Baza wiedzy: Gdańsk pomaga Ukrainie. Jak to robić mądrze? Українська мова. Pусский
Wielu ukraińskich obywateli uciekając przed wojną zabiera ze sobą swoje zwierzęta. Są dla nich członkami rodziny. W mediach społecznościowych widzimy wiele dramatycznych relacji, a przekroczenie granicy z Polską to nie koniec ich problemów. Możemy im pomóc. Jak?
Choćby biorąc udział w tegorocznej edycji akcji “Pucha dla Sierściucha”, która jest im poświęcona.
W sobotę, 12 marca, o godz. 20 odbędzie się koncert w klubie Bunkier (ul. Olejarna 3), na którym wystąpią uczniowie Akademii Wokalu Star Project oraz zespół Akademia Głosów Tradycji. Aby wejść do klubu, należy przynieść ze sobą karmę dla psów i kotów. Potrzebne są także: transportery dla kotów i małych psów, obroże/szelki kocie, smycze dla kotów, smycze i obroże dla psiaków.
Dary można przynosić do Bunkra w sobotę od godziny 19. Wszystkie zebrane dary trafią do OTOZ Animals Ciapkowo w Gdyni, skąd powędrują do miejsc dla uchodźców z Ukrainy.
Organizatorzy proszą jedynie, aby karma była dobrej jakości i aby sprawdzić datę jej ważności.
Podczas koncertu w Bunkrze usłyszymy uczniów akademii wokalu Star Project, którzy na żywo wykonają największe współczesne hity muzyki rozrywkowej Polskiej i zagranicznej. Akademia Głosów Tradycji to z kolei grupa ośmiu kobiet śpiewających od sześciu lat polski repertuar tradycyjny. Dziewczyny prywatnie uprawiają różne zawody, mają też za sobą różne historie, ale łączy je pasja i uwielbienie dla polskiej kultury tradycyjnej.
- Śpiewamy pieśni zewsząd, bo z różnych stron Polski przybyli niegdyś nasi przodkowie na Pomorze - mówią członkinie zespołu. - Poprzez śpiew tradycyjny docieramy do naszych korzeni. Wykonujemy pieśni z Mazowsza, Kurpi, Suwalszczyzny, Podlasia, Podkarpacia, Podhala, Radomszczyzny, Kielecczyzny, Kujaw, Lubelszczyzny. Również z Kaszub, bo jedna z nas jest rodowitą Kaszubką.
“Pucha dla Sierściucha” to akcja organizowana od 2011 roku przez Ofilię, wokalistkę gdańskiego zespołu Arshenic i założycielkę Akademii Wokalu Star Project. Na taki koncert zawsze biletem wstępu jest puszka karmy dla psa lub kota, które trafiają potem do określonego schroniska. Tym razem wspomagać będą zwierzaki z Ukrainy.
- Klub Bunkier, Gdańsk, ul. Olejarna 3
- otwarcie bram: godz. 19
- start koncertu: godz. 20
- wstęp: karma dla psa lub kota
Kogo interesuje los zwierząt w Ukrainiem, może również bezpośrednio wspomagać finansowo stowarzyszenie UAnimals Na swojej stronie FB członkowie stowarzyszenia UAnimals, tak opisują swoje działania:
“Wojna z rosyjskim najeźdźcą trwa na Ukrainie od ponad dwóch tygodni. W tak trudnych warunkach zespół UAnimals kontynuuje ratowanie zwierząt. Niestety w wielu schroniskach sytuacja jest krytyczna. Wiele z nich jest nadal blokowanych przez wojska rosyjskie i znajduje się w rejonie aktywnego ostrzału. Do takich schronów nie można się dostać, zwłaszcza że nie ma możliwości ewakuacji zwierząt. Oznacza to, że z każdym mijającym dniem życie każdego zwierzęcia w zamkniętych schroniskach staje się coraz bardziej zagrożone. Staramy się utrzymywać kontakt z właścicielami schroniska i szukać sposobów na ratowanie zwierząt."
Członkom UAnimals udało się pomóc Kijowskiemu Ogrodowi Botanicznemu, dostarczając 100 kg paszy: “W ogrodzie lokalni wolontariusze karmili głodne zwierzęta. Pomagali także w karmieniu koni na kijowskim Hipodromie. Ponadto nasz zespół przekazał środki do kliniki weterynaryjnej „Asti” (Pechenizskaya 35) na zakup leków, sprzętu i karmy dla chorych zwierząt. Klinika ta zapewnia bezpłatne leczenie rannych zwierząt.”
Wspierają też ZOO w Charkowie i Odessie, monitorują sytuację w małych miejscowościach i wsiach i lokalnych schroniskach, przesłali środki na jedzenie dla schroniska w Makarowie, rozpoczęli ewakuację dwóch niedźwiedzi i wilka z Czerniowiec i Kamieńca Podolskiego do Rumunii.
Wesprzeć działania UAnimals można tutaj: https://readymag.com/u1900443331/3464766/