Czy wiesz, jak brzmi najstarszy gdański fortepian? Koncerty i warsztaty dla całych rodzin od jutra

Dwa koncerty i dwa warsztaty edukacyjno-muzyczne dla dzieci to propozycje z cyklu „Rodzinne Spotkania Muzyczne”, które odbędą się w historycznych wnętrzach Ratusza Głównego Miasta. Wydarzenia zaplanowano na ostatni weekend lipca. Pierwszego koncertu będzie można wysłuchać w piątek, 29 lipca o godz. 17.00. Wstęp jest wolny, na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc.
28.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dziewczyna w czerwonej sukience, pod pachą trzyma wiolonczelę
Wiolonczelistka Anna Jankowska jest koordynatorką projektu
fot. Renata Dąbrowska/IKM

Jarmark św. Dominika. Teatr dla malucha, koncerty dla młodzieży, gra dla całej rodziny

- Projekt "Rodzinne spotkania muzyczne w Gdańsku", został pomyślany jako forma letniej rozrywki dla mieszkańców miasta oraz gości, a także jako pomysł na wakacyjną aktywizację artystyczną najmłodszych i twórcze urozmaicenie ich wolnego czasu - mówi Anna Jankowska, koordynatorka projektu. - Jest to też wspaniała okazja do prezentacji prawdziwych "perełek" historycznych Gdańska szerszemu gronu. Sala koncertowa, w której odbędą się spotkania, dysponuje wyjątkowym fortepianem z gdańskiej historycznej manufaktury Wiszniewskiego. Podczas koncertów zabrzmi jeden z najstarszych gdańskich fortepianów, który dzięki pieczołowitej konserwacji, już od prawie 190 lat wciąż zadziwia głębią swojego dźwięku świadcząc o fachu dawnych gdańskich konstruktorów instrumentów muzycznych z rodziny Wiszniewskich. 

Warsztaty i koncerty odbędą się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta, przy ul. Długiej 46/47. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc pod adresem horyzonty.sztuki@gmail.com.

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku
Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku
fot. Dariusz Kula/mat. MG

Wieczorne koncerty. Poldowski i Chopin

Piątkowe i sobotnie koncerty będą recitalami solowymi i kameralnymi. Program koncertów trwających 45-60 minut obejmie repertuar twórców polskich i skoncentrowany będzie wokół muzyki klasycznej Chopina i Poldowski. 

Poldowski, znana także jako Irène Régine Wieniawska lub Lady Dean Paul, była jedną z najbardziej interesujących kompozytorek początku XX wieku. Jej pieśni, pisane głównie do słów Paula Verlaine’a, są wspaniałym przykładem wielkiego kunsztu połączonego z wyjątkową finezją. W 2022 roku mija 90 lat od śmierci kompozytorki. Z tej okazji, aby upamiętnić twórczość Wieniawskiej, powstały transkrypcje fortepianowe jej pieśni autorstwa Aleksandry Bobrowskiej. Utwory fortepianowe, przeplatane poezją Paula Verlaine'a, tworzą niezapomniany i wyjątkowy muzyczno-słowny spektakl.

  • „Poldowski - transkrypcje fortepianowe" – piątek, 29.07.2022, godz. 17.00, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Wykonawcy: Aleksandra Bobrowska – fortepian. 

Projekt "Usłyszeć Chopina" to próba wiernego odtworzenia brzmienia wiolonczeli w okresie romantyzmu. Brzmienia, które słyszał Chopin tworząc swoje wiolonczelowe kompozycje. To podróż w czasie, która dźwiękami muzyki przeniesie słuchaczy na polskie dworki szlacheckie i paryskie salony XIX wieku. Koncert, poprzedzony pracą badawczą, ma na celu analizę technik gry, zapisów nutowych i nagrań historycznych z przełomu XIX i XX wieku. Nagrania te, to unikatowe źródło informacji, które rzuca światło na sposób, w jaki muzyka niegdyś była wykonywana. W programie wiolonczelowe dzieła kompozytora – Nokturn Es – dur op. 9 no. 2 (transkrypcja na wiolonczelę i fortepian), Polonalise brillante op. 3. oraz Sonatę wiolonczelową g-mol, op. 65. 

  • "Usłyszeć Chopina" – sobota, 30.07.2022, godz. 17.00, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Wykonawcy: Anna Jankowska - wiolonczela, Aleksandra Bobrowska – fortepian. 
Pianistka Aleksandra Bobrowska
Pianistka Aleksandra Bobrowska
fot. Magdalena Kimak

Dla dzieci. Tańce i muzyczna mapa Polski  

Sobotnie i niedzielne warsztaty dla dzieci startują o godz. 12.00. Zajęcia potrwają ok. 45-60 minut i będą formą performance'u muzycznego na żywo z aktywnościami ruchowo-plastycznymi oraz rozmową o muzyce.

W ramach sobotniego warsztatu "Cuda wianki", który poprowadzi Aleksandra Bobrowska, zostanie wykonany mini koncert dla dzieci skoncentrowany wokół polskiej muzyki ludowej. Dzieci zaznajomione z tradycjami różnych regionów przeniosą swoją wiedzę na papier i wspólnie wykonają kolorową mapę Polski tworząc stroje ludowe i kolorowe wycinanki. 

  • „Cuda wianki" – sobota, 30.07.2022, godz. 12.00, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, prowadzenie: Aleksandra Bobrowska
Najstarszy gdański fortepian ma około 180 lat
Najstarszy gdański fortepian ma około 180 lat
fot. A. Grabowska/MG

Prowadzony przez Annę Jankowską "Roztańczony Chopin" będzie się składał z zabaw tanecznych inspirowanych muzyką słynnego kompozytora. W niedzielę (31.07) dzieci poznają przykłady ciekawych improwizacji i twórcze ich wykorzystanie podczas zabaw muzyczno-ruchowych z przyborami - chustami, wstążkami, gazetami i instrumentami perkusyjnymi. Wyjdą z warsztatu bogatsze nie tylko o wiedzę dot. twórczości Chopina, ale też z praktycznymi umiejętnościami tanecznymi. Będą potrafiły zatańczyć poloneza, mazurka. 

  • „Roztańczony Chopin" – niedziela, 31.07.2022, godz. 12.00, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, prowadzenie: Anna Jankowska

Organizatorem cyklu jest Fundacja Horyzonty Sztuki. Wydarzenie sfinansowano z budżetu Miasta Gdańska we współpracy z Muzeum Gdańska.

26. Festiwal Szekspirowski otwarty. Pełne ciepła przemówienia i „Burza” na początek