• Start
  • Wiadomości
  • Na żywo, 1 czerwca. Adam Wajrak: - Potrzebujemy namiastkę dziczy

Na żywo, 1 czerwca. Adam Wajrak: - Potrzebujemy namiastkę dziczy

01.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wajrak

 

18:47
Adam Wajrak: - Potrzebujemy namiastkę dziczy
W ramach Święta Wolności i Solidarności trwa spotkanie z Adamem Wajrakiem, znanym dziennikarzem i działaczem na rzecz ochrony przyrody. Temat spotkania: „Co przyroda może dla demokracji?”
- Potrzebujemy nie zieleni miejskiej, ale przyrody miejskiej. Nazywajmy rzeczy po imieniu - przekonuje Adam Wajrak, uczestników spotkania. - Mniej intensywnie kosić trawniki, pozwolić, by powalone drzewo butwialo na miejscu. Potrzebujemy namiastki dziczy. To się da zrobić, to może być moda, bardzo dobra moda.

Zdaniem Wajraka, polska przyroda jest jednym z nielicznych tematów, które mogą łączyć Polaków, a nie dzielić. Każdy jest dumny z lasów tu i teraz. Wspólny namysł nad przyszłością może być dobrą szkołą demokracji, poprzez konieczność podjęcia debaty.

- Demokracja przez trzydzieści lat zrobiła w Polsce dla przyrody sporo, choć mogła więcej - mówi Wajrak. - Uważam, ze przyroda może zrobić dla demokracji bardzo, bardzo dużo.

Spotkanie planowane było przy nowym okrągłym stole, ustawionym obok ECS. Nad Gdańskiem przeszła jednak ulewa i trzeba było przenieść rozmowę z przyrodnikiem do namiotu w Strefie Społecznej. Przyszło ok. 150 osób - nie tylko gdańszczanie, ale też goście z Łodzi i Bydgoszczy, o czym sami mówili podczas tego spotkania.

 

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole