 czerwca. Oficjalne obchody Święta Wolności i Solidarności zostały otwarte

01.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
otwarcie

 

10:43

Prezydent Dulkiewicz z gośćmi otworzyła Strefę Społeczną, dołączyła Magdalena Adamowicz. 

Strefa Społeczna przy Europejskiem Centrum Solidarności to namiotowe miasteczko, kilkanaście hal współtworzonych przez dwieście organizacji pozarządowych, z ich gopodarzami witała się prezydent Gdańska.

Każda z trzynastu hal namiotowych w Strefie Społecznej to wybrany obszar tematyczny z życia społeczeństwa obywatelskiego (m.in. integracja, wsparcie społeczne, zrównoważony rozwój, ruchy miejskie, prawa człowieka). Jedna z nich stanie się na ten świąteczny czas halą debat. To tutaj odbędą się największe 4-czerwcowe panele dyskusyjne, a posłuchać będzie można m.in. Leszka Balcerowicza, ks. Adama Bonieckiego, Agnieszkę Holland, Szymona Hołownię, Tomasza Sekielskiego, Lecha Wałęsę. 

- Macie świetną pasję - powiedziała Aleksnadra Dulkiewicz członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ze Starogardu Gdańskiego, którzy w galowych mundurach przyjechali do Strefy Społecznej. 

- Ludzie wiedzą, że są ochotnicze drużyny pożarnicze, państwowe a nie wiedzą że istnieją też młodzieżowe, chcemy się pokazać - powiedział Miłosz Zblewski ze starogardzkiej drużyny.  

10:08

W uroczystości przy okrągłym stole przed Europejskim Centrum Solidarności bierze udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i zaproszeni goście.

Odliczanie do dziesięciu i ... symboliczne rozwiązanie wstęg wokół także symbolicznego okrągłego stołu, który na czas uroczystości stanął przez Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku - tak ropoczęły się uroczystości 1-4 czerwca w Gdańsku.

 Duże emocje, cieszymy się, bo 4 czerwca to była duża radość, radość z tego że staliśmy sie obywatelami - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Od soboty do wtorku będziemy tę obywatelskość oglądać, ale mam też nadzieję że jej doświadczać i się nią dzielić  - Biało-czerwony okrągy stół , to miejsce przy którym już wiele osób siedzi i rozmawia. Cieszę się że 3 czerwca niedaleko nas będzie premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński i do tego stołu podejdą. 

 

 

 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy