• Start
  • Wiadomości
  • Na Metropolitalnej Szkole w Kowalach zawisła wiecha. Inwestycja za 36 mln zł

Na Metropolitalnej Szkole w Kowalach zawisła wiecha. Inwestycja za 36 mln zł

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wójt gminy Kolbudy Leszek Grombala oraz wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak zawiesili w czwartek, 7 grudnia, wiechę na budynku pierwszej Metropolitalnej Szkoły Podstawowej w Kowalach. Pierwszy dzwonek w nowej szkole zabrzmi we wrześniu 2018 roku.
( Publikacja: 07.12.2017 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wszyscy za jednego, jeden za wszystkich. Od lewej: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak oraz wójt gminy Kolbudy Leszek Grombala

Szkoła w Kowalach to pierwsza tego typu inwestycja edukacyjna, w której udział biorą trzy gminy, zrzeszone w stowarzyszeniu Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (dawniej: Gdański Obszar Metropolitalny). Jej szacunkowy koszt to ok. 36 mln zł. Dzięki tej budowie już od nowego roku szkolnego uczniowie i przedszkolaki z południowych obszarów Gdańska, z gminy Kolbudy i Pruszcza Gdańskiego rozpoczną naukę w nowoczesnych obiektach.

Przypomnijmy, że władze Gdańska, Kolbud i Pruszcza Gdańskiego podpisały List Intencyjny w sprawie realizacji budowy szkoły w grudniu 2012 roku. 28 kwietnia 2017 roku odbyła się uroczystość wbicia pierwszej łopaty.

- Bardzo się cieszę, że trzy gminy wspólnie budują pierwszą na Pomorzu szkołę metropolitalną - podkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - To niezwykłe przedsięwzięcie pokazuje, jaką siłę i wolę współpracy dla dobra wspólnego mają samorządy. Potrafimy współpracować w naszej metropolii, ale dla dalszego rozwoju konieczna jest ustawa metropolitalna. 


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na FB:


Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk na FB:


Szkoła, przedszkole, biblioteka

Łącznie obiekt pomieści 1125 dzieci, w tym 125 przedszkolaków. Do ich dyspozycji będzie budynek dydaktyczny i sala gimnastyczna z aulą widowiskową. Szkoła będzie się składać z dwóch 3-kondygnacyjnych budynków A oraz B.

W części A mieścić się będą pomieszczenia przedszkolne, szkoła podstawowa z 22 salami dydaktycznymi, biblioteka środowiskowa z czytelnią dostępną dla mieszkańców dzielnicy i świetlicą.

W budynku B znajdzie się sala gimnastyczna z aulą widowiskowo-konferencyjną, stołówka oraz kuchnia. Na tym obszarze wykonane zostaną też  boiska sportowe: boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne (koszykówka, siatkówka, tenis), bieżnia i skocznia do skoku w dal, a także plac zabaw.

Na terenie inwestycji powstaną drogi wewnętrzne oraz miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych. Wokół budynków zostaną ustawione elementy małej architektury, m.in. pergole przy placu zabaw, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery.


Łącznie obiekt pomieści 1125 dzieci, w tym 125 przedszkolaków

Co słychać na budowie?

Na razie na terenie inwestycji trwają prace związane z budową ścian zewnętrznych II piętra budynku dydaktycznego. Równolegle wykonywane są ścianki działowe na parterze i I piętrze obiektu. W trakcie realizacji są również prace związane z montażem instalacji sanitarnej oraz wentylacyjnej. Zamontowano już 2 z 3 płyt stropodachu. Wykonawca rozpoczął także wykonywanie instalacji wentylacji.

Liderem Kolbudy, projekt gdański

Liderem, który koordynuje zadanie, jest Gmina Kolbudy. Miasto Gdańsk jako wkład własny do umowy wniosło m.in. dokumentację projektową (szkoła jest budowana w oparciu o projekt szkoły w Kokoszkach), zadba także o umowy przyłączeniowe z gestorami sieci. Realizację inwestycji w imieniu trzech gmin prowadzi Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Udział poszczególnych stron został określony procentowo (w zależności od liczby uczniów pochodzących z danej gminy):

  • 35,19% - Gmina Kolbudy
  • 27,49% - Gmina Pruszcz Gdański
  • 37,32% - Gmina Miasta Gdańska

Działka, na której powstaje szkoła (pow. ok. 1,56 ha), jest własnością gminy Kolbudy i mieści się przy skrzyżowaniu ul. Heliosa i Apollina w Kowalach, przy samej granicy z Gdańskiem, nieopodal granicy z gminą Pruszcz Gdański.


CZYTAJ TAKŻE:

Szkoła Metropolitalna w Kowalach. Wbito pierwszą łopatę pod budowę [WIDEO I ZDJĘCIA]

Metropolitalna Szkoła Podstawowa w Kowalach. Robi wrażenie. ZOBACZ ANIMACJĘ