• Start
  • Wiadomości
  • Punkt wydawania tymczasowych paszportów na gdańskim lotnisku

“Uratuje wakacje wielu rodzin”. Na gdańskim lotnisku ruszył punkt wydawania tymczasowych paszportów

Punkt wydawania tymczasowych paszportów w Porcie Lotniczym Gdańsk pierwszych petentów przyjął w poniedziałek, 8 lipca. W ciągu dwóch pierwszych godzin wydano siedem dokumentów, w całym dniu - 18. To trzeci taki punkt w kraju - po lotniskach w Warszawie i Krakowie. W tym pierwszym w ciągu roku wydano ponad 18 tys. tymczasowych paszportów. W jakich sytuacjach możemy liczyć na szybki paszport tymczasowy wyrobiony na lotnisku?
08.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się stanowisko obsługi paszportowej, gdzie urzędniczka pracuje przy laptopie, obsługując klienta. Po drugiej stronie lady stoi mężczyzna w kapeluszu, kobieta oraz dwójka dzieci, którzy czekają na wydanie szybkiego paszportu tymczasowego, co jest oznaczone na czerwonym tle napisem Tutaj otrzymasz szybki paszport tymczasowy .
Państwo Toczyscy z synami - paszporty młodych obywateli były jednymi z pierwszych, które wydano w punkcie wydawania paszportów tymczasowych w Porcie Lotniczym Gdańsk
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

7.10 do Walencji, czyli jak działa lotnisko?

Wakacje uratowane! Mamy paszporty

Państwo Toczyscy na kilka dni przed wylotem na wyczekiwane przez dzieci wakacje we włoskim Brindisi zorientowali się, że paszporty obydwu synów straciły ważność. Perspektywa była niewesoła, ale rodzina miała szczęście - na dzień przed ich wylotem, w poniedziałek, 8 lipca, w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy działalność rozpoczął punkt wydawania paszportów tymczasowych. Chłopcy byli jednymi z pierwszych klientów tej lotniskowej filii Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego usytuowanej przy głównym wejściu do terminalu pasażerskiego.

Sesja zdjęciowa na miejscu, wypełnienie wniosków, opłata 30 zł (płatność tylko kartą). Wystarczy 15-20 minut i paszport już gotowy (oczywiście, jeśli nie ma kolejki). 

Punkt wydawania paszportów tymczasowych na gdańskim lotnisku pracuje w godz. 7.30-15.30 od poniedziałku do piątku.

Na zdjęciu znajduje się kobieta w jasnym garniturze, przemawiająca do mikrofonu oznaczonego logiem TVP3 Gdańsk, na tle punktu paszportowego Szybki Paszport Tymczasowy . W tle widoczni są inni urzędnicy, w tym kobieta w mundurze służb granicznych oraz mężczyzna w ciemnym garniturze.
Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

To pomoc w szczególnych przypadkach

 O tym, jak potrzebny był lotniskowy punkt wydawania tymczasowych paszportów, świadczy fakt, że w ciągu pierwszych dwóch godzin działania, obsłużył już siedmiu klientów - mówi Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska i podkreśla: - Pamiętajcie państwo, że ten punkt powstał, by obsłużyć szczególne przypadki. Jeśli ktoś wie, że nie ma ważnego paszportu i jest jeszcze czas, żeby go wyrobić, powinien pojawić się po prostu w urzędzie wojewódzkim. Tutaj zapraszamy te osoby, które: utraciły paszport niezbędny na czas wyjazdu przed samą podróżą, zapomniały go po prostu zabrać z domu lub też za późno zorientowały się, że dokument, który posiadają, nie ma wymaganego okresu ważności dla kraju, do którego lecą, a mają już wykupiony bilet lotniczy.

W ciągu pierwszego dnia działalności punktu wydawania tymczasowych paszportów w Porcie Lotniczym Gdańsk wydano 18 dokumentów.

Warto podkreślić, że to właśnie aktualny bilet lotniczy do kraju, w którym potrzebny jest nam paszport, jest podstawą do wystąpienia o tymczasowy dokument na lotnisku.

Na lotnisku w Gdańsku od ręki wyrobisz paszport tymczasowy. Już wkrótce

Na zdjęciu mężczyzna w ciemnoszarym garniturze i różowej koszuli przemawia do mikrofonu oznaczonego logiem TVP3 Gdańsk oraz innymi mediami. W tle za nim znajdują się inni urzędnicy, w tym kobieta w mundurze służb granicznych, kobieta w jasnym garniturze oraz mężczyzna w ciemnym garniturze, stojący na tle punktu Szybki Paszport Tymczasowy .
Tomasz Kloskowski, prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

