• Start
  • Wiadomości
  • Na Wyspie Sobieszewskiej powstanie przystań żeglarska. Budowa potrwa rok

Na Wyspie Sobieszewskiej powstanie przystań żeglarska. Budowa potrwa rok

W tym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na budowę przystani żeglarskiej z bosmanatem przy ul. Nadwiślańskiej. Budowa, która ma zakończyć się wiosną przyszłego roku, pozwoli na cumowanie w tym miejscu 73 jednostek.
07.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wizualizacja - tak będzie wyglądać przystań przy ul. Wiślańskiej na Wyspie Sobieszewskiej
Wizualizacja - tak będzie wyglądać przystań przy ul. Nadwiślańskiej na Wyspie Sobieszewskiej
Mat. DRMG

 

Inwestycje Miasta kluczowe dla łagodzenia skutków kryzysu. Które będą realizowane na początek?

 

Inwestycja zostanie zrealizowana przy nabrzeżu Martwej Wisły na Wyspie Sobieszewskiej. Przystań powstanie tuż przy przystanku tramwaju wodnego, na działce położonej przy ul. Nadwiślańskiej pomiędzy numerami 37 a 43. W najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę, dzięki której Gdańsk zyska nową przystań żeglarską.   

Realizacja zadania obejmować będzie montaż układu trzech prefabrykowanych pomostów pływających z trapami zejściowymi, które tworzyć będą zamknięty port w kształcie litry "C". Łączna długość, to około 300 m. Pojawią się także wytyki cumownicze wraz z wyposażeniem (drabinki bezpieczeństwa, sprzęt ratowniczy, postumenty oświetleniowe zasilające wyposażone w gniazda elektryczne i zawory wodne, knagi cumownicze, itp.). Plan zakłada cumowanie 73 jednostek.

W ramach prac przewidziano również budowę slipu dla jednostek pływających o wymiarach 6x6,5 m. Nabrzeże zostanie wyposażone w drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koło ratunkowe i postumenty oświetleniowe.Wiadukt Biskupia Górka w śródmieściu. Obok nowej estakady powstaje parking kubaturowy


Oprócz infrastruktury wodnej na terenie przystani powstanie także budynek użytkowy bosmanatu z zapleczem socjalnym, pomieszczeniami technicznymi i pomieszczeniem sali szkoleń dla około 20 osób. Ponadto przy nabrzeżu pojawi się m.in. wiata z zabudowanym paleniskiem na grill. Zostanie ona funkcjonalnie połączona z salą szkoleniową, umożliwiając organizowanie wydarzeń żeglarskich (regat, spotkań) z wykorzystaniem przestrzeni wiaty i sali szkoleniowej jednocześnie. Dodatkowo na terenie inwestycji powstanie także hangar do przechowywania sprzętu pływającego. 

Teren zostanie zagospodarowany, pojawią się miejsca postojowe, nie zabraknie także elementów tzw. małej architektury, m.in. ławek i koszy na śmieci. 

Zakończenie inwestycji określono na przełom I i II kwartału 2021 roku, jednak ze względu na sytuację związaną z pandemią wirusa, termin może ulec przesunięciu.

Przedsięwzięcie zostało ujęte do realizacji, w ramach programu  strategicznego Województwa Pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Ponadto budowa przystani żeglarskiej będzie współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Osi Priorytetowej 8 Konwersja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla działania nr 8.4. Wsparcie walorów atrakcyjności dziedzictwa przyrodniczego. 

oprac. AU

 

 

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami