Montaż słupków na Głównym Mieście zakończony

107 nowych słupków blokujących ograniczy wjazd samochodów na ulice Głównego Miasta, które przeznaczone są dla pieszych i rowerzystów. Trzy rodzaje słupków zastąpiły dotychczasowe blokady – bloki kamienne, donice oraz płotki wygrodzeniowe. Prace były prowadzone etapami, by nie powodować dodatkowych utrudnień.
29.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wjazd na ulicę blokują cztery słupki półautomatyczne, które można mechanicznie opuścić do poziomu jezdni
Na ulicy Stągiewnej zamontowano słupki półautomatyczne, które można mechanicznie opuścić do poziomu jezdni
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W pierwszym etapie prac zostały wykonane fundamenty, które wymagały wykucia części nawierzchni oraz czasu na związanie. Następnie przystąpiono do montażu słupków, które zwiększą bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów oraz ograniczą ruch samochodowy w ścisłym centrum miasta. Uwzględniając potrzeby i charakter poszczególnych lokalizacji, zamontowano trzy rodzaje słupków. Są to:

  • słupki stacjonarne. Pojawiły się w miejscach, gdzie ulice muszą być trwale zabezpieczone przed wjazdem samochodów, przy czym blokady nie mogą wpływać na dojazd służb ratunkowych i komunalnych. Słupki tego typu pojawiły się m.in. na ul. Wełniarskiej, Kaletniczej i Podgarbary.
  • słupki przenośne, dające możliwość ich czasowego demontażu. Zostały ustawione na ulicach, na których okresowo możliwy będzie ruch pojazdów, wykorzystywanych np. do organizacji imprez czy wydarzeń w rejonie Głównego Miasta.
  • słupki półautomatyczne, które można mechanicznie opuścić do poziomu jezdni. Zostały zamontowane w miejscach, gdzie konieczne jest zapewnienie nieplanowanych, jednorazowych przejazdów np. służbom ratunkowym czy technicznym. Otrzymały one zestawy kluczy, które umożliwiają natychmiastowe opuszczenie słupka i swobodny przejazd. Blokady tego rodzaju pojawiły się m.in.: na ul. Kołodziejskiej, Ławniczej, Św. Ducha, Stągiewnej oraz na ulicach prowadzących do ul. Długiej i Długiego Targu.
Schowany słupek w jezdni, widok z góry, zrównuje się z jej poziomem
Schowany słupek umożliwia bezpieczny wjazd na ulicę
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Łącznie na terenie Głównego Miasta stanęło 107 nowych słupków blokujących

Z uwagi na obecnie prowadzone prace wykończeniowe w niektórych lokalizacjach uruchomienie słupków półautomatycznych nastąpi w dwóch etapach. W pierwszej kolejności przewidziano zamknięcie wjazdu w następujących lokalizacjach: Targ Węglowy, ul. Garbary, ul. Lektykarska, ul. Pocztowa, ul. Ławnicza, ul. Kramarska, ul. Mieszczańska, ul. Kuśnierska, ul. Św. Ducha, ul. Mydlarska, ul. Stągiewna. Słupki półautomatyczne położone na wskazanych ulicach zostaną podniesione we wtorek 3 października 2023 r. w godzinach porannych. Natomiast w terminie późniejszym, w drugim etapie uruchomione zostaną pozostałe elementy zlokalizowane na ul. Kołodziejskiej, ul. Piwnej oraz ul. Powroźniczej.