30 zł? Dałbym trzy tysiące

- Wielokrotnie czytałem reklamacje pasażerów wynikające z tego, że żona z mężem tuż przed odlotem na wycieczkę za 30 tys. złotych zorientowali się, że nie mają ważnych paszportów, co zwykle kończyło się awanturą w terminalu i powrotem w minorowych nastrojach do domu. Te czasy się skończyły, punkt wydawania tymczasowych paszportów uratuje wakacje wielu polskich rodzin - uważa Tomasz Kloskowski, prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk. - To jest super rozwiązanie, w dodatku - w jakiej cenie! Jeden z pasażerów, który wyrobił dziś paszport, skomentował: “30 zł?!? Dałbym trzy tysiące za ten dokument, bo ratuje mi życie”. Chcemy ułatwiać życie naszym pasażerom, otwarcie tego punktu doskonale wpisuje się w tę filozofię. Jesteśmy u progu okresu największego ruchu pasażerskiego, także czarterowego, gdzie najwięcej jest takich zapominalskich. Na początek ustawiliśmy sztywne godziny urzędowania punktu, ale jestem pewny, że to się będzie zmieniało, będziemy podążać za potrzebami ludzi.

- Otwarcie tego punktu pozwoli nam uniknąć wielu nerwowych sytuacji z podróżnymi, którzy nie mogą wylecieć na wymarzone wakacje ze względu na brak ważnego paszportu. Od początku tego roku takich osób było 16 - dodaje płk. SG Katarzyna Górecka - Berenc, komendant placówki Straży Granicznej w Gdańsku

Na zdjęciu znajduje się mały chłopiec ubrany w niebieską kurtkę, stojący przed białym tłem, gotowy do zrobienia zdjęcia paszportowego. Obok niego stoi kobieta, prawdopodobnie jego matka, obserwując proces fotografowania, a na ścianie widnieje czerwony napis Tutaj otrzymasz szybki paszport tymczasowy .
Zdjęcie do tymczasowego paszportu wykonywane jest na miejscu
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Jak wyrabiane są paszporty tymczasowe na lotnisku?

Odpowiada Cezary Maliszewski, z-ca dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jaki okres ważności ma paszport tymczasowy?

- Okres ważności paszportu tymczasowego jest określony indywidualnie dla każdego przypadku. Dokument wydawany jest na czas najbliższej podróży, którą w ten sposób “ratujemy”. Natomiast powrocie do domu trzeba udać się do urzędu wojewódzkiego i złożyć wniosek o paszport biometryczny, 10-letni, bo to jest podstawowy dokument, którym powinniśmy się posługiwać przy przekraczaniu granicy. 

Jakie są warunki otrzymania paszportu tymczasowego?

- Żeby wyrobić paszport tymczasowy na lotnisku wystarczy posiadać ważny dowód osobisty. 

Jeśli nie ma kolejki, paszport będzie gotowy w 15 - 20 minut. Jeśli sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana i trzeba z jakiegoś powodu sprawdzić dokładnie tożsamość danej osoby w rejestrach - potrwa to to 25 minut. Jeśli w punkcie jest kolejka, czas obsługi wydłuży się o osoby oczekujące przed nami.

Na zdjęciu widzimy grupę ludzi stojących na lotnisku przed punktem oznaczonym jako Szybki Paszport Tymczasowy . W centralnym miejscu znajduje się mężczyzna w garniturze, przemawiający do mikrofonu, a obok niego stoją inni urzędnicy, w tym kobieta w mundurze służb granicznych.
Cezary Maliszewski, z-ca dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, podczas otwarcia punktu wydawania tymczasowych paszportów w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

W jakim terminie można wystąpić o paszport tymczasowy na lotnisku?

- Najwcześniej można to zrobić dwa dni przed odlotem, ale w pierwszej kolejności zawsze obsługiwane są osoby, które wylatują za godzinę, czy dwie. Priorytetem jest, by nikt nie znalazł się w sytuacji, że nie poleci.

Komu nie przysługuje paszport tymczasowy?

- Są sytuacje, w których odmawiamy. Na przykład jeśli ktoś wcześniej uzyskał już tymczasowy dokument paszportowy na lotnisku i do następnej podróży nie podjął kroków, by uzyskać paszport biometryczny - otrzyma odmowę. Paszport tymczasowy nie może być stałym sposobem na podróże. 

Gdzie sprawdzić, czy paszport tymczasowy obowiązuje w danym kraju?

- Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest zakładka “Informacje dla podróżujących”, gdzie znajduje się wykaz wszystkich krajów świata z bardzo szczegółowymi informacjami dotyczącymi tego, jakie dokumenty podróżnych są w danym państwie honorowane. 

Z kolei na stronie www MSWiA szczegółowo opisano procedurę ubiegania się o paszport tymczasowy na lotnisku. Umieszczono tam również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jakie pytanie padało najczęściej?

- Było to pytanie “Kiedy usługa wyrabiania paszportu tymczasowego będzie dostępna na innych lotniskach”?

 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska