• Start
  • Wiadomości
  • Można już się kąpać. Zatoka Gdańska wolna od kwitnących sinic

Można już się kąpać. Zatoka Gdańska wolna od kwitnących sinic

Jak wynika z najnowszego raportu Sanepidu na wszystkich kąpieliskach w Gdańsku można wchodzić do wody. Informacja ta dotyczy też innych miejsc zlokalizowanych w pasie nadmorskim wzdłuż Zatoki Gdańskiej, a także tych położonych nad otwartym morzem.
( Publikacja: 03.08.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Biała flaga to znak, że można wejść do wody
Biała flaga to znak, że można wejść do wody
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Sinice to tzw. cyjanobakterie (lub cyjanofity). Są szczególnie niebezpieczne w fazie wykwitu. Produkują wówczas różne toksyczne substancje. Woda, w której obecne są sinice, jest mętna i zawiesista, a jej barwa zmienia się na szaro - zielony kolor. Nie wolno do niej wchodzić, bo grozi to chorobą.


W tym roku z powodu wyjątkowo długiego i gorącego lata, problem sinic dał się szczególnie we znaki wszystkim, którzy chcieli skorzystać z kąpieli w morskich falach Bałtyku. Najgorzej było 23 lipca, kiedy to zarządcy wszystkich plaż nad Zatoką od Gdyni po Gdańsk Świbno musieli podjąć decyzję o ich zamknięciu. Problem kwitnących sinic dotyczył też wielu innych kąpielisk położonych nad otwartym morzem we Władysławowie, czy w Jastarni. Dobrze było natomiast na Mierzei Wiślanej.

Plaża na Stogach oblężona
Plaża na Stogach oblężona
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W Trójmieście najszybciej sytuacja wróciła do normy na Wyspie Sobieszewskiej. Potem na chwilę stan wody poprawił się w Sopocie. Sytuacja była dynamiczna. W niedzielę 29 lipca tłumy plażowiczów ruszyły do wody na Kąpielisku na Stogach, tam też stan wody poprawił się.

Wojewódzkie Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne we wszystkich regionach Polski, szczególnie latem, dokładnie kontrolują stan wody morskiej i śródlądowej, informując, czy jest ona przydatna do kąpieli czy nie.

Sinice odpłynęły . Na mapce Sanepidu wszystkie kąpieliska dopuszczone do kąpieli
Sinice "odpłynęły". Na mapce Sanepidu wszystkie kąpieliska dopuszczone do kąpieli
mat. Sanepid/Serwis KąpieliskowyMiejmy nadzieję, że tegoroczne kłopoty z sinicami mamy już za sobą. Warto jednak przed kąpielą sprawdzić, jaki jest stan wody. Na bieżąco można śledzić informacje o czystości kąpielisk na specjalnym Serwisie Kąpieliskowym, w którym Sanepid aktualizuje dane w całej Polsce, także te dotyczące wód śródlądowych.