• Start
  • Wiadomości
  • Na żywo, 1 czerwca. Fotograf Jerzy Kośnik oprowadza po wystawie stałej

Na żywo, 1 czerwca. Fotograf Jerzy Kośnik oprowadza po wystawie stałej

01.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kosnik

 

12:16
Europejskie Centrum Solidarności z okazji Święta Wolności i Solidarności zaprasza na zwiedzanie wystawy stałej z uczestnikami wydarzeń. Grupę kilkudziesięciu zwiedzających oprowadza Jerzy Kośnik, fotoreporter i artysta fotografik.

Jerzy Kośnik już w 1968 roku dokumentował solidarnościowy strajk studentów Politechniki Warszawskiej, pracował dla magazynu „Film”, był społecznym fotografem Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, portretował aktorów. To on jest autorem zdjęcia Jacka Nicholsona ze znaczkiem "Solidarności" w klapie marynarki, które w stanie wojennym stało się ikoną buntu ulicy, a ECS używał go, zapraszając gości na otwarcie nowej siedziby przy pl. Solidarności 1.

- Na festiwalu w Cannes w 1981 roku była konferencja prasowa m.in. z Jackiem Nicholonem - opowiada uczestnikom Jerzy Kośnik. - Dziennikarze zadawali tak głupie pytania, że odważyłem się i ja, fotoreporter. Zapytałem go: "Czy pan lubi "Solidarność"? Poprosił, żeby powtórzyć pytanie. "Czy lubi pan Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność, jestem z Polski" dodałem. Jack wstał i mówi: tak lubię! Po konferencji sam przypiął znaczek i tak zrobiłem kilkaset zdjęć, które potem obiegły świat.

 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy