• Start
 • Wiadomości
 • Dziś inauguracja Jarmarku Bożonarodzeniowego. Potrwa 5 tygodni. Jakie atrakcje przygotowano?

Dziś inauguracja Jarmarku Bożonarodzeniowego. Potrwa 5 tygodni. Jakie atrakcje przygotowano?

Bajkowe iluminacje, smakołyki, oryginalne prezenty i świąteczna atmosfera. A do tego piękne, pachnące choinki, które wprowadzą nas w zaczarowany, magiczny czas… Na Targ Węglowy powraca Jarmark Bożonarodzeniowy - pod znakiem nowości, bogatszy m.in. o premierowe lokalizacje i zakątki. Od 19 listopada, przez 5 tygodni w historycznym centrum Gdańska poczuć będzie można wyjątkowy, świąteczny klimat z życzeniami #NajlepszychŚwiąt dla Wszystkich!
19.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jarmark Bożonarodzeniowy to jedna z imprez miejskich, mająca wysoka markę zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Organizatorzy zapowiadają, że mimo trwającej pandemii powinno być jeszcze milej i ciekawiej niż w ubiegłych latach, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego
Jarmark Bożonarodzeniowy to jedna z imprez miejskich, mająca wysoka markę zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Organizatorzy zapowiadają, że mimo trwającej pandemii powinno być jeszcze milej i ciekawiej niż w ubiegłych latach, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy wzorem podobnych wydarzeń w Europie rozpocznie się już 19 listopada, z myślą o tych, którzy lubią przygotować się do świąt wcześniej, robiąc prezenty bez pośpiechu i powoli delektując się świąteczną atmosferą. Zgodnie z wieloletnią tradycją oferta Jarmarku oparta będzie na produktach oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców. Nie zabraknie regionalnych artykułów spożywczych i smakołyków powstających na bazie rodzinnych receptur. Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy zaskoczy także stałych bywalców. Zobaczymy piękne iluminacje, nowe figury świetlne, poznamy tematyczne zakątki, pachnącą nowością karuzelę wenecką. Świąteczne kramy spotkamy na Targu Węglowym, a także spacerując na sąsiadujących z Targiem uliczkach, Tkackiej i Bogusławskiego.

- Organizujemy Jarmark Bożonarodzeniowy i rozświetlamy miasto po to, żeby wlać nadzieję w serca, bo taka jest idea Świąt Bożego Narodzenia. Świąteczna atmosfera w naszym mieście opanuje nie tylko Targ Węglowy i okoliczne uliczki. Klimat świąt będą mogli odczuć mieszkanki i mieszkańcy całego miasta. 4 grudnia odpalimy bajkowe, świąteczne iluminacje. W okolicach mikołajek bożonarodzeniowe drzewka ozdobią także 11 gdańskich dzielnic. Mamy też przygotowane inne atrakcje – mówiła podczas briefingu zapowiadającego świąteczne wydarzenia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

ZOBACZ FILM Z BRIEFINGU NA TEMAT ATRAKCJI GDAŃSKIEGO JARMARKU BOŻONARODZENIOWEGO 2021:

 

 

#NajlepszychŚwiąt dla wszystkich

- Z dużą radością, ale i z rozwagą staramy się wracać z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. W tym roku jest on większy terytorialnie. Natomiast nie pozwoliliśmy sobie na to, żeby zwiększać liczbę wystawców. Wiemy, w jakich czasach żyjemy, wiemy, że musimy wspólnie dbać o swoje bezpieczeństwo i wiemy, że pewien dystans społeczny musimy zachować. Wiemy, że gdańszczanie oceniają ten jarmark, jako jedno z najciekawszych wydarzeń, które dzieje się w Gdańsku. Staramy się zadbać o bezpieczeństwo w kilku obszarach. Z jednej strony to nowa organizacja ruchu, to także różne zabezpieczenia, barierki czy blokady. Chcemy, żeby wystawcy i goście nas odwiedzający mieli poczucie bezpieczeństwa. Życzę Państwu zdrowego i miłego spędzenia czasu na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego – mówił Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich i AMBEREXPO. 

 

Warte zapamiętania

Jarmarkowe domki będą czynne w godzinach: 

 • od niedzieli do czwartku w godz. 12.00 - 20.00
 • od piątku do soboty w godz. 12.00 - 21.00

 

 

We wtorek, 16 listopada, podczas briefingu prasowego o Jarmarku mówili: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, prezes AmberExpo Andrzej Bojanowski (z prawej) i Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej
We wtorek, 16 listopada, podczas briefingu prasowego o Jarmarku mówili: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, prezes AmberExpo Andrzej Bojanowski (z prawej) i Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Premierowe uliczki

W odpowiedzi na potrzeby wystawców organizator zdecydował się powiększyć przestrzeń Jarmarku Bożonarodzeniowego. Charakterystyczne domki zlokalizowane będą również przy ulicy Tkackiej i Bogusławskiego. Te zmiany oznaczają lepszą ekspozycję stoisk, większy komfort oraz bezpieczeństwo dla zwiedzających i sprzedawców. W sumie stanie 120 świątecznych stoisk zlokalizowanych w domkach. W 49 z nich skorzystać będzie można z oferty gastronomicznej. Połowa jarmarkowych wystawców to przedsiębiorcy z Gdańska. Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy zostanie zorganizowany z uwzględnieniem obostrzeń związanych z COVID-19. 

mapka

 

Zakątki:

 • Mikołajowy Zakątek, to pięknie zaaranżowana przestrzeń w szczególności dla dzieci, ale także i ich rodziców, a nawet dziadków! Znajdować się będzie tam tradycyjna Choinka Młodych Gdańszczan, ustrojona przez najmłodszych mieszkańców własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Prawdziwą nowością będzie wenecka karuzela Jarmarkowa, która powstała specjalnie z myślą o tegorocznej edycji Jarmarku Bożonarodzeniowego. Karuzela w wyglądzie różni się od Karuzeli Gdańskiej znajdującej się na Targu Węglowym – owszem, została zbudowana we włoskiej manufakturze i jest wiernym odwzorowaniem weneckich karuzel, ale jej dekoracja płyciny przedstawiają zabytki i panoramę największych miast Polski i przyrodę, z której słynie dany region, w tym oczywiście Gdańsk, Kaszuby i Pomorskie. Charakteryzuje się błękitno-beżowym wykończeniem ze złotymi zdobieniami i ręcznymi malunkami. Oświetlenie jest w stylu retro, barwy ciepłej żółtej, a korzystać z niej jednocześnie może 28 osób lub 30 dzieci. Kolejne nowości to Gadająca Skrzynka Katarzynka. Wraz ze świetlistym tronem Św. Mikołaja na scenie stanie Magiczna Ciuchcia. 

Pojawi się też gigantyczna kula śnieżna z dodatkową atrakcją – dzięki specjalnemu rowerowi na jarmarku na pewno nie zabraknie śniegu. Nie zabraknie też domków ze smakołykami dla dzieci, gorącą czekoladą, piernikami czy owocami w czekoladzie. Mikołajowy Zakątek to miejsce, gdzie naprawdę będzie można spotkać prawdziwego św. Mikołaja! 

 • Łosiowy Zakątek – a w nim domek z Łosiem Luckiem, który jak co roku zaskoczy nas świetnymi, łosiowymi dowcipami. Nowe, Magiczne Igloo, które przeniesie nas w inny, tak daleki od rzeczywistości świat. Łosiowy Zakątek wprowadzi nas do nowej uliczki jarmarku – ulicy Bogusławskiego, gdzie nad naszymi głowami, po raz pierwszy rozbłysną tysiące świateł. Tam również będzie można zrobić świąteczne zakupy – nieoczywiste, pomysłowe i zaskakujące, ale zawsze tak ciepło przyjmowane: szale, czapki, pachnące świece, ozdoby choinkowe, łakocie i wiele innych.
 • Radosny Zakątek – strefa dla łakomczuchów. Jedzenie, picie, tradycyjne grzane wino. Już dziś zapraszamy na biesiadę na Jarmarku Bożonarodzeniowym, gdzie blask świateł, przenikający się zapach grzańca i smakowitych przysmaków rozgrzeją zimowe, chłodne dni. Będzie można tu miło spędzić czas, spotkać się ze znajomymi i nasiąknąć prawdziwą świąteczną atmosferą. Część Targu Węglowego przeznaczona zostanie na food court. Tu skosztujmy potraw z 12 kuchni całego świata (litewska, węgierska, hiszpańska i inne) i skosztować będzie można m.in. wileńskie cepeliny, hiszpańskie churrosy, a także pierogi, placki ziemniaczane czy kaszubskie zupy na gęsinie. Przydatne podczas przygotowywania świątecznych potraw artykuły zaoferują kupcy z bliskich i dalekich stron. Zgodnie z wieloletnią tradycją gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, stanie tu brama adwentowa z kalendarzem i słodyczami. 

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku rusza już w ten piątek. Trwają ostatnie prace przy ustawianiu i ozdabianiu stoisk
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku rusza już w ten piątek. Trwają ostatnie prace przy ustawianiu i ozdabianiu stoisk
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Programowe atrakcje

Ponownie w programie zagoszczą kolorowe parady, które cieszą oko starszych i młodszych. Nie zabraknie świątecznego koncertowania, czytania bajek, czy spaceru śladami gdańskich legend. Zgodnie z wieloletnią tradycją mieszkańcy Gdańska powitają Świętego Mikołaja. (szczegółowy program w załączeniu)

 

Konkursy z nagrodami od VisitGdańsk zaprasza

- Jarmark Bożonarodzeniowy to od wielu lat nieustający progres jakości. To marka nie tylko wśród mieszkańców, ale także międzynarodowa marka turystyczna. Zeszły rok pokazał jak bardzo tego produktu brakuje, że bycie tutaj jest niesamowicie ważne. W tym roku podczas Jarmarku pojawi się kilka nowinek. To m.in. Domek Św. Mikołaja z ciężko pracującymi elfami, to także system punktowy, który za pomocą Gdańskiej Karty Mieszkańca, będzie można zbierać punkty za odwiedzanie poszczególnych stacji Jarmarku. Jarmark Św. Dominika pokazał, w potrafimy przygotować ten produkt w sposób odpowiedzialny, bezpieczny zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Cieszymy się, że możemy zapraszać gości zarówno z całej Polski oraz z zagranicy, aby spędzali z nami ten przedświąteczny i świąteczny czas – mówił Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej

Punktem obowiązkowym dla każdego gościa Jarmarku będzie Fabryka Prezentów Świętego Mikołaja. To centrum upominków – firmowy domek, gdzie kupimy oficjalne upominki Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz pamiątkowe upominki z Gdańska takie, jak: tradycyjny kubek do grzańca, skarpety, karty. Zostaną one pięknie zapakowane na prezenty przez pomocników św. Mikołaja. W Fabryce Prezentów Świętego Mikołaja będzie można również nadać zakupiony na Jarmarku podarunek do bliskiej osoby dzięki darmowej-ekonomicznej i ekologicznej przesyłce do paczkomatów InPost!

Przez cały czas trwania Jarmarku trwać będzie konkurs punktowy. Zabawa skierowana jest do użytkowników Gdańskiej Karty Mieszkańca lub Karty Turysty. Polega ona na odwiedzaniu domków na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku oraz samodzielnym sczytywaniu zawieszonych w ramkach kodów QR za pomocą telefonu komórkowego, wykorzystując aplikację mobilną Jestem z Gdańska (do pobrania: Android | iOS) lub Gdańska Karta Turysty (do pobrania: Android | iOS).

Za jednorazowe odwiedzenie domku i zeskanowanie kodu przyznany zostanie punkt #choinkowy (punkty nie będą przyznawane za powrót do już odwiedzonego domku). 

Przewidziane nagrody to upominki świąteczne, gadżety promocyjne, książki i wydawnictwa, vouchery, bilety wstępu na wydarzenia, etc. Aby otrzymać nagrodę, należy zgromadzić odpowiednią ilość punktów i zarezerwować wybraną nagrodę w systemie Gdańskiej Karty Mieszkańca na stronie internetowej: www.jestemzgdanska.pl lub w systemie Karty Turysty na stronie internetowej kartaturysty.visitgdansk.com. Każda z nagród będzie czytelnie opisana ilością dostępnych sztuk oraz ilością punktów niezbędną do jej otrzymania.

 

NASZA FOTOGALERIA Z PRZYGOTOWAŃ DO JARMARKU BOŻONARODZENIOWEGO:

 

W święta pomagamy razem!

Czas świąteczny skłania do integracji i działania w ramach wspólnego dobra. Tradycyjnie już idea ta znajdzie swoje odzwierciedlenie również podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego.

- Klimat Bożego Narodzenia to także taki czas szczególnej wrażliwości na tych słabszych, potrzebujących, samotnych szczególnie w czasie jeszcze wciąż pandemicznym. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że podczas jarmarku będziemy mogli zbierać fundusze na podopiecznych hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku. Działamy, rozszerzamy nasze działania, wsłuchujemy się w potrzeby gdańskiej i pomorskiej społeczności, i chcemy na nie odpowiadać jak najpełniej. Z góry dziękuję wszystkim, którzy wesprą hospicjum Dutkiewicza, zachęcam do tego by wspierać też inne hospicja, domy pomocy społecznej, schroniska wszędzie tam, gdzie w tym szczególnym czasie są osoby chore, samotne. One wszystkie na nas czekają i Boże Narodzenie jest przepiękna okazją, żeby sobie o tych osobach przypomnieć i je wspierać – mówiła Anna Janowicz, prezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej

Potwierdzeniem, że w święta warto, a nawet trzeba pomagać, będzie m.in. akcja organizowana wraz z GPEC na rzecz Fundacji Hospicyjnej. Wykupienie biletu-cegiełki o wartości 10 zł umożliwi grupie maks. 5 osób wykonanie wyjątkowych zdjęć w igloo z tropikalną wyspą w Zakątku Łosia i śnieżnej kuli napędzanej rowerem przy Teatrze Wybrzeże. Pieniądze będą zbierane do puszek i w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej. Podopiecznych Hospicjum wesprzemy także kupując oficjalne gadżety Jarmarku. Podczas edycji Jarmarku w 2019 roku udało się zebrać ponad 141 tysięcy złotych.

 

Bezpieczeństwo

Jarmark odbywać się będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami i restrykcjami sanitarnymi, czyli dezynfekcja, dystans, maseczki. W strefie gastronomicznej zachowana będzie odległość 2 metrów między stołami, które na bieżąco będą dezynfekowane. Personel i wystawcy wyposażeni zostaną w płyn dezynfekujący, rękawiczki jednorazowe i maseczki. Teren Jarmarku zostanie oznakowany i zabezpieczony w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Przy każdym z wjazdów na teren Jarmarku znajdować się będą betonowe zabezpieczenia antyterrorystyczne. 

 

Atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Wśród nich... piękna nowa karuzela dla najmłodszych, ale chyba nie tylko dla nich
Atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Wśród nich... piękna nowa karuzela dla najmłodszych, ale chyba nie tylko dla nich
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Szczepimy się na Jarmarku!

Przez 5 tygodni trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie możliwość wyboru i zaszczepienia się  przeciwko COVID-19 w Plenerowym Punkcie Szczepień w Gdańsku. W tym roku przy okazji świątecznych zakupów zapraszamy do skorzystania z Plenerowego Punktu Szczepień zlokalizowanego na Targu Węglowym przy wjeździe od strony Targu Drzewnego. To propozycja dla każdego, kto ukończył 18 rok życia, niezależnie od miejsca zamieszkania, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Wizyta nie wymaga wcześniejszych zapisów ani umawiania na konkretną godzinę. W punkcie będzie można skorzystać z podania szczepionki przeciw COVID-19, w tym dwudawkowej szczepionki firmy Pfizer lub jednodawkowej firmy Johnson& Johnson. Punkt będzie czynny codziennie wg harmonogramu: 

 • niedziela – czwartek godz. 1200 – 2000
 • piątek – sobota godz. 1200 – 2100

  O pacjentów, którzy podczas Jarmarku skorzystają z możliwości zaszczepienia się dbać będzie doświadczona kadra Podmiotu Leczniczego COPERNICUS.


Zmiany w ruchu

Dla potrzeby organizacji Jarmarku Bożonarodzeniowego wyłączony z ruchu kołowego jest Targ Węglowy. Ulica Wojciecha Bogusławskiego staje się droga jednokierunkową na odcinku od ul. Okopowej do wysokości budynku banku BNP Paribas. Od strony ul. Podwale Przedmiejskie staje się „ślepą uliczką”, dojazd tylko do wysokości budynku BNP Paripas. Dodatkowo w okresie weekendów tj. 

 • piątek godz. 17.00 - niedziela godz. 23.00, ulica Bogusławskiego będzie całkowicie wyłączona z ruchu kołowego. (na odcinku zajęcia pasa drogowego).

 

Jarmark Bożonarodzeniowy odbywa się od lat, co roku, i jest jedną z inicjatyw miejskich organizowanych w ramach akcji „Odpalamy Święta w Gdańsku”. Tegoroczne hasło Jarmarku to #NajlepszychŚwiąt z życzeniami, aby każdy ze Świąt Bożego Narodzenia wziął dla siebie to, co dla niego najlepsze.

Jak podkreślają organizatorzy, "Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy to dobra marka, znane i lubiane przez wszystkich wydarzenie - zajął trzecie miejsce w konkursie „European Best Christmas Market 2020”. Na podium, oprócz Jarmarku gdańskiego, znalazły się Budapeszt (1. miejsce) i Wiedeń (2. miejsce)". 

 

Więcej informacji na: 

www.bozonarodzeniowy.pl

www.facebook.com/jarmarkbozonarodzeniowygdansk 

www.instagram.com/jarmarkbozonarodzeniowy

oraz

https://sklep.visitgdansk.com/pl/

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska