• Start
  • Wiadomości
  • Na 25 lat FETY: spektakl „Once…” Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy

Na 25 lat FETY - Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy przedstawia spektakl „Once…”

W niedzielę, 22 sierpnia 2021 r., o godz. 21, jak 25 lat temu na Zaspie obejrzymy spektakl „Once…” w wykonaniu Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy. Wydarzenie prezentowane jest w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, który w tym roku nie mógł odbyć się w tradycyjnej formule. Wstęp wolny.
16.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spektakl plenerowy „Once…” w wykonaniu Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy. Będzie to wyjątkowe wydarzenie - 25 lat temu podczas pierwszej edycji festiwalu odbywającej się na Zaspie oraz w Brzeźnie, Teatr Derevo zaprezentował właśnie ten spektakl
Spektakl plenerowy „Once…” w wykonaniu Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy. Będzie to wyjątkowe wydarzenie - 25 lat temu podczas pierwszej edycji festiwalu odbywającej się na Zaspie oraz w Brzeźnie, Teatr Derevo zaprezentował właśnie ten spektakl
mat. Plama GAK

 

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA po raz pierwszy na ulicach Gdańska pojawił się w 1997 roku, jako jednorazowe przedsięwzięcie towarzyszące jubileuszowym obchodom tysiąclecia miasta. Siedmiodniowy festiwal okazał się jednak tak spektakularny, że uznano go - w plebiscycie Radia Gdańsk i Gazety Wyborczej - za najciekawsze wydarzenie kulturalne roku milenijnego i... został z nami na lata, zdobywając coraz wyższe pozycje w rankingach kulturalnych wydarzeń na świecie, w opiniach krytyków, nie mówiąc o sercach widzów. 

FETA stała się wizytówką letniej odsłony Gdańska, a na artystów, monumentalne, spektakularne produkcje, kameralne przedstawienia i zaskakujące akcje uliczne czekaliśmy co roku z niecierpliwością. Wiadomo, latem Gdańsk to Jarmark św. Dominika, no i FETA.

Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że już drugi raz z rzędu festiwal nie może być zorganizowany w znanej formule.

A ponieważ w tym roku obchodzilibyśmy 25. urodziny festiwalu, organizatorzy z Plamy Gak postanowili nawiązać do pamiętnej pierwszej edycji FETY i w programie tegorocznych wydarzeń umieścili spektakl „Once…”, który w Gdańsku pojawił się właśnie w 1997 roku. Ponowne obejrzenie tego przedstawienia, dla wielu stałych bywalców festiwalu, może okazać się wzruszającym doświadczeniem.


Dzięki współpracy Warszawskiego Centrum Pantomimy i Derevo Laboratorium, założyciel i lider rosyjskiego teatru Anton Adasinskyi po raz pierwszy zdecydował się zrealizować spektakl Once...  z aktorami innego teatru
Kiedy założyciel i lider rosyjskiego teatru Derevo Laboratorium, Anton Adasinskyi po raz pierwszy zdecydował się zrealizować spektakl "Once..." z aktorami innego teatru - wybrał Warszawskie Centrum Pantomimy 
mat. Plama GAK

 

“Once…” wystawiony będzie na zieleńcu, pomiędzy ulicami Hynka a Pilotów 1, na Zaspie, bo to w tej dzielnicy (oraz w Brzeźnie) FETA odbyła się pierwszy raz.

25 lat temu widzieliśmy go w wykonaniu rosyjskiego teatru Derevo Laboratorium Antona Adasinsky-ego, który od tamtej pory wystawiał go w wielu miejscach na świecie i zdobył wiele nagród. 

W 2019 roku, po raz pierwszy w kilkudziesięcioletniej historii zespołu, założyciel i lider teatru Anton Adasinskyi zdecydował się zrealizować spektakl z innymi aktorami - wybrał Warszawskie Centrum Pantomimy. To w tej interpretacji zobaczymy “Once…” w Gdańsku w niedzielę, 22 sierpnia 2021 r., o godz. 21. Spektakl zrealizowany jest na licencji, w tej samej scenografii i ścisłej współpracy z twórcą Antonem Adasinskym. Po swej warszawskiej premierze zebrał entuzjastyczne recenzje.

- Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy jest grupą tworzoną przez aktorów od lat związanych z Warszawskim Centrum Pantomimy - mówi Bartłomiej Ostapczuk, dyrektor artystyczny teatru. - Spektakle teatru realizują międzynarodowi twórcy tej sztuki. Dzięki połączeniu umiejętności aktorów oraz wyobraźni i doświadczenia zapraszanych twórców staramy się ukazać, jak wiele sztuka mimu ma do zaoferowania współczesnemu widzowi.

O czym opowiada „Once…”? To oniryczna, opowiedziana przez gest, światło i muzykę, historia o miłości i przeznaczeniu. Artyści mówią o nim tak:

“Dwoje ludzi zakochało się w sobie. Czując miłość świat się przebudził, lecz Ona i On poczuli się w tym świecie uwięzieni. Odlecieli więc na kieszonkowej komecie, wznosząc się wyżej i wyżej wprost do gwiazd. Ona ześlizgnęła się, a kiedy on chwycił ja za rękę, zniknęła w jego dłoni... Zasnęli, a każde z nich bało się obudzić to drugie i tylko szeptali sobie sny nawzajem. Od tej chwili ta opowieść wiedzie nas poprzez śmiech i łzy... od niezdarnego Amora, przez eleganckiego szatana, wymagającą śmierć, aż do nieznanego końca. Pewnego razu... jest dedykowane wiecznemu dziecku żyjącemu w każdym z nas.”

Wstęp na spektakl jest wolny.

  • Wydarzenie: „Once…”, Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy 
  • Kiedy: 22 sierpnia 2021 (niedziela) godz. 21:00
  • Gdzie: Zieleniec pomiędzy ul. Hynka a Pilotów 14, Gdańsk Zaspa
  • Organizator: Plama GAK